Întrebare recomandată | ciocio1993 a întrebat:

Care se pricepe la schimbarea unui permis auto rog urgent ajutor! Deci treaba este cam asa am o ruda este de cetatenie roman, locuieste in Austria ( are dubla cetatenie ) si vrea sa isi preschimbe permisul auto (ea a luat permisul in Austria ) dar permisul de Austria nu este valabil in U.E si de aceea vrea sa isi preschimbe permisul in Romania pentru a fi valabil in U.E! Poate? multumesc anticipat! > funda

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Imi pare rau ca te dezamagesc dar daca este si cetatean austriac nu poate avea dubla cetatenie, austriecii nu accepta asta. Si sunt foarte sigur, cunosc mai multe persoane care au dobandit cetatenia austriaca si au fost nevoiti sa renunte la cea romana, de aici o serie de incoveniente, inclusiv ca nu puteau dobandi proprietati in Romania.
Cu toate astea va putea dobandi sau preschimba permisul in Romania daca isi stabileste rezidenta aici.
Preschimbarea se face conform Ordinului MAI nr.163/2011, la Serviciul de permise din judetul unde isi va stabili rezidenta, citez:
"ART.6.(1) Pentru preschimbarea permiselor de conducere, solicitanţii depun personal, la serviciul public comunitar regim permise de conducere şi înmatriculare a vehiculelor competent potrivit art. 1 alin. (4), urmãtoarele documente:
a) 1. permisul de conducere naţional eliberat de autoritãţile statelor prevãzute la art. 2 alin. (1) a cãrui preschimbare se solicitã, în original, şi traducerea legalizatã în limba românã a acestuia; sau
2. documentul care atestã pierderea, furtul sau lipsa justificatã a permisului eliberat de autoritãţile competente ale statelor prevãzute la art. 2 alin. (1), precum şi traducerea legalizatã în limba românã a acestuia;
b) documentul de identitate al solicitantului, în original şi, respectiv, în copie:
1. paşaportul, certificatul de înregistrare, permisul de şedere, cartea de rezidenţã în România;
2. cartea de identitate provizorie, buletinul sau cartea de identitate în cazul cetãţenilor români;
c) fişa deţinãtorului permisului de conducere, al cãrei model este prevãzut în anexa nr. 4, completatã lizibil, cu majuscule;
d) fişa medicalã completatã de o unitate de asistenţã medicalã ambulatorie de specialitate autorizatã, încheiatã cu concluzia "APT CONDUCÃTOR AUTO", cu precizarea categoriei/categoriilor pentru care solicitantul este apt de a conduce autovehicule, precum şi a eventualelor restricţii medicale ce vor fi menţionate în permisul de conducere preschimbat;
e) certificatul de cazier judiciar, în termenul de valabilitate;
f) declaraţia notarialã pe propria rãspundere a solicitantului, din care sã rezulte cã permisul de conducere depus pentru preschimbare este autentic, cã titularul acestuia nu are rezidenţa normalã pe teritoriul altui stat membru, cã nu mai posedã un alt permis de conducere naţional românesc ori eliberat de autoritãţile unui alt stat sau un duplicat al acestuia, cã nu a declarat pierderea ori furtul acestuia la organele emitente sau la alte autoritãţi în vederea eliberãrii unui nou document, precum şi faptul cã nu a luat şi nu i-a fost adusã la cunoştinţã anularea permisului de conducere sau a dreptului de a conduce ori suspendarea sau restricţionarea exercitãrii acestui drept;
g) dovada achitãrii taxelor, prevãzute de lege, aferente preschimbãrii permisului de conducere."

| MrSoapte a răspuns (pentru Ioandelasal):

Daca are permis de sedere pe teritoriul Romaniei, am impresia ca se poate elibera permis de conducere! E nevoie de copia buletinului Austriac, copia permisului de sedere roman, formular, taxa CEC...si se poate sa mai fie nevoie si de ceva analize! N-as vrea sa te induc in eroare, insa, ma bine este sa suni la politia de pe raza judetului de care apartine, iar daca este vb de Bucuresti... poti suna la Pipera (DRPCIV)! Multa bafta!

| Ioandelasal a răspuns (pentru MrSoapte):

Nu este vorba de permis de sedere ci de certificat de rezidenta sau carte de rezidenta permanenta si am spus ca trebuie sa obtina rezidenta.

| ionutz20cm a răspuns:

Du-te la politie cu el

| GeoD009 a răspuns:

Intrati pe www.licitatiijuridice.ro si aici vezi gasi un avocat
specializat pentru probleme dumneavoastra.