| Milies_Bianca_1994 a întrebat:

Care este varsta minima pentru a face voluntariat?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform L. nr.78/2014, privind reglementarea activității de voluntariat în România, varsta minima este de 16 ani. Sigur ca la unele activitati se poate prevedea si o varsta mai mare, respectiv 18 ani sau chiar mai mult.

1 răspuns:
| Simpatic a răspuns:

Volunatariat unde?
pai pana in 18 ani ai nevoie de semnatura din partea parintilor/tutore dupa caz. Incepand cu 18 ani nu ai nevoie decat de propri consimtamant.
Nu am stat sa caut in lege, ci ma gandesc la logica, iar legea uneori este logica alteori NU.