| Ss74jfv a întrebat:

Care ideologie politica respecta mai mult drepturile omului și promovează libertatea si egalitatea între oameni: stanga (globalismul) sau dreapta(conservatorismul)?

Adică de exemplu stanga în America e Partidul Democrat și dreapta e Partidul Republican.

Partidul democrat se ocupa cu introducerea studiilor de gen în scoli, taxarea bogaților și a multinaționalelor, în schimb oferă deduceri de taxe familiilor și vrea un sistem public universal de sănătate publica(adica fără spitale private). Practic ei omoara concurenta prin aceste practici.

Partidul republican e ceva mai strict cu privire la minoritățile sexuale dar e mai liberal din punct de vedere fiscal. Vrea un impozit unic pentru toată lumea,deci toată lumea se descurca cum poate,dacă ești sarac practic nu te ajuta nimeni. Asta e adevăratul capitalism, concurenta adevărată.

13 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In prezent eu nu cunosc partide care sa aiba ideologii conform teoriei, probabil vor fi cateva in lume dar nu le stiu. Si in practica nici acestea nu respecta intocmai teoria.
Partidele pe care le stiu, ca de altfel si cele doua din SUA indicate de tine, nu sunt de stanga sau de dreapta, ci de centru stanga si centru dreapta.
Si in practica mai toate partidele din tarile democratice respecta drepturile omului, inclusiv libertatea si egalitatea, deosebirile sunt mai mult de nuante.

| Ss74jfv explică (pentru Ioandelasal):

Pai partidul republican subminează drepturile femeilor si Trump era un susținător al pedepsei cu moartea. Asta se poate numi respectarea drepturilor omului?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Ss74jfv):

Aceste fapte nu inseamna ca nu respecta, la modul general, drepturile omului, sunt doar nuante.
Si Trump nu este intreg partidul republican.

| Ss74jfv explică (pentru Ioandelasal):

A deci pedeapsa cu moartea și restrângerea drepturilor femeilor după tine nu încalcă drepturile omului?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Ss74jfv):

N-am spus asta, m-am referit strict la exemplele tale din intrebare.
Nu sunt si n-am fost niciodata de acord cu pedeapsa cu moartea.
Pentru avort am fost numai in anumite conditii, mai ales avand in vedere situatia din ultimii zeci de ani, cand exista atatea metode contraceptive.
Si am dat destule raspunsuri pe aceste teme, chiar pe TPU.

| Ss74jfv explică (pentru Ioandelasal):

Care e problema cu avortul, dacă femeia a fost violata de ce sa nu aibă dreptul la avort?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Ss74jfv):

Iar imi reprosezi ce n-am spus.
Am spus ca sunt pentru avort dar numai in anumite conditii, nu le-am enumerat acum, pot fi daca a fost viol, fatul sau nasterea pun in pericol viata femeii, fatul s-ar naste mort sau cu grave afectiuni fizice si alte asemenea.
Nu sunt de acord cu toate avorturile si pozitia mea a fost constanta in raspunsurile date la intrebari privind avortul.

| Ss74jfv explică (pentru Ioandelasal):

N am nimic cu tine, dar vad ca ești simpatizant al partidului Republican și îl ridici în slăvi pe Trump, fără a tine cont de tâmpeniile pe care le-a făcut.

| Ioandelasal a răspuns (pentru Ss74jfv):

Iarasi ai luat-o razna, nici macar nu vreau sa aud de Trump, de altfel l-am dezavuat inainte, acum imi este complet indiferent.
Chiar nu stiu de unde toate aceste concluzii gresite in privinta mea.
Acum am terminat discutia, n-are rost sa mai continuam.

| doctorandus a răspuns:

Partidul Democrat nu e de stanga, e comparabil cu CDU al lui Merkel.

De ce ar fi globalismul ceva de stanga? Globalismul rezulta din logica proprie a capitalismului: vrei sa fii prieten cu toate tarile, ca sa faci afaceri in avantaj reciproc.

| Ss74jfv explică (pentru doctorandus):

Ok nu e de stanga, e de centru cu viziuni de stanga, mulțumit?

| doctorandus a răspuns (pentru Ss74jfv):

Hmm... pentru multe tari PD din SUA ar fi partid de dreapta.

| Ss74jfv explică (pentru doctorandus):

Cumva acele tari au regimuri de extrema stanga și se numesc China, Coreea de nord? Întreb și eu asa))