| LanguageMaster a întrebat:

Care este vârsta minimă legală pentru a deține şi utiliza arme albe medievale precum sabia, toporul de război şi buzduganul?

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Aceste arme se incadreaza la categoria armelor interzise, conform categoriei A, pct.6 din Anexa la L.295/2004 - 6.Armele care prezintă caracteristicile tehnice ale armelor letale sau, după caz, ale armelor neletale, dar care nu se regăsesc în anexa la prezenta lege, asa ca nu le poti detine sau utiliza.

| LanguageMaster explică (pentru Ioandelasal):

Dar am văzut că sunt pe internet firme care comercializează săbii adevărate.

| Ioandelasal a răspuns (pentru LanguageMaster):

Se poate ca le comercializeaza, dar nu la noi in tara, cel putin nu legal.
De asemenea ar putea fi detinute, nu si utilizate, ca arme de colectie sau panoplie, dar pentru aceasta este obligatorie autorizarea si varsta de cel putin 18 ani.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Nu te lasi, hai?

| ALEXICAmarketing a răspuns:

Vezi ca eu am fost dus la sectie doar si pentru un spray cu piper. Zicea o tampita de acolo ca este penal.
Nu cred ca o sa patesc nimic, cel mult o amenda.