| UnTipObisnuit a întrebat:

Care sunt cerintele pentru a cere credite(imprumuturi) de student in Romania? Planuiesc ca dupa liceu sa urmez facultatea in Finlanda. Desi este gratuit sa inveti acolo(daca faci parte din UE) sa traiesti nu este.

Care sunt cerintele pentru majoritatea bancilor pentru a putea lua un astfel de credit? Este necesar ca studentia sa o faci in Romania? Niste lucruri dupa care ar trebui sa fiu atent?

Cand am sa fac 18 doresc sa fac un imprumut, ca sa nu fiu nevoit sa pierd un an de universitate muncind, avand in vedere ca si asa voi avea de urmat inca 12 ani de scoala. Dupa 4 ani cred ca imi voi gasi un job destul de stabil acolo, insa inca trebuie sa ma mai gandesc la detalii(sunt clasa a XI-a).

Multumesc!

4 răspunsuri:
| Wr3nch a răspuns:

Si ratele cum le platesti boier? Ca alea nu stau pana iti gasesti tu de lucru?

| Frank51 a răspuns:

Nu e necesar sa faci facultatea in Romania, dar astfel de credite se dau greu si sumele obtinute sunt mici. Nu cred ca merita.

Sfatul meu este sa incepi facultatea aici, iar pe parcursul primului an iti aduni bani, si daca vrei mai mult faci un credit normal, apoi pleci cu erasmus in orice tara vrei tu, si nu te mai intorci, simplu.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Frank51):

Daca o incepe aici vede ca e dificultate redusa, sigur va lua bursa, si va ajunge sa faca hopping pentru a se umple de bani, asa cum fac eu... e addicting.

| johnnny123 a răspuns:

Bănuiesc că ești și fluent în finlandeză, nu?