| anonim_4396 a întrebat:

Care este treaba cu polita de asigurare obligatorie a locuintei (pe care nu o face nimeni) Se face dupa ce imobilul a fost analizat de specialisti sau doar dupa datele din acte? Unde pot vedea exact pentru ce fel de daune da despagubire: Gen vant mai tare duce acoperisul blocului -poate fi considerat calamitate naturala?
Si se plateste 1/an in jur la 100 lei?

3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Vantul tare este calamitate naturala, dar nu intra sub incidenta asigurarii obligatorie.
Pentru a-ti asigura intreaga casa impotriva a orice, trebuie sa faci o asigurare completa, care te costa cca 1% din valoarea totala asigurata. Pentru acesta trebuie sa iasa la fata locului un agent specialist acreditat de asigurator.

In final, daca se intampla ceva, vine Murphy si iti gaseste motivul pentru care asiguratorul nu-ti va plati daunele, tocmai dintr-un mic amanant scapat din contract. big grin

| Simpatic a răspuns:

Da,cam 100 de lei /an este asigurarea asta modelul standard (PAD), pentru cea completa este nevoie sa vina un evaluator, asta care eu am numit-o standard se face din acte nu este nevoie de niciun evaluator despagubirea ei maxima fiind de 20.000 de euro daca imi aduc bine aminte, dar asiguri doar calamitatile sa le zicem asa : cutremur, alunecari de teren, inundatiile pentru celelalte tipuri ai nevoie de o asigurare mai solida, asemanatoare cu CASCO la masini! Tu acum vrei sa iti faci doar "RCA"winking

| alina2k18 a răspuns:

Riscurile catastrofice sunt acoperite cu fransiza de 20.000 EUR, conform legislatiei in vigoare (Legea nr. 260/2008 privind asigurarea obligatorie a locuintelor impotriva cutremurelor, alunecarilor de teren si inundatiilor).
Atat este PAD.
https://intreb.bancatransilvania.ro/......-locuinta/