| Cuzamarian96 a întrebat:

Care este traiul in Valencia?
Salariul mediu, stilul de viata, oamenii?

Doresc o mutarea definitiva cu logodnica peste un an jumate. In tot acest timp vom invata spaniola si in ultimele 6 luni vom face si cursul Cervantes + cateva meditatii.

Credeti ca e o ideee buna?

Va multumesc

1 răspuns:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Salariul mediu,
Mai mare decât cel din România, dar acolo când se muncește, se muncește, nu e ca la noi, unde vremea trece, leafa merge, noi cu drag muncim, stăm cu coatele pe masă și ne hodinim.
stilul de viata,
complet diferit, va trebui să te adaptezi, și asta costă sufletește. și la sănătate, cu toate că asta nu se vede.
oamenii?
Stilul OLE și Carmen de Bizet. În rest, organele pe care le au ei, le ai și tu.
Credeti ca e o ideee buna?
Nu este o idee bună pentru tine acum.
Ești nesigur pe tine, amâni cu un an și jumătate plecarea.
Dacă ai pleca acum, în trei luni ai învăța acolo limba, că nu ai încotro. Ai fi cu un an și jumătate mai tânăr, asta pentru adaptare contează.
Nesiguranța dtale se manifestă și prin faptul că pui aici întrebarea dacă este o idee bună sau nu.
Nesiguranța transformă o decizie bună în idee proastă și eșec.
Plecarea cu o logodnică iar nu cu o soție pune probleme acolo pe care nu le aveți acasă.
Așa că rezolvă nesiguranța, du-te la sfat cu logodnica, ia un bilet de autocar. Acum.
Dacă vrei să pleci. Dacă vrei să vorbim discuții despre Cervantes, peste un an și jumătate, sunt sluga ta, pe ardelenește, servus, adică sunt servul, sclavul, servitorul dtale.