| LanguageMaster a întrebat:

Care este sensul juridic al termenului "rezoluție"?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Rezolutiunea este un mod de desfiintare, cu efect retroactiv, a contractelor sinalagmatice, pentru neexecutarea culpabila de catre debitor a obligatiilor sale.
In drept se foloseste termenul de rezolutiune pentru a nu fi confundat cu alte sensuri ale cuvantului rezolutie.

| ziftode a răspuns (pentru Ioandelasal):

Esti tare, sa moara moama daca nu esti tare... RAUUUUUU
AUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUU
tipul pune o intrebare cu un cuvant greu de inteles dpdv juridic
si tu ii raspunzi cu vreo 15 cuvinte greu de inteles din orice punct de vedere!
asa ca m-ai convins, RAHATUL JURIDIC e gandit special sa tina poporul PROST si sa nu inteleaga nimic

nu stiu cat de mult iti dai tu insuti seama de realiteatea absoluta a ceea ce spun, insa incepe sa sune a "cuvantul lu' D-zeu e numai in latina, asa ca omul de rand treubuie sa se supuna, nu sa inteleaga" moment in care preotii pot sa faca/zica/CEARA orice vor de la prostime

PS, te rog mult sa nu crezi ca incerc sa te injur/blamez/ fac misto de tine personal, doar injur intreaga idee, sistemul juridic foloseste o tona de cuvinte care sunt EXTREM DE GREU DE INTELES daca nu ai facut o scoala speciala care sa ti le "traduca", si care nu se folosesc nici macar vag, in limba "normala", adica folosita de toti

| LanguageMaster explică (pentru Ioandelasal):

De exemplu, sensul de hotărâre este folosit în drept?

| Salontanul a răspuns (pentru ziftode):

Domnul Ioandelasal este jurist (pensionat) si a raspuns in limbajul dansului dar nu-i greu sa intri pe DEX si sa le "traduci" in limbajul comun. LanguageMaster sunt sigur ca a inteles pentru ca am vazut ca pune multe intrebari din domeniu.

| ziftode a răspuns (pentru Salontanul):

Mama, nu ai inteles nimic, si vreau sa spun ABSOLUT NIMIC din raspunsul meu... ce balarii impiedica pe cineva sa intre direct pe dexonline de la inceput, cand e un singur cuvant
tu ai transformat un cuvant intr-un limbaj criptic, folosit NUMAI de juristi cu cap patrat si care inteleg numai limbaj juridic, moment in care noi restul putem sa macam rahat cu prune cand avem nevoie de justitie, ca ori platim pana nu mai putem avocatii/juristii, ori stam si ne uitam ca nu intelegem nimic, inclusiv lucrul care o sa vina peste noi pentru ca nu am fost in stare sa facem fata RAHATULUI JURIDIC IMBECIL

deci, MI SE RUPE IN PAISPE CINE, CE SI DE CE STIE ASA DE BINE ****LIMBAJUL ALA***** CE AR FI SA FACI ****JUSTITIE**** PENTRU NOI RESTUL SI SA RECUNOSTI CA DEJA E UN RAHAT CU OCHI GANDIT ****ABSOLUT SPECIAL IMPOTRIVA OMULUI DE RAND****?!?
CE ZICI?!? CE ZICI?!?

| Ioandelasal a răspuns (pentru ziftode):

In loc sa te legi de raspunsul meu ar fi trebuit sa dai tu un raspuns explicit, daca tu crezi ca LanguageMaster nu l-a inteles.

| Ioandelasal a răspuns (pentru LanguageMaster):

Da, se foloseste oarecum, de ex. rezolutia procurorului este o hotarare a acestuia.

| Salontanul a răspuns (pentru Ioandelasal):

Cred ca are probleme cu sanatatea! Eu refuz sa-l mai bag in seama.

8 răspunsuri:
| emy a răspuns:

Buna seara, draga! happy Rezolutie - desfiintare retroactiva a unui contract cu executare imediata pentru neexecutarea uneia dintre obligatiile reciproce ale partilor. Te pup si iti doresc o seara frumoasa, o noapte binecuvantata ai o saptamana plina de reusite! kiss