| KiraKya20 a întrebat:

Care sunt condițiile care trebuie îndeplinite ca sa beneficiez de șomaj dacă n-am nicio muncă?
Pentru cei care nu se încadrează in nicio muncă sau care au lucrat fara carte de muncă, ce ajutor pot primii?
Mi-ar fi de folos si niste linkuri informative cu legile respective.
Menționez ca sunt însărcinată. Lămuriți mă și pe mine.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Sunt 2 situatii in care poti primi somaj, respectiv atunci cand iti pierzi locul de munca din motive neimputabile sau esti absolvent de liceu, scoala profesionala, scoala postliceala sau facultate si nu ti-ai gasit loc de munca, nu urmezi studii superioare si te-ai inscris pentru luarea in evidenta la AJOFM in termen de maximum 60 de zile de la terminarea cursurilor.
In alte situatii nu ai dreptul si nu poti primi indemnizatie de somaj.

1 răspuns:
Bula
| Bula a răspuns:

Trebuie sa stai in cap 25 ore din 24 si sa latrii ca o pisica... big grin