| mikici a întrebat:

Care sistem a fost mai bun in Romania capitalismul sau comunismul?

8 răspunsuri:
| VooDau a răspuns:

Niciunul.

| OoBunnyoO a răspuns:

Capitalismul.
Tot ceea ce nu merge bine acum in Romania reprezinta consecintele comunismului.
Comunismul a distrus o mare parte din calitatea serviciilor si a dus economia tarii in paragina. O tara care nu este bazata pe competitie si care acorda tuturor de lucru este o tara in care oamenii devin lenesi (pentru ca au certitudinea unei case si a unui loc de munca cu un efort minim) iar o tara cu oameni lenesi reprezinta o tara cu servicii proaste (de la coafor pana la serviciile medicale). Oamenii nu mai stiu cum sa isi dea interesul pentru ca au totul asigurat.
De asemenea, o tara care are foarte multi lucratori (natalitatea crescuse, deci si populatia), dar care are servicii proaste si care totusi ofera locuri de munca oamenilor pe care nu ii poate sustine se va prabusi din punct de vedere economic. Forta de munca devenise mult prea mare comparativ cu puterea economica de la acea perioada. Statul nu avea bani sa le ofere tuturor locuri de munca asigurate si adaposturi. Plus de asta nu importam nimic si nu exportam nimic. Profitul tarii nu putea sustine atatea locuri de munca cate erau necesare.
Lucrurile astea sunt valabile pentru orice sistem comunist.
Problema la noi este faptul ca am intrat in capitalism (bazat pe investitii, libertatea deciziilor, profit = competitie) fara sa fim pregatiti din punct de vedere mental. In timpul lui Ceausescu am fost condusi ca oile. In afara spiritului competitiv pe care l-am pierdut, in perioada comunismului ne-am pierdut si libertatea de a lua decizii, momentan ma refer din punct de vedere financiar, decizii precum investitiile. Atunci lumea lucra si nu intreba. Investitiile erau facute de stat si protejate de stat. Nu era o competitie reala. Evident, daca noi nu am facut niciodata investitii, acum cu siguranta nu vom sti. Mai ales ca trecerea de la comunism la capitalism a fost destul de brusca (legal si constitutional). Mentalitatile si educatia au ramas aceleasi. Prin urmare, am invatat sa facem investitii abia in ultimii 20 de ani, ani in care au existat greseli si care au costat.
Capitalismul va fi intotdeauna mai bun decat comunismul la nivel de teorie, dar si practica intr-o tara care a fost libera pe o perioada indelungata de timp. La noi nu pare asa de bun, pentru ca momentan trebuie sa reparam toate urmele lasate de comunism. La noi a fost doar o alegere proasta, desi probabil nici socialismul nu ar fi fost o alegere mai buna.

| anonim_4396 a răspuns (pentru OoBunnyoO):

Esti proasta... sunt cu totul de acord cu tine la partea asta. Da' stii ce? Chiar esti proasta. Pe bune. Nu te uita asa la ceea ce am scris fiindca vei vedea ca am scris ca ESTI PROASTA! La propriu si la figurat. Te bazezi pe o parere generala din punct de vedere vestic, nu o logica ratioala care sa te faca sa-ti dai seama ca tot raul a fost spre bine si ca binele acesta nu s-a implinit fiindca Ceausescu a fost omorat. Uita-te in jur. Am devenit mai prosti, dar tu... ne intreci.

| OoBunnyoO a răspuns (pentru anonim_4396):

Faptul ca nu esti capabil sa iti argumentezi un raspuns cu argumente logice, dar plin de insulte incoerente, demonsteaza cu adevarat capacitatea ta intelectuala, cat si educatia ta, iar mie imi demonstreaza punctul de vedere.
Daca tu consideri ca logica vestica este gresita, atunci inseamna ca nu esti capabil sa observi ca tarile vestice au o economie mult mai buna decat a noastra, a noastra fiind precara inca din timpul comunismului. Pune mana pe orice carte de istorie si vei intelege ce iti spun, din cate observ nu prea pari sa fi avut tangente cu ea. Orice stat comunist va cadea, pentru ca populatia va fi prea mare, competitia nu va exista pentru ca oamenii nu vor avea ce sa lupte sa fie mai buni, iar statul pur si simplu nu va mai avea resursele necesare. Orice carte din domeniul politologiei iti va explica lucrurile astea. Documenteaza-te si argumenteaza-ti raspunsurile ca un om civilizat. Iar daca tu consideri ca logica mea este generala, uita-te la raspunsurile de mai sus si la raspunsul tau. Logica ta e mult mai generala decat a mea. Exact oamenii cu mentalitati ca a ta, tin tara inapoi si o fac de rusine. Oamenii care nu sunt capabili sa coreleze cauza si efectul si dau vina pe ce le iese in cale mai repede.
Ma voi obosi sa iti citesc raspunsurile in continuare si sa le raspund cand vei iti face rost de o educatie si de cei sapte ani de acasa, pe care se pare ca i-ai pierdut. Chiar te-as ruga, ca pana nu vei fi capabil sa vii cu niste argumente pertinete, educate si civilizate (caci totusi traiesti intr-o societate in secolul al XXI-lea), nu te mai obosi sa raspunzi inutil pentru ca am mari dubii ca vei fi luat in serios de oricine care are un nivel minim de educatie.

| Ferenin a răspuns (pentru OoBunnyoO):

Uite, imi pare rau pentru raspunsul pe care ti l-am dat. A fost o tampenie sa iti raspund astfel. Fiecare are dreptul la o parere... Sunt patriot, si fiu de comunist... Ai dat un raspuns mai slab argumentat decat ma asteptam. Cred ca esti o femeie destul de inteligenta, dar cred ca, mai ai nevoie de niste informatii pana sa tragi concluzia ca comunismul a fost un lucru rau pentru tara. Ei bine, cu informatiile pe care le detin, se pare ca comunismul a fost intr-adevar un mod brutal de exploatare a omului si ca persecutarea intelectualilor vremii a dus la caderea tarii pana la ora actuala. Cu toate astea idealismul lor, nu putea fi aplicat din cauza factorului uman care nu putea fi controlat. Voi reveni cu o discutie mai pe larg. nu ti-am citit raspunsul. Am fost un impertinent impulsiv si imi cer scuze pentru asta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bunahappy Dupa parerea mea comunismul a avut si parti bune dar si parti rele! Dar acuma, traim destul de bine dupa parerea mea!

| ShadoWCrist a răspuns:

Comunismul,chiar daca a avut parti rele.Succes! happy happy big grin

| Sucigan_Razvan_1999 a răspuns:

Capitalismul:Capitalismul este organizarea economică de tip raţional care a contribuit la dezvoltarea fără precedent a societăţii umane şi care se bazează pe proprietatea privată, pe investiţii de capital, pe libertatea juridică a forţei de muncă, pe diviziunea şi specializarea acesteia, pe organizarea şi adaptarea producţiei în funcţie de raportul dintre cerere şi oferta.
Comunismul : Nu l-am intalnit,a avut niste parti bune : Locuri de muca, Ceausescu dadea case oamenilor, interzicerea avorturilor, Ceausescu doarea o populatie mare pentru ca comunismu punea acent pe munca, dar cred ca pot zice ca in timpul comunism a fost m-ai bine.Scolile erau Scoli primeai bataie,ceea ce in zilele noastre te duci la tribunal daca dai in copil cuiva. Romania a ajuns o cu o populatie mica, In constanta pe timpul comunismului era o populatie foarte mare, turismu, foarte dezvortat, vizioneaza filmul NeaMarinMiliardaru sa vezi.In timpul lui nu era asa multe violuri, furturi, batai.Inchisorile erau dure m-ai ales pasnici.Documenteaza-te despre amandoua si vezi. Asta pot spun eu, nu imi amintesc de capitalism dar am m-ai intalnit cuvantul.Bafta