| Radu_Alexx_2000 a întrebat:

Care este suma pe care o plăteşte pentru pensie un liber profesionist?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Suma este in functie de contractul de asigurare incheiat cu Casa de Pensii Publice, respectiv un procent de 25% din suma la care se face asigurarea. Suma la care se face asigurarea nu poate fi mai mica decat salariul minim pe tara, in anul 2020 acesta este de 2.230 lei.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Http://bit.ly/2uCPacl

suntserios
| suntserios a răspuns:

Depinde sub ce forma e liber profesionist. Pensia e 25% din profit daca e pfa la venit real, 25% din 12x salarii minime daca e la norma sau plateste cat salariu are daca e srl.