| Andreiii19 a întrebat:

Care este puterea maxima care o poate avea masina pe care o conduci daca ai permis de conducere categoria B la 18 ani?
Ai voie sa conduci masini de 300-700 cai?

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Restrictiile pentru cat B sunt greutatea si numarul de pasageri nu motorul masinii

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu are importanta puterea masinii, nu este prevazuta printre caracteristicile de incadrare in categoria B, conform OUG 195/2002, rep. in 2006, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"f) categoria B:
1. autovehiculul a cărui masă totală maximă autorizată nu depăşeşte 3.500 kg şi al cărui număr de locuri pe scaune, în afara conducătorului, nu este mai mare de 8;
2. ansamblul format dintr-un autovehicul trăgător din categoria B şi o remorcă a cărei masă totală maximă autorizată nu depăşeşte 750 kg;
3. ansamblul de vehicule a căror masă totală maximă autorizată nu depăşeşte 4.250 kg, format dintr-un autovehicul trăgător din categoria B şi o remorcă a cărei masă totală maximă autorizată depăşeşte 750 kg;"
Daca cele 2 caracteristici (greutatea si locuri pe scaune) se incadreaza atunci poti conduce oricati CP are motorul.

| alin233 a răspuns:

Lol ce fel de intrebare e asta. Nu conteaza caii, ci doar tonele.