| AC4S4 a întrebat:

Care este părerea voastră despre organizarea festivalului Untold în mijlocul unui oraș?
Se știe că există nereguli în organizarea acestui festival.
O neregulă care îi afectează pe majoritatea este cea a zgomotului. Soluția dată de organizatori, de primărie și de susținătorii festivalului este ca oamenii care nu participă la eveniment este să plece din oraș, să își ia dopuri de urechi, numind o fiță faptul că ei se simt deranjați de muzica continuă sunând toată noaptea.
E ca și cum toată legea e ignorată 4 zile, celor ce nu le convine destrăbălarea din centru să plece.
Este corect ca majoritatea oamenilor să nu aibă nimic de spus în timp ce se fac ilegalități doar din pricine financiare și politice?

Răspuns Câştigător
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Sunt din acel oraș. Nu este corect, dar se practică. Opoziția la acest fenomen este slabă și nu se iau măsuri. Sunt niște avantaje nete pentru oraș de care profită mulți în acele zile.

| sadrian46 a răspuns (pentru sadrian46):

Anul acesta se pare că a fost mai puțină opoziție. Și parcă nu a fost muzica așa de tare. Și se pare că au donat și ceva pentru spitalul de copii, care suferă cel mai mult. Și parcă se vorbește despre mutarea lui înafara Clujului. Dar paradoxul este că de aceea profită orașul așa de tare, fix din cauza asta, că este în centrul Clujului.

71 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Majoritatea zdrobitoare din Cluj beneficiază masiv din ce inseamna Untold. Locuri de munca, turism, cazare, restaurante pline, mici afacere care prosperă in 4 zile cat in 4 luni. Sa fim seriosi. Untold e un brand extrem de puternic dar romanul are talentul sa se pise pe orice poate mege bine in tara. Noroc ca sunt putini cu gandirea ta

| anonim_4396 a răspuns (pentru suntserios):

îmi poți da un exemplu cu așa ceva organizat în centrul orașului oriunde în lumea asta?
a, da, așa sunt românii...fiindcă alții n-au așa cevarolling on the floor

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Liverpool Sound City
Oktoberfest
Mysteryland
Ultra Europe

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Wireless festival
British Summer Time
Lovebox Festival

| anonim_4396 a răspuns (pentru suntserios):

Luate la intamplare:
https://en.m.wikipedia.org/wiki/Ultra_Europe e la periferie ca nici dracu nu face in strainatate stadioane in centru
https://en.m.wikipedia.org/wiki/Liverpool_Sound_City asta pana in 2015 nu s-a tinut in aer liber si acum e intr-un loc de evenimente

https://en.m.wikipedia.org/wiki/British_Summer_Time_(concerts) asta se tine ziua, se termina inainte de miezul noptii

Le-am luat aleatoriu

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Sunt in orase mare, in zone locuite. Nici stadionul de la CJ nu e in centru. E raportat la suprafata orasului.

| anonim_4396 a răspuns (pentru suntserios):

ăla din Olanda se ține într-un sat de lângă Amsterdam
cu Oktoberfest nici nu văd legătura

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Deci se tin tot in zone locuite. Nu e centru Clujului e un sat locuit. Si nu cred ca aduna atatia bani precum aduna Cj. Si tot nu se plange nimeni. Si nu e intr-un oraș zgomotos unde iti asumi zgomotul Eu zic sa anulam si concertul Metalica din B. Ca sunt blocuri langa stadion.

| anonim_4396 a răspuns (pentru suntserios):

Concertu metallica se termina la 23

n-am verificicat legat de festivalurile alea ora decat la unul, dar n-as fi surprins sa se termine toate inainte de miezul noptii

| AC4S4 explică (pentru suntserios):

Eu unul nu beneficiez de nimic. Beneficiază doar cei care închiriază la suprapreț și ilegal apartamente.
Pentru ca acei oameni să facă niște bani trebuie încălcate drepturile cetățenilor? Păcat că sunt mulți cu gândirea ta.

| AC4S4 explică (pentru suntserios):

Administrația locală nu face bani din acest eveniment, fiind unul privat. În schimb, se folosesc resurse publice ale administrației pentru acest eveniment (poliție, transport in comun, locuri la spitalele de urgență ținute ocupate în caz că se îmbată oamenii acolo).

| anonim_4396 a răspuns (pentru AC4S4):

Dar e ok să se țină evenimentul, doar că nu până la 4 dimineața.
între timp le-am verificat pe toate cele pe care mi le-a dat suntserios despre care am gasit datele astea:
- cel mai târziu se termină unu din Anglia la 00:30.

| AC4S4 explică (pentru anonim_4396):

Evenimentul oricum are și alte ilegalități pe lângă deranjul fonic la ore târzii (în unele nopți fiind și mai și, începând de la 22:00, terminând la 7 dimineața).
Oricum, Untold e susținut de oameni politici din vechiul PDL, care sunt foarte puternici la Cluj.
Indignarea mi-a venit după ce am văzut atâtea video-uri care încercau să inducă ideea "ce are că abia dormiți 4 nopți, vin turiști in oraș". Organizatorii spuneau că mereu încearcă să găsească soluții pentru a nu mai deranja, fiecare an fiind tot mai zgomotos.

Oricum, evenimentul e susținut de oameni politici din vechiul PDL. Ei aplică foarte bine ideea cu "dă-le oamenilor circ și pâine".

| anonim_4396 a răspuns (pentru AC4S4):

Nu exista vechiul pdl. se numeste pnl

| suntserios a răspuns (pentru AC4S4):

Mda, in 5 ani de untold s au cheltuit 170 milioane de euro de catre cei veniti acolo. Sa zici ca din banii astia nu ajung si la administratie prin taxe, impozite, chirii la spatii publice trebuie sa ai puțina minte.

| AC4S4 explică (pentru suntserios):

Banii merg mai mult celor care se ocupă cu transport, chirii, mâncare (dar din cate am înțeles oamenii anul acesta nu mai puteau ieși să mănânce când vor și unde vor în timpul festivalului).
Spune-mi cu cifre exacte, oficiale, câți bani merg spre administrația locală. Eu zic că merg cât să acopere faptul că primăria le acordă servicii pe timpul festivalului. Boc se plânge în continuare că nu sunt bani în oraș.

| Demidol a răspuns (pentru suntserios):

Esti din Cluj? Cunosti zona?

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru AC4S4):

Serios? Administratia aia nu incaseaza taxe si impozite de la afacerile care sunt in zona? Geezus...

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Am vazut atatea evenimente (zilele oraselor), in care se bloca un bulevard complet, si bubuia muzica pana la miezul noptii, la geamurile locuintelor. Nu mi se pare o crima. Viata la oras e antonim cu linistea. Daca nu e festival, tot trece cate un motociclist cu 140dB pe strada, pe la 2-3 noaptea, sau o ambulanta care incearca sa se strecoare prin trafic.

| AC4S4 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Muzica se aude până în cartierele în care în mod normal se aud doar greierii. De menționat că e ceva că se aude o motocicletă timp de 20 de secunde și altceva că se aude toată noaptea muzica tare.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru AC4S4):

Nu te opreste nimeni sa dai in judecata Untold-ul. Cu siguranta nu ai fost singurul deranjat, deci va puteti uni.

| AC4S4 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Sunt destui oameni deranjați. Untoldul este susținut și politic.

| Catrice a răspuns:

Ei na, sa suporte și ei 4 zile acolo.
Și eu trebuia sa suport iarna muzica de la ăștia de vin în vacanta și fac petreceri pe pârtie sau acum ca e vara zilele trecute erau unii de făceau grătar în parc, cu muzica și toate cele.

| AC4S4 explică (pentru Catrice):

Presupun că se aude la 10 km distanță, nu?

| Catrice a răspuns (pentru AC4S4):

Stau la nici un km de parc și pârtie lol

| Catrice a răspuns (pentru AC4S4):

Dar da, când organizează primăria vreun festival ceva baga niște boxe de aude jumătate de oraș sau mai bine.

| AC4S4 explică (pentru Catrice):

Nu s-a întâmplat. La Untold se aude muzica ca și cum ar fi la vecinul, după cum am spus. Fiind și la 5-10 km distanță. Ce să zic de cei care stau mai aproape.

| Catrice a răspuns (pentru AC4S4):

Și tu crezi ca la mine se aude altfel? La vecinu' ca vecinu' da' la mine cu termopane cu tot zici ca am pus eu muzica, nu vecinii.

Mi-am amintiți o chestie de acum câțiva ani de prin Cluj. Nu mai știu ce chestie sau festival era pe atunci (Untold sigur nu), dar la bloc eram și auzeam muzica de zici ca era din camera alăturată. Și era seara. Și nu erau ăștia asa stricți cu zgomotul pana la ora 23... ca și-acum multe chestii se termina la 00:00 sau la 1.

| AC4S4 explică (pentru Catrice):

Gândește-te că acel festival se aude până dimineața când te trezești să mergi la lucru, după o noapte abia dormită.

| suntserios a răspuns (pentru AC4S4):

Ce dramatizare ieftina. A început joi. Sambata si duminica nu se lucreaza, sa fim seriosi. Zici ca a dat ciuma peste oras.
Nu detim cifrele exacte, dar. Tu chiar nu vrei sa intelegi ca din milioanele de euro prin tranzactiile care se fac bani ajung si in economia locala. Nu toate unitatile inchiriaza ilegal spatii de cazare, restaurantele, cafenelele, companiile de transport toti platesc impozite pe profit.
Din conferintade presa am inteles ca au donat 30.000 euro pentru soitalul de copii si vor reamenaja parcul din banii de la festival.

Anul trecut sau acum 2 ani Untold a plătit 70. 000euro chirie pe spatiile publice pe care au avut activitate.

Anul acesta d au estimat ca in economia locala au întrat 45 milioane de euro. Intelegi asta? Firme mici si mari, afaceri mici si mari di Cluj au incasat 45 milioane de euro. Din astia se platesc taxe, impozite si angajati, multi anagajati.

| anonim_4396 a răspuns (pentru suntserios):

Deci putem sa ne pisam pe legi si civilizatie daca iese banu
Gandire de corupt

| AC4S4 explică (pentru suntserios):

Chiria ar fi fost platita la fel de orice alt eveniment care s-ar fi desfasurat acolo. Dar stim ca primaria nu accepta orice eveniment, doar evenimentele prietene cu clasa politica locala.
Nu conteaza deloc cati bani au intrat legal sau ilegal in oras. In bugetul local nu au intrat bani in mod spectaculos, au intrat bani cat pentru un eveniment normal. Banii multi s-au dus spre acele firme mici si mari, dupa cum ai spus tu. Pentru acele firme trebuie incalcate niste legi iar lumea sa inchida ochii?
Diferenta e ca, dupa cum a spus si @Nevermore, nu mai intalnesti pe altundeva ca muzica sa mearga incontinuu tare toata noaptea, timp de 4 nopti.

Nu poti sa accepti un eveniment doar pe motiv ca unii oameni fac bani de pe el. Ar trebui adaptat, mutat undeva in afara orasului si sa nu tina pana noaptea tarziu.
Seamana un pic cu spaga. Ii dai cuiva o atentie ca sa evite legea. Si aici se invoca un motiv asemanator: Se aduc niste bani in oras (nu in administratia locala neaparat), evitam putin legea. La mijloc este si scopul electorat, desigur.

"Anul acesta d au estimat ca in economia locala au întrat 45 milioane de euro" - Adica au venit sute de mii de oameni si si-au dat salariile pe alcool, chirie si mancare in Cluj. Unii oameni au pierdut bani, altii au castigat, mare chestie.

| suntserios a răspuns (pentru AC4S4):

Daca nu intelegi cum merg banii in economie nu e problema mea

| anonim_4396 a răspuns (pentru AC4S4):

'' Adica au venit sute de mii de oameni si si-au dat salariile pe alcool, chirie si mancare in Cluj. Unii oameni au pierdut bani, altii au castigat, mare chestie.''
orice activitate comercială e impozitată și aduce bani la bugetul de stat, de asta și are România o creștere economică masivă în ultimii ani, ca fapt divers, fiindcă a crescut mult consumul.

dar nu despre asta e vorba legat de Untold.

| Superior a răspuns (pentru Catrice):

In anii 2000 dadeai muzica la maxim si glumeai cu vecinii pe seama asta ziua urmatoare.
Astazi daca ai televizorul putin mai tare te trezesti cu un militian scund de statura, inconjurat de gorile cu M4A1 la usa. (mi s-a intamplat, cand am vazut mascatii aia de 2m mi-a cazut sufletu' din cap)

| Catrice a răspuns (pentru Superior):

rolling on the floor nah doar aveai musafiri care vroiau sa afle ce muzica ascultai.

| Bondarel99 a răspuns:

Cand e vorba de bani nu mai exista respect pentru oameni.
In alte tari de ex hipermarket-urile sunt la marginea orasului nu in centrul lui cum sunt la noi...

| laSoledad a răspuns:

O lipsa de fonduri la bugetul local, o lipsa de turisti sau o lipsa de liniste in mijlocul unui oras? Intotdeauna se alege raul cel mai mic.

| laSoledad a răspuns:

Zice @Nevermore "Deci putem sa ne pisam pe legi si civilizatie daca iese banu. Gandire de corupt"

- Despre ce gandire de corupt vorbeste si Nevermore ăsta? Despre aceeasi gandire de corupt care l-a adus pe Dragnea in inchisoare, un personaj dintre atatea alte personaje PSD pe care le apara si elogia cu varf si indesat pe TPU, cu ceva timp incoace?! Caci acelasi stil de a te pi*sa pe legi si civilizatie daca iese banu se practica si la PSD, care actual duce tara de rapa prin guvernarea ultra-populista & oportunista alaturi de gandacul alde. Asa ca despre ce vorbim?! Nu mai distingem marimile? Coruptia micro de la un festival versus coruptia din intregul stat roman?! Sa fim seriosi. Sau ne place sa ne uitam doar intr-o parte si pe cealalta s-o ignoram?

Te-ai nascut de ieri, mai Nevermore? Ai uitat cum se fac banii in statul roman?! laughing

Sau ai uitat ca, printre altele, in top companii care urmeaza sa fie listate (unele au reusit deja) la bursa de valori, prin cresterea continua a cifrei de afaceri in ultimii ani, sunt tocmai companiile de pariuri?! Dar cate alte moduri "de a te pi*sa pe civilizatie" exista in Romania! Si majoritatea vin tocmai de sus, de la conducere. Insa abia acum s-a trezit si pseudo-socialistul din Nevermore sa vorbească despre coruptie. Sau mai pe scurt, unde-i controversa politica, Boc si Nevermore! Pardon, hop si Nevermore! laughing

| laSoledad a răspuns:

Pentru @Nevermore:

- Ca ti se par tie idioate, asta e alta poveste, e doar viziunea ta. Insa alta e realitatea romaneasca. Nu ma lua pe mine cu elogii fix despre cresterea economica, caci stiu sa citesc pentre randuri. Faza cu cresterea de 5% este pe trimestru de fapt, si nu anuala, aia anuala a mai incetinit sub 5%, dar o repeti si tu ca cei de la psd, cand n-au altceva cu ce sa se laude. laughing Pe cand, de fapt, cresterea aia s-a datorat consumului privat, al populatiei, al saturarii cererii, prin infuzie de bani pe piata. Numai un om ignorant, care nu cunoaste economie, ar inghiti elogiile psd cu privire la cresterea economica, pe cand adevaratele vulnerabilitati ce erodeaza Romania se afla tocmai in gestionarea precara a bugetului general consolidat. Care buget are deja, doar in primele 6 luni, un deficit bugetar in jur de 2% din PIB (aproape dublu fata de anul trecut) in conditiile in care ei trebuie sa inchida bugetul la sfarsit de an pe tinta de 3% din PIB. Da, mult succes cu asta, avand in vedere ca se preconizeaza un deficit crescut cu mult peste 3% la finele anului. Vor trebui sa dea dovada de multe contorsionari financiare pe bugetul ala deficitar, ca s-o scoata la liman c-un deficit de doar 2, 76 % din PIB - asa cum isi asigura Vasilica electoratul si pe cei de la conducerea UE. laughing Deci, sa vorbim cu cifrele serioase pe masa, acelea de ansamblu, nu doar cu o cifra de crestere economica vehiculata prin toate ziarele.
Or, despre starea celorlalti indicatori inca n-ai auzit?! Cred! Daca doar manipularea ti se baga in cap, normal ca nu vezi si restul povestii economice. Dar la ce intelegere economica a situatiei sa ma astept eu de la unul care atunci cand apara psd-ul, se refera doar la cresterea economica de ansamblu si la dracnea?! Superficial.

Ca tot vorbim de restul povestii si ca sa vorbim cu datele pe masa, problemele sunt la nivelul bugetului consolidat. Tot din cauza gestiunii precare, greu au inchis si bugetul pe 2018 cu deficit public foarte aproape de tinta de 3% din PIB (alte contorsionari financiare aplicate pentru a se incadra in tinta) si n-au putut pune in aplicare bugetul pe 2019, care trebuia sa intre in vigoare la 1 ianuarie 2019. Insa cu chiu cu vai, i-au dat drumul la buget abia prin martie! Lipsa crasa de profesionalism. laughing Si-au supraestimat veniturile pe 2019, au cheltuit prea multi bani publici intr-un mod populist, marind salariile in sistemul bugetar, marind veniturile la partide pentru campanii electorale, iar acum, se trezesc ca nu mai au destui bani la buget. Bugetul acela are o mare problema, in conditiile in care veniturile fiscale, dupa reduceri consecutive de taxe, au ajuns sa mai reprezinte doar 27% din PIB - un nivel foarte scazut la nivel UE. Pe cealalta parte a tabloului, o pondere foarte mare a cheltuielilor este reprezentata de cheltuielile in crestere - salariile si pensiile - care au ajuns la peste 70% din veniturile fiscale. Abominabil! Cheltuielile statului sunt in principal de doua tipuri - unele axate strict pe consum, care nu produc niciun beneficiu/ randament pe viitor si cheltuielile de tip investitie care vor produce beneficii/ randamente pe viitor. Ei bine, toti banii bagati in salarii si pensii sunt cheltuieli ce tin strict de consum. Alocand banii fara studii macroeconomice de impact inainte, statul nu va vedea rezultate fructoase pe viitor. Plus ca, sectorul public, institutiile publice precum sunt cele din sanatate, invatamant, infrastructura, energie etc nu se tin pe picioare numai cu salarii si pensii catre personal. Statul trebuie sa acorde bani si pentru functionarea optima a lor, si asta ar necesita bani pentru investitii in domeniu. Atunci s-ar vedea cu adevarat o crestere economica robusta cu care sa ne mandrim. Pana atunci, mai avem de asteptat. Ei au ramas fara bani sa finanteze fix cheltuielile alea de baza (precum salarii si pensii), de au ajuns sa se imprumute, daramaite sa mai finanteze si investitiile in derulare sau viitoare?! Despre ce crestere economica vorbim, dom'le, atata timp cat investitiile se scufunda in Romania? laughing

De taiat din cheltuielile statului, ca sa remedieze problema deficitului asurzitor, nu-si permit, asa ca prefera sa lase ajustarile bugetare negative in atributia noului guvern care va urma. Ce ma mai amuza expresia lor de zilele astea "rectificare pozitiva" laughing. Ei chiar cred ca toti cei carora li se adreseaza sunt idioti ce nu inteleg cum sta de fapt treaba facuta de ei cu bugetul?! Probabil, expresiile folosite de ei prind cel mai bine la electoratul lor care nu sesizeaza diferentele de nuanta de limbaj.

De taiat surplusul aberant de cheltuieli, tot va trebui cineva sa-l taie, ca sa remedieze situatia, dar sa nu fie psd-ul cu mana pe maner. laughing Pai, cum sa remedieze tocmai ei ce au stricat, ca astfel n-ar mai castiga voturi in numar mare de la persoanele cu mentalitatea de "ii votam pe aia care ne dau in plus". Mentalitatea asta rezuma toata lipsa de intelegere a aparatului economic din tara asta a oamenilor ce au dat puterea in mana unei astfel de guvernari deficitare. Proasta gestiune a bugetului public a erodat. Pe psd nu-i mai intereseaza fiindca ei oricum o sa plece de la guvernare si toata problema va cadea pe noul guvern, care ramane de vazut, fie el de dreapta sau chiar de stanga, cum va alege sa aduca mai multi bani la buget si de unde sa taie ca se remedieze situatia. Fiindca orice partid ar veni, trebuie sa adopte modificari de structura bugetara - cu atat mai rau si-ar strica imaginea psd, daca face asta chiar el.

Insa, chair daca, actual, psd nu isi permit sa taie acolo unde tocmai au dat, nevoia de bani la buget ramane inca foarte persistenta. Asa ca au recurs la imprumuturi externe. Dobanzile la imprumuturile externe sunt atat de mari comparativ cu alte tari indatorate, fiindca guvernarea romaneasca actuala este riscanta, iar creditorii striani nu-si permit sa piarda banii pe Romania, fara o dobada mare la schimb. Nemaivorbind ca, cu cat se imprumuta mai mult, cu atat vor adanci deficitul public. Veniturile preconizate de psd si colectate la buget sunt prea mici fata de politica lor fiscala expansionisto-populista. Prin urmare, deficitele cresc periculos. Cum apar valurile pe piata, cum vezi ca va intra apa prin gaurile corabiei.

Si ca sa vorbim de adevaratele gauri ale corabiei, sa aducem in discutie si inflatia, zic, care e in mare tandem cu cresterea economica, draga de ea. Degeaba un om de rand se lauda si el despre ce aude in presa ca exista crestere economica ce duduie, daca nu cunoaste si adevaratele mecanisme economice din spate. Cresterea economica s-a datorat in majoritate unei consecinte destul de superficiale, si aceea fiind cresterea consumului privat in PIB. Asta nu e un rezultat foarte spectaculos pe care sa si-l atribuie atat de mult guvernul. Avea el alti indicatori inclusi in PIB pe care s-ar fi putut axa pentru dezvoltare, insa nu s-a obosit. Revenind la cheltuielile statului, cresterea populista a veniturilor bugetare, fara studii financiare serioase inainte de adoptarea masurii, a condus cresterea consumului si cresterea costului cu forta de munca in majoritatea sectoarelor. Astea au condus la explozia inflatiei. O inflatie fortata si nu una bazata pe o adevarata dezvoltare economica. Ce a determinat inflatia? Erodarea puterii de cumparare a leului. Asa ca degeaba oamenii se bucura ca li s-a dat, caci li s-a luat cu doua maini. laughing Inflatia in momentul de fata se afla inca peste limita superioara a intervalului de variatie acceptat si se apropie cu pasi repezi de 4% inflatia medie anuala pana la sf. lui 2019. Nemaivorbind ca doar in iulie acum, preţurile de consum au crescut cu 4, 1% comparativ cu luna iulie 2018. Ce sa mai zic de rata anuala calculata pe baza indicelui armonizat al preţurilor de consum (IAPC) ca este 4, 1% - la fel, cu mult peste limita si destul de mare la nivel UE. Asa ca despre ce crestere vorbim? A, aia de pe foaia lui Vasilica de unde citeste ea? - admit! Insa ii bate realitatea economica. Cu o crestere record a costului muncii, de aproape 13% (mai ales in sectorul public) si o crestere de productivitate de DOAR 4% (in scadere de la 6, 7%), modelul asta fiscal si-a atins limitele. Veniturile cresc de cinci ori mai repede decat economia. laughing Sau de indicatorii astia nu stiai?! Apar si ei in macroeconomia tarii, carora economistii le dau atentie. Ei, nu te condamn daca nu stiai, ai scos si tu in evidenta o singura valoare cunoscuta de mai toata lumea (cresterea de ansamblu), pe care o repeta si ei zilnic la partid. Ca de ceilalti indicatori economici ei oricum fac abstractie, voit ori nevoit (tare ma ingrijorez ca mai degraba voit) de mult timp incoace, ce sa mai vorbesc de electoratul lor. Nu ti-ar strica sa te mai documentezi despre ce inseamna aia o crestere economica sustenabila. Si nu ca cea din vremurile de pe-acum, care e aflata intr-un punct de inflexiune drastic. Dar pana sa citesti despre asa ceva (asta daca nu te prea sperie a invata economia reala) tine-ti elogiile superficiale pentru tine, te rog.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru laSoledad):

La cat de bine iti redactezi raspunsurile, cred ca esti printre primii la facultate.

| laSoledad a răspuns (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

Pentru ca ma pasioneaza. Macar eu am pus mana si-am studiat-o din temelie cu teoriile si modelele ei micro & macroeconomice, alaturi de impactul lor si nu aberatiile la secunda de-ale lui Nevermore. Raționamentul lui e fix in doi pasi, de parca economia ar fi doar bidirectionala, cu doar 2 actori implicati: bani din cer in plus -> ce buna-i marirea, consumam, ce bine! Si acolo, rationamentul se opreste.

| laSoledad a răspuns:

Daca numarul prea mare de angajati e singura problema pe care o vezi la guvernarea asta, inseamna ca habar n-ai de defectele politicilor lor economice. Apoi insirui fix acele statistici care sa dea bine la popor. Eu am scris mult fiindca am pus in evidenta majoritatea indicatorilor si am explicat consecintele. De prost textul nu e, caci asta e realitatea. Daca nu le agreezi, e problema ta, derapajele tot acolo raman, nu sunt sterse cu buretele. Inca un motiv ca nu intelegi economia e ca insirui serii de cifre, fara a prea intelege ce rezultate dau ele cu adevarat.
"doar 3% din ea e pe termen scurt," - logic ca doar atat isi pot asuma ei in guvernarea lor pe termen scurt. Ei doar fac datoria, in rest, s-o plateasca generatiile si guvernele urmatoare.
"si ca sa vezi...e.a6a cea mai mica datoria guvernamentala din UE ca procent din pib...dezastru!" - nu conteaza pe ce loc este, conteaza motivele pentru care au facut acele datorii. Si repet, acele datorii nu sunt sustenabile. Prin gestiunea lor proasta a bugetului public, au ajuns sa ramana fara bani sa finanteze fix cheltuielile alea publice de baza, precum salarii si pensii, incat au avut nevoie de finantare externa. Dobanzile la imprumuturile externe sunt atat de mari comparativ cu alte tari indatorate, fiindca guvernarea romaneasca actuala este riscanta, iar creditorii striani nu-si permit sa piarda banii pe Romania, fara o dobanda mare la schimb. Alte tari stiu sa aloce banii din datorie mult mai cu cap, nu doar spre consum, astfel incat costul datoriei sa fie avansat de randamentul investitiilor publice facute prin acea datorie. Insa la noi, e cu totul altfel, consum fara rezultate fructificate in societate. Si evident, o datorie tot in crestere care le ingreuneaza deficitul bugetar.

"sigur, asta in timp ce Germania tocmai a intrat in recesiune" - alta eroare masiva de comparare. Daca ai ajuns sa compari situatia Romaniei cu situatia Germaniei, e gata, mi-am dat seama cu ce om stau de vorba. O prostie mai crasa ca asta n-am auzit. Compari mere cu pere, e clar ca n-ai simt matematic. laughing In Germania au aparut derapaje in industria lor si din cauza confliectelor comerciale internationale, pe cand in Romania e vorba de incetinirea industriei prin ordonante de urgenta interventioniste intr-o economie libera si mai este vorba de derapaje fiscale interne generate de politici guvernamentale expansionist-populiste. Abia ca mai pot inchide bugetul pe deficit sub 3% - pe foaie. Au ramas in pana de bani publici chiar la mai bine de jumatate din anul bugetar 2019 si mai nou, alearga disperati in stanga si-n dreapta la usile populatiei si ale companiilor sa stranga bani la buget. S-au lafait din bogatia publica si-au cheltuit-o nechibzuit, fara studii macroeconomice de impact serioase, fara consultarea publicului si acum habar n-au cum s-o mai dreaga pana la sfarsit de an bugetar. Halal guverane "social-democrata". Esti spalat pe creier prea tare, omule. Spui niste ineptii, niste copypaste-uri atent selectate din statistici fara sa observi adevaratele consecinte in economia tarii. laughing

| laSoledad a răspuns:

Dar nici nu stai sa gandesti cand citesti raspunsurile celuilalt sau inainte sa dai enter. Nici nu era vorba aici de marimea sumelor din datorie ci de aplicabilitatea lor practica si randamentul lor. Inca o data, acele datorii nu sunt sustenabile. Prin gestiunea proasta a bugetului public, au ajuns sa ramana fara bani sa finanteze fix cheltuielile alea publice de baza, precum salarii si pensii, incat au avut nevoie de finantare externa. Dobanzile la imprumuturile externe sunt atat de mari comparativ cu alte tari indatorate, fiindca guvernarea romaneasca actuala este riscanta, iar creditorii striani nu-si permit sa piarda banii pe Romania, fara o dobanda mare la schimb. Alte tari stiu sa aloce banii din datorie mult mai cu cap, nu doar spre consum, astfel incat costul datoriei sa fie avansat de randamentul investitiilor publice facute prin acea datorie. Alte tari s-au indatorat nu demult la dobanzi mult mai mici, fiindca au un nivel de risc guvernamental, sistemic mai mic. Insa la noi, e cu totul altfel, consum fara rezultate fructificate in societate. Si evident, o datorie tot in crestere care le ingreuneaza deficitul bugetar.

Problema de care vorbim aici se afla in gestiunea proasta a bugetului public, in previzionarea aiuristica a veniturilor prea mari la buget pe 2019 si cheltuirea prea expansonista a resurselor, incat au ajuns sa fie nevoiti sa se indatoreze scump. Resurse la buget aveau destule, insa le-au consumat fara cap si fara sa iasa randamente mari in timp. Asa ca tu vorbesti pe o tema paralela, eviti sa observi derapajele oable.

| laSoledad a răspuns:

Nu-mi da sa observ evolutia unor indicatori pe care i-am analizat deja destul si pe care am lucrat deja. Nu vinzi castraveti gradinarului. Aici nu este vorba despre o lupta stanga-dreapta. Doar tu i-aduci in discutie ca sa ai ce contraria. Chiar daca si cele precedente au avut derapajele lor, noi vorbim aici de prezent, vorbim de derapajele actualului guvern. Din nou, tinzi sa ascunzi gunoiul prezent sub presul istoriei, ca maram vazut din ansamblu, gunoiul lor nu e cine stie ce. Ba este, cu atat mai mult cu cat consecintele negative le simtim in traiul zilnic din Romania din cauza serviciilor publice deficitare.

"la cât colectează românia din taxe" - problema colectarii deficitare tine tot de contributia defectuoasa a guvernului in a eficientiza anaf-ul, asa ca despre ce vorbim? Nici ca se pune problema de oamenii de rand, care in majoritate, isi platesc impozitele si taxele, ci de evaziunea fiscala, economia subterana si coruptia din statul roman, toate sub nasul conducerii. Plus de asta, faci o alta eroare, nestiind legile economiei. "la cât colectează românia din taxe, cum ar arăta o direcționare a bugetului spre investiții în loc de consum?" - exista un principiu bugetar numit principiul neafectarii veniturilor, care spune ca nu se poate da o destinatie speciala unui venit colectat la buget. Ceea ce inseamna ca statul nu poate impune ca anumite venituri colectate din taxe & impozite sa se duca spre o anumita destinatie exacta. Exceptie: venituile colectate la asigurari sociale. In rest, toate veniturile trebuie adunate la un loc, iar din total se decide spre ce destinatii se aloca. Si totusi, taxele si impozitele nu sunt singurele venituri cu care statul ar trebui sa opereze. Insa celelealte sunt mai greu de atras de catre guveranrea prezenta. Oricat ar atrage, pensiile si salariile constituie o majoritate covarsitoare in cheltuielile institutiilor publice, incat trag in jos orice sansa de evolutie sustenabila a aparatului public.

"cu excepția prosperității realizate de guvernul Năstase" - nu-mi povesti tu mie de puscariasul ala ca "a realizat prosperitate in Romania" laughing poate iti tine povestea cu aia care s-au nascut ieri.

"a, avem inflația...fiindcă lumea în sfârșit își cam permite sa cumpere" - Cat m-a amuzat replica asta naiva. Te-ai spart in stiinta economiei cu replica asta, zau de nu. laughing Nici nu trebuie ca marirea inflatiei in % sa depaseasca marirea veniturilor in %, ca sa provoace derapaje in economie. E absurd, compari mere cu pere. Fraza ca avem inflație fiindcă lumea în sfârșit își cam permite sa cumpere este doar o iluzie aberanta, demontata de mult de economisti. In prima faza s-a aruncat cu bani pe piata, s-a stimulat consumul, s-au marit costurile cu forta de munca, astfel ca preturile au trebuit sa creasca din cauza cererii si a cresterii costurilor cu forta de munca. Aceasta inflatie nu reprezinta o dezvoltare armonioasa a productiei in sine, ci doar o crestere speculativa a preturilor impusionata de infuzia de moneda. Asta a condus tocmai la opusul a ceea ce ai zis tu, si anume la erodarea puterii de cumparare a banului, iar oamenii isi permit sa cumpere mai putine bunuri si servicii cu aceiasi bani ca in anii trecuti.

Si ca tot vorbim despre " lumea în sfârșit își cam permite sa cumpere", Ce-si permit ei chiar asa sa cumpere? Lucruri din import?! Foarte incurajator. Inca o piatra de moara la economia care duduie pe consum din import. laughing Pe langa inflatia speculativa care a erodat puterea de cumparare a banilor, au mai intervenit si deficitul de cont curent si deficitul comercial care au banii oamenilor. Isi mai permit canci sa cumpere cu leul devalorizat, toate astea neavand nicio legatura cu guvernarea expansionit-populist actuala, nu, nu putin. Traiul romanilor blocati in ambuteiaje pe drumurile publice romanesti, prin scolile si spitalele romanesti duduie. Ca gramatica Vasilicai, de altfel sau ca mandria de pe Facebook a lui Teodorovici. E clar ca pui botul usor la statistici inflacarate, fara sa intelgi prea bine problemele mai nuantate ale guvernarii actuale. Lasa-ma cu elogiile fortate, pacat ca la psd nu prea se pune accent pe economie in adevaratul sens al cuvantului, numai pe remuneratii mari din banul public si productivitate mica se pune accentul. Dezamagitor.

| laSoledad a răspuns:

"Asta a condus tocmai la opusul a ceea ce ai zis tu, si anume la erodarea puterii de cumparare a banului, iar oamenii isi permit sa cumpere mai putine bunuri si servicii cu aceiasi bani ca in anii trecuti.''
"am zis eu că a crescut puterea de cumpărare a leului?" - De ce-o-ntorci? Ai spus "fiindcă lumea în sfârșit își cam permite sa cumpere" ceea ce in mare parte este o iluzie, infuzie de bani care a cauzat evolutia mai rapida a inflatiei, ceea ce a erodat puterea de cumparare a banului (pe langa alti factori). Acolo este eroarea de rationament. Expresia "lumea în sfârșit își cam permite sa cumpere" se bate cap in cap cu cresterea accelerata a preturilor fara o evolutie sanatoasa si a productiei si scaderea de cumparare a banului.

"dacă n-ar trebui să mă intereseze statisticile, ce dracu ar trebui să mă intereseze?" cine a spus sa nu te intereseze statisticile, dar nu prea acorzi atentie si celorlalte care evidentiaza decalajele guvernarii, unele chiar enumerate de mine mai sus. Este bine sa privim obiectiv, si bunele, dar si relele, nu doar sa extragem o felie buna din statistici si sa ne umflam in pene la nivelul UE, fiindca guvernarea in sine este o forma fara fond, plecand tocmai oamenii din partid care guverneaza, plecand de la planul de guvernare si pana la cresterea economica bazata in mare parte pe consum, care nu e un merit asa spectaculos al guvernării.

"investitii care pana acum cativa ani erau doar niste forme fara fond cand iti plangea juma de tara de foame" - sa nu ne prea laudam ca psd-ul a dat-o inainte cu investitiile. Tocmai ca a redus din finantarea lor pentru a ramane cu bani pentru cheltuielile strict de baza cum sunt salariile si pensiile. Cu ei sau fara ei la guvernare, parcursul investitiilor oricum ar fi evoluat, ca asa o cereau vremurile, nu pentru ca psd a venit ca un print pe cal alb sa scoata Romania din noroaie. Investitiile in Romania oricum au ramas in urma si tara inca plange, in hohote, de serviciile publice deficitare, de la cele din spitale, scoli, pana la cele dinn administratie, aeroporturi si drumuri publice. N-au imbunatatit foarte multe comparativ cu cat s-au laudat la inceput c-o sa faca. Doar sloganuri populiste. Mai ales in privinta drumurilor publice. Marimile astea!

"m-ai făcut să inteleg ca de fapt pibul nu aproape s-a dublat in ultimii 6 ani, ci, evident, a scazut si se traieste mult mai prost..." Asa ai interpretat tu, ce sa-ti fac? Nicaieri n-am scris c-a scazut pib-ul.

Vorbesti cu o persoană care nu doar citeste statistici ca tine, ci le si interpreteaza, observand si consecintele unor astfel de politici. Tu daca citesti pe hartie ca pib-ul a crescut, foarte bine, te rezumi la asta. Insa pentru bunastarea populatiei si calitatea vietii intr-o tara se iau mai multi factori in calcul. D-aia cantitativi, care pot fi trecuti in statistici si d-aia calitativi - pe care-i simte omul pe pielea lui. Daca esti un om inchis in bula lui pesedista, asta e, simti calitatea vietii altfel decat atatea alte milioane de oameni care se confrunta cu probleme reale din cauza guvernarii asa-zis de stanga. Multi oameni cu adevarat de stanga s-au dezis de ei, fiindca tocmai, sunt doar niste "forme fara fond", oportunisti. Chiar si daca pleaca de la guvernare, consecintele devastatoare ale politicii expansionist-populiste se vor resimti cativa ani de-acum inainte. Ce investitii?! Ramane de vazut cum va gestiona noul guvern gunoiul lasat de astia in urma. De unde va strange bani in plus pentru cresterile promise de psd, de unde va taia, ce mutari va face ca sa remedieze situatia, ramane de vazut. Oricum, dupa ei, potopul.

"productivitate mica e doar intr-o mica parte a aparatului bugetar care a fost intr-adevar supraaglomerat" - Nu doar ca a fost, inca este. De ce zici ca e doar intr-o mica parte a aparatului bugetar? asta se contrazice cu cuvantul "supraaglomerat". Tot sistemul e supraaglomerat, iar munca o fac dupa ordinele deficitare de sus, tot in mediile si cu aparatele din trecut. Multe nu s-au schimbat de cand cu ei. Doar salariile, insa degeaba au salariu mare, daca in mediul in care lucreaza nu s-a investit. Degeaba daca ordinele de sus sunt deficitare. Aceeasi productivitate mica o au. Ne facem ca muncim. Iar poporul simte productivitatea lor mica. Poporul moare oricum, cu sau fara card de sanatate sau ajutor de la serviciile publice si asa prea ponosite. M-am plictisit sa-ti mai spun din realitatea economica a Romaniei. Ramai la elogiile tale.

Apusul e aproape.

| laSoledad a răspuns:

"am zis ca a crescut puterea salariului...e o diferenta, stii?"

- Salariile sunt niste venituri. Veniturile sunt in stransa corelatie cu moneda nationala, mai omule. Esti total pe langa. Aberezi. Puterea monedei e pe duca de mult timp. Cresterea salariului nu a fost corelata cu cresterea productivitatii in Romania, ci e doar o masura fortata de infuzie de bani de catre niste oameni care nu cunosc politici macroeconomice mai bune - e un simplu stimulent electoral. Care marire oricum s-a desumflat in timp.
Simpla marire de venituri nu determina populatia sa inchida ochii la incompententa din conducere. Faptul sa le asa-zis "umpli buzunarele" si sa le umpli traistuta nu elimina din prim-plan incompetenta si ignoranta guvernantilor fata de adevaratele reforme structurale care ar fi trebuit facute in tara asta de cand sunt la guvernare. Esti paralel cu temele astea, ti-am mai zis.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Crezi că mai accepta cineva așa ceva?))
da, legea e pentru fraieri

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Foarte inteligentă domnișoara să mă aibă la block dar să-mi trimită răspunsuri absolut idioate :d
într-adevăr, se duce dracu țara asta cu doar 5% creștere economică, ne-ar trebui 50...las' că vine dreapta, mai e puțin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Scrii prea mult si prost, ti-am mai zis.
singura greseala cu adevarat mare e numarul de angajati de la stat care ar trebui redus cu vreo 20% fiindca nu-s platiti in raport cu productivitatea muncii lor o mare parte din ei.

in iulie preturile au crescut cu 4% si salariul real mediu a crescut cu 11, 2%, iar cel nominal cu 15%...
.un dezastru, într-adevăr, s-a luat cu 2 maini.
un 23% crestere in ultimele 6 luni pe domeniul constructiilor...dezastru.
datoria guvernamentala e cu 2, 2 puncte procentuale mai mica decat in 2016 si doar 3% din ea e pe termen scurt, si ca sa vezi...e.a6a cea mai mica datoria guvernamentala din UE ca procent din pib...dezastru!
investitiile din primul semestru sunt cu 3.2 mld mai mari fata de perioada similara de anul trecut...acum ca au facut varza rectificarea, sunt total de acord, dar vor deconta chestia asta dpdv electoral.

pe deficit eu as face si un pariu ca se incadreaza :d
sigur, asta in timp ce Germania tocmai a intrat in recesiune și are o datorie guvernamentala de peste 60% din pib

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Să înțeleg că ar fi mai bine ca datoria pe termen scurt să fie mareeee?laughing) că ne permiteeem?rolling on the floor

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De fapt nici nu mai înțeleg ce scrii.
ori e mare datoria publică (37 mld euro la un pib de 202) că ne-au indatorat nenorocitii ăștia ori e mică că nu își permit?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

As propune să observi dinamică datoriei româniei din ultimii 30 de ani:
https://www.google.com/......ta/explore

apoi te rog să o corelezi cu guvernările de dreapta și cu investițiile făcute în acei ani vs investiile si dinamica datoriei in perioada stangii.:))

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

și ultima întrebare: la cât colectează românia din taxe, cum ar arăta o direcționare a bugetului spre investiții în loc de consum?
să aud și o părere...:d

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nici o dinamică a deficitului zic eu că n-ar fi rea:
https://www.google.com/......ta/explore ctype=l&strail=false&bcs=d&nselm=h&met_y=edp_b9_pc_gdp&scale_y=lin&ind_y=false&rdim=country_group&idim=country:ro&ifdim=country_group&hl=en_US&dl=en_US&ind=false

că toți uităm că a existat și dreapta în România...și cu excepția prosperității realizate de guvernul Năstase de care a profitat și Tăriceanu...CDR și PDL au fost dezastru. :d
da, scuza cu criza...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Https://www.google.com/publicdata/explore?ds=z8o7pt6rd5uqa6_#! ctype=l&strail=false&bcs=d&nselm=h&met_y=unemployment_rate&fdim_y=seasonality:sa&scale_y=lin&ind_y=false&rdim=country_group&idim=country_group:eu:non-eu&idim=country:ro&ifdim=country_group&hl=en_US&dl=en_US&ind=false

mai avem și un șomaj la jumătate din media UE...asta fiindcă au distrus nenorociții ăstia economia:)) ( te rog observă și dinamica șomajului)

a, avem inflația...fiindcă lumea în sfârșit își cam permite sa cumpere și oferta nu face mereu față, cu toate că salariul real crește și nu e acoperit de inflație...groaznic
ia analizează inflația campioanelor la creștere economică din UE: https://www.google.com/publicdata/explore?ds=ejnc7belukcra_#! ctype=l&strail=false&bcs=d&nselm=h&met_y=anr&scale_y=lin&ind_y=false&rdim=country_group&idim=country_group:non-eu&idim=country:ro:hu:bg:pl:cz&ifdim=country_group&hl=en_US&dl=en_US&ind=false

de ce or fi toate peste media UE?

dar mai am doar 1 an de așteptat și o să văd cum procedează băieții școliți în străinătate...greu să rezist așteptării

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

''Asta a condus tocmai la opusul a ceea ce ai zis tu, si anume la erodarea puterii de cumparare a banului, iar oamenii isi permit sa cumpere mai putine bunuri si servicii cu aceiasi bani ca in anii trecuti. ''
am zis eu că a crescut puterea de cumpărare a leului? întelegi doar ce vrei tu?
dacă n-ar trebui să mă intereseze statisticile, ce dracu ar trebui să mă intereseze?laughing

''exista un principiu bugetar numit principiul neafectarii veniturilor, care spune ca nu se poate da o destinatie speciala unui venit colectat la buget. Ceea ce inseamna ca statul nu poate impune ca anumite venituri colectate din taxe & impozite sa se duca spre o anumita destinatie exacta. Exceptie: venituile colectate la asigurari sociale. In rest, toate veniturile trebuie adunate la un loc, iar din total se decide spre ce destinatii se aloca. Si totusi, taxele si impozitele nu sunt singurele venituri cu care statul ar trebui sa opereze. Insa celelealte sunt mai greu de atras de catre guveranrea prezenta. Oricat ar atrage, pensiile si salariile constituie o majoritate covarsitoare in cheltuielile institutiilor publice, incat trag in jos orice sansa de evolutie sustenabila a aparatului public. ''

si asta e cu totul altceva decat ce am zis eu. rolling on the floor)) nici nu mă refeream la colectarea propriu-zisă realizată de anaf, am zis ca noi taxăm munca, în rest taxele sunt extremi de mici, din 2020 o sa aiba cine sa directioneze spre investitii, investitii care pana acum cativa ani erau doar niste forme fara fond cand iti plangea juma de tara de foame

oricum, m-ai făcut să inteleg ca de fapt pibul nu aproape s-a dublat in ultimii 6 ani, ci, evident, a scazut si se traieste mult mai prost...

si chestia cu productivitatea mica mi-o explici si mie cu niste statistici? productivitate mica e doar intr-o mica parte a aparatului bugetar care a fost intr-adevar supraaglomerat
https://data.oecd.org/chart/5DZD e jos de tot, mai ales dinamica e praf...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

''iar oamenii isi permit sa cumpere mai putine bunuri si servicii cu aceiasi bani ca in anii trecuti.''
stii cate imi luam in anii 90 cu 1 milion de dolari si cate imi iau acum? hai totusi sa nu aburim...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

și uite aici și dobânzile alea imense ca să vedem totuși despre ce vorbim, e mare, nu uriasa / de criza:
https://sdw.ecb.europa.eu/quickview.do; jsessionid=7843A7333282A5A3DD8AD496249B2B9E? SERIES_KEY=229.IRS.M.RO.L.L40.CI.0000.RON.N.Z

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Indicele productivitatii ti l-am dat mai devreme, daca si la evolutia productivitatii stam prostlaughing

Si nu, n-a zis nimeni ca a crescut puterea leului,(care, da, fata de 2015 de exemplu, a scazut) am zis ca a crescut puterea salariului...e o diferenta, stii?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salariul brut orar e 6.5 euro
productivitatea muncii / ora e 12.9

2017 - 2018 crestere de la 5.6 la 6.5 a salariului 11.2%
2017-2018 crestere de la 12.0 la 12.9 a productivitatii - 8 %
in mărime absolută e o creștere egală.

2016-2017 crestere de la 5.1 la 5.6 a salariului / ora - 9, 8%
2016-2017 crestere de la 11.2 la 12 a productivitatii - 7, 1%
serios, o mică creștere în valoare relativă ne-a făcut praf economia, pe când în valoare absoluta e evident că productivitatea creste mult mai mult?laughing

hai s-o luăm pe întreaga perioadă 2013-2018:
4.1 euro în 2013 - 6.5 în 2018. o creștere a salariului de 2.4 euro

9.3 în 2013 - 12.9 în 2018. o creștere a productivitătii de 3.6 euro pe întreaga perioada.

Deci salariul a crescut cu 2.4 euro în ultimii 6 ani de guvernare social democrată și productivitatea muncii a crescut cu 3.6 euro /om / ora. Serios, au pierdut angajatorii când creșterea în valoare absolută a productivității e cu 33.3% mai mare decât a salariului? în plus politica asta e pe termen scurt-mediu si a fost foarte eficienta pentru revenirea dupa recesiune.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Legat de salariu / monedă, în continuare înțelegi doar ce vrei tu.laughing
puterea de cumpărare a unui român raportată la venitul nominal primit a crescut. venitul nominal a crescut mai mult decât deprecierea leului, deprecierea nu erodează creșterea venitului deci volumul de bunuri si servicii ce poate fi achizitionat cu venitul de acum e mai mare.
https://ec.europa.eu/......bour_costs
e groaznic că nu mai esti ultimul si ai ajuns penultimul...

| Demidol a răspuns:

Nu am avut rabdare sa citesc tote comentariile.
Cunosc bine zona. Si stiu cat de mult se amplifica zgomotul. Din pacate, Boc si consilierii isi fac afacerile nestingheriti. Spunea cineva ca intra bani in contul orasului. Pe naiba! Intra in buzunarele afaceristilor. Orasul (din banii poblici) face curatenie dupa ei. Mizeria pe care o lasa, nu merita nici un ban. Pacat!

| Arrakis a răspuns:

La Cluj e civilizatie, e vestul, e Transilvania, nu e praf ca la miticii sudici. Cel mai prosper oras si cel mai agreat de tineretul luminat.
Untold e o dovada in acest sens, in care nesimtirea e ridicata la rang de arta, e ceva firesc. Pentru doar 4 zile, haidi bre...

Sper ca ai inteles sarcasmul.
Mie nu-mi plac oricare dintre aceste "mega evenimente" gen Neversea, Electric Castle si Untold. Am dubii mari in privinta publicului (majoritar), iar de conditii deja stiu din auzite, care surse sunt sigure (colegi si amici care au si fost anul acesta), nu doar din auzite de pe Internetzi. Si acum nu ca zic, dar nici genul de muzica sau artistii de la astfel de evenimente nu sunt mare scula de bascula, la fel si publicul, organizatorii si tot ce mai vrei.

E un trend acum sa spargi banii pe evenimente care au mult marketing in spate. Iar Boc tot sarac va ramane si fara bani si fara metrou. Nici n-ai idee cata fantezie e in capul administratiei locale in orasul vostru. Atata mandrie si fandoseala mai rar am vazut in toata tara. Cred ca are sanse Clujul sa depaseasca Bucurestiul in curand la gradul asta de narcisism si indobitocire, desi credeam ca Bucurestiul n-are competitor, pacat ca altii vad competitia pe alte planuri, dar si Clujul isi doreste sa obtina aceiasi oameni reci, nepasatori si egocentrici, pe cand fix prin asta nu se remarcau din punct de vedere social, fiind bine cunoscut faptul ca ardelenii sunt mult mai calzi si primitori...dar in ultima vreme doar de bani, nu de oameni.
Singurele lucruri cu adevarat grandioase din Cluj mi se par preturile chiriilor si tarifelor practicate de hoteluri si pensiuni. Ma inchin cu doua maini cand deschid Booking-ul.
Pe urmele Clujului se apropie si Sibiul cu "evenimentele" de kkat. Si cand zic asta stiu foarte bine ce spun. S-a nimerit intr-o zi sa pierd autocarul pentru ca n-a putut ajunge in autogara din centru, fiind nu stiu ce bulevard blocat in jurul acelei ore din cauza unui eveniment cu raliuri. N-ai idee cat mi se rupe mie de "evenimentele" astea multe si culturale. Si e normal sa mi se rupa daca nu sunt organizate cu cap.

In concluzie da, consider ca nu merita altii sa sufere pentru ca se distreaza unii. E normal sa se ia masuri in acest sens. Dar vei vedea cum incearca unii pe la intrebarea ta sa te convinga ca e normal ca banii sa dicteze, sa conduca totul in jur.winking O chestie bolnava. Unii chiar sunt fani nesimtire.

| AC4S4 explică (pentru Arrakis):

Nu sufar cand se inchid strazi, parcuri pentru ca unii dau bani. Daca ar fi un eveniment comun care sa fie reprezentativ pentru toti, atunci ar merita (un eveniment local, zilele orasului, un eveniment national).

Evenimentele private nu ar trebui sa deranjeze viata publica. Un eveniment public poate sa isi asume astfel de lucruri.

Indignarea vine si de la faptul ca evenimentul este sustinut de oameni care sunt foarte porniti impotriva coruptiei din parlament, dar chiar ei practica principii precum "dam bani si evitam legea".

Inchiderea parcului este, de asemenea, un gest dubios. Se mai intampla sa inchizi o parte din parc pentru o zi poate, dar nu tot parcul pentru 4 zile. Si acolo cu siguranta au loc niste evitari ale legii, unii dau bani, altii aproba.

| Arrakis a răspuns (pentru AC4S4):

Mai bine tăceai din gura dacă asta ai priceput tu. Cum sa nu suferi vere dacă ăla e ultimul autocar și rămâi captiv in orașul respectiv pentru ca nu poate pătrunde autocarul in oraș? Te auzi ce spui? Sau asta nu e important pentru ca nu face zgomot? Crezi ca s-au luat măsuri dinainte? De unde? A fost șoc pentru toată lumea.
Ce dracu eu empatizez cu subiectul tău și acum tot tu ții cu ursul? Chiar ai niște probleme mari de înțelegere.

| AC4S4 explică (pentru Arrakis):

Cred ca ai inteles gresit.
Prin "sufar" foloseam al doilea sens al acestui cuvant, adica "a rabda", "a suporta". Deci, prin "nu sufar" nu am spus "nu imi pasa", ci "nu suport".

Acum, recitind ce am scris, imi dau seama ca trebuia sa fiu mai clar.