| AC4S4 a întrebat:

Care este părerea voastră despre organizarea festivalului Untold în mijlocul unui oraș?
Se știe că există nereguli în organizarea acestui festival.
O neregulă care îi afectează pe majoritatea este cea a zgomotului. Soluția dată de organizatori, de primărie și de susținătorii festivalului este ca oamenii care nu participă la eveniment este să plece din oraș, să își ia dopuri de urechi, numind o fiță faptul că ei se simt deranjați de muzica continuă sunând toată noaptea.
E ca și cum toată legea e ignorată 4 zile, celor ce nu le convine destrăbălarea din centru să plece.
Este corect ca majoritatea oamenilor să nu aibă nimic de spus în timp ce se fac ilegalități doar din pricine financiare și politice?

Răspuns Câştigător
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Sunt din acel oraș. Nu este corect, dar se practică. Opoziția la acest fenomen este slabă și nu se iau măsuri. Sunt niște avantaje nete pentru oraș de care profită mulți în acele zile.

71 răspunsuri:
| Catrice a răspuns:

Ei na, sa suporte și ei 4 zile acolo.
Și eu trebuia sa suport iarna muzica de la ăștia de vin în vacanta și fac petreceri pe pârtie sau acum ca e vara zilele trecute erau unii de făceau grătar în parc, cu muzica și toate cele.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Crezi că mai accepta cineva așa ceva?))
da, legea e pentru fraieri

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Am vazut atatea evenimente (zilele oraselor), in care se bloca un bulevard complet, si bubuia muzica pana la miezul noptii, la geamurile locuintelor. Nu mi se pare o crima. Viata la oras e antonim cu linistea. Daca nu e festival, tot trece cate un motociclist cu 140dB pe strada, pe la 2-3 noaptea, sau o ambulanta care incearca sa se strecoare prin trafic.

| laSoledad a răspuns:

O lipsa de fonduri la bugetul local, o lipsa de turisti sau o lipsa de liniste in mijlocul unui oras? Intotdeauna se alege raul cel mai mic.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Majoritatea zdrobitoare din Cluj beneficiază masiv din ce inseamna Untold. Locuri de munca, turism, cazare, restaurante pline, mici afacere care prosperă in 4 zile cat in 4 luni. Sa fim seriosi. Untold e un brand extrem de puternic dar romanul are talentul sa se pise pe orice poate mege bine in tara. Noroc ca sunt putini cu gandirea ta

| Bondarel99 a răspuns:

Cand e vorba de bani nu mai exista respect pentru oameni.
In alte tari de ex hipermarket-urile sunt la marginea orasului nu in centrul lui cum sunt la noi...

| împreunăfacembine a răspuns:

Bună,

Untold este un festival foarte mare iar cei care au avut ințiativa de a desfășura un astfel de eveniment în Cluj sunt acum foarte avantajați și asta datorită publicului care este enorm de mare.

Sunt de acord cu acest festival. Am văzut și eu multe articole în care se spunea că e un festival satanist și din astea. Dar până la urma urmei, cei ce se ocupă cu organizarea și dezvoltarea acestuia, nu îi obligă pe oameni să participe.

Cât despre zgomot. Zgomotul este tot timpul, iar 4 zile sau cât ține Untold nu cred că e atât de deranjant încât să faci o tragedie din ceea ce se întâmplă.

Un festival ca acesta, face nu doar Clujul să fie mai cunoscut, ci întreaga Românie, deci zic să nu se mai abereze atâta.

Și până la urmă dacă nu ar fi evenimente în oraș, toți ar zice că Clujul e un oraș mort și nu ai unde să ieși.

Deci mai opriți-vă cu figuri din astea că e plină România de oameni care doar vorbesc, dar nu demonstrează nimic.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru suntserios):

îmi poți da un exemplu cu așa ceva organizat în centrul orașului oriunde în lumea asta?
a, da, așa sunt românii...fiindcă alții n-au așa cevarolling on the floor

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Liverpool Sound City
Oktoberfest
Mysteryland
Ultra Europe

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Wireless festival
British Summer Time
Lovebox Festival

| Navagio a răspuns:

Salut Untold este un festival foarte mare, iar cei care vin, vin doar pentru distractie nu se gândește nimeni la nereguli chair daca sunt nu sta nimeni sa se gandesca la ele. Plus ca e vorba de foarte multi bani la mijloc si o sa se faca ani la rând. Dacă sunt cativa carora nu le convine organizarea lui crezi ca intereseaza pe cineva?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru suntserios):

Luate la intamplare:
https://en.m.wikipedia.org/wiki/Ultra_Europe e la periferie ca nici dracu nu face in strainatate stadioane in centru
https://en.m.wikipedia.org/wiki/Liverpool_Sound_City asta pana in 2015 nu s-a tinut in aer liber si acum e intr-un loc de evenimente

https://en.m.wikipedia.org/wiki/British_Summer_Time_(concerts) asta se tine ziua, se termina inainte de miezul noptii

Le-am luat aleatoriu

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Sunt in orase mare, in zone locuite. Nici stadionul de la CJ nu e in centru. E raportat la suprafata orasului.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru suntserios):

ăla din Olanda se ține într-un sat de lângă Amsterdam
cu Oktoberfest nici nu văd legătura

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Deci se tin tot in zone locuite. Nu e centru Clujului e un sat locuit. Si nu cred ca aduna atatia bani precum aduna Cj. Si tot nu se plange nimeni. Si nu e intr-un oraș zgomotos unde iti asumi zgomotul Eu zic sa anulam si concertul Metalica din B. Ca sunt blocuri langa stadion.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru suntserios):

Concertu metallica se termina la 23

n-am verificicat legat de festivalurile alea ora decat la unul, dar n-as fi surprins sa se termine toate inainte de miezul noptii

| AC4S4 explică (pentru Catrice):

Presupun că se aude la 10 km distanță, nu?

| AC4S4 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Muzica se aude până în cartierele în care în mod normal se aud doar greierii. De menționat că e ceva că se aude o motocicletă timp de 20 de secunde și altceva că se aude toată noaptea muzica tare.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru AC4S4):

Nu te opreste nimeni sa dai in judecata Untold-ul. Cu siguranta nu ai fost singurul deranjat, deci va puteti uni.

| AC4S4 explică (pentru suntserios):

Eu unul nu beneficiez de nimic. Beneficiază doar cei care închiriază la suprapreț și ilegal apartamente.
Pentru ca acei oameni să facă niște bani trebuie încălcate drepturile cetățenilor? Păcat că sunt mulți cu gândirea ta.

| AC4S4 explică (pentru împreunăfacembine):

E deranj, cum nu? Dacă ar merge muzica la vecinul încontinuu 4 zile și ți-ar zice să îți pui dopuri ce ai face? Te-ai conforma?
Clujul este făcut cunoscut prin evenimente cu muzică proastă și destrăbălare. Așa vrem să fie cunoscut? Evenimentele sportive și culturale mă încântă, însă gălăgia de la Untold face doar de rușine orașul în lumea intelectuală.

| Catrice a răspuns (pentru AC4S4):

Stau la nici un km de parc și pârtie lol

| AC4S4 explică (pentru suntserios):

Administrația locală nu face bani din acest eveniment, fiind unul privat. În schimb, se folosesc resurse publice ale administrației pentru acest eveniment (poliție, transport in comun, locuri la spitalele de urgență ținute ocupate în caz că se îmbată oamenii acolo).

| Catrice a răspuns (pentru AC4S4):

Dar da, când organizează primăria vreun festival ceva baga niște boxe de aude jumătate de oraș sau mai bine.

| AC4S4 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Sunt destui oameni deranjați. Untoldul este susținut și politic.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru AC4S4):

Dar e ok să se țină evenimentul, doar că nu până la 4 dimineața.
între timp le-am verificat pe toate cele pe care mi le-a dat suntserios despre care am gasit datele astea:
- cel mai târziu se termină unu din Anglia la 00:30.

| AC4S4 explică (pentru Catrice):

Nu s-a întâmplat. La Untold se aude muzica ca și cum ar fi la vecinul, după cum am spus. Fiind și la 5-10 km distanță. Ce să zic de cei care stau mai aproape.

| AC4S4 explică (pentru anonim_4396):

Evenimentul oricum are și alte ilegalități pe lângă deranjul fonic la ore târzii (în unele nopți fiind și mai și, începând de la 22:00, terminând la 7 dimineața).
Oricum, Untold e susținut de oameni politici din vechiul PDL, care sunt foarte puternici la Cluj.
Indignarea mi-a venit după ce am văzut atâtea video-uri care încercau să inducă ideea "ce are că abia dormiți 4 nopți, vin turiști in oraș". Organizatorii spuneau că mereu încearcă să găsească soluții pentru a nu mai deranja, fiecare an fiind tot mai zgomotos.

Oricum, evenimentul e susținut de oameni politici din vechiul PDL. Ei aplică foarte bine ideea cu "dă-le oamenilor circ și pâine".

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru AC4S4):

Nu exista vechiul pdl. se numeste pnl

| Catrice a răspuns (pentru AC4S4):

Și tu crezi ca la mine se aude altfel? La vecinu' ca vecinu' da' la mine cu termopane cu tot zici ca am pus eu muzica, nu vecinii.

Mi-am amintiți o chestie de acum câțiva ani de prin Cluj. Nu mai știu ce chestie sau festival era pe atunci (Untold sigur nu), dar la bloc eram și auzeam muzica de zici ca era din camera alăturată. Și era seara. Și nu erau ăștia asa stricți cu zgomotul pana la ora 23... ca și-acum multe chestii se termina la 00:00 sau la 1.