| viovi a întrebat:

Care este suprafata minima ce poate fi detinuta de un coproprietar? Care este suprafata minima ce poate fi intabulata, primar sau secundar?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu este prevazuta nicaieri nici suprafata minima si nici cea maxima a unui coproprietar, fiecare detine suprafata prevazuta in titlul sau de proprietate, care poate fi contract de vanzare-cumparare, contract de donatie, certificat de mostenitor, etc. La fel poate fi intabulata de fiecare suprafata pe care o detine, bineinteles dupa ce s-a facut partajul.

| zilog a răspuns:

Nu cred că există suprafață minimă!
De ce spun treaba asta :
Dacă o companie care are 250 de acționari dețin o singură firmă care are 10 metri pătrați câți metri pățrați deține fiecare din acel magazin de prezentare!?