| anonim_4396 a întrebat:

Care sunt dupa parerea voastra avantajele unei cetatenii europene? Exista si dezavantaje?

2 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Cum sa nu existe. Ca si european iti sunt ingradite multe drepturi, chiar daca unora nu le simti lipsa:
- ca si producator nu poti vinde anumite produse, indiferent de pret si de calitate, iar cel mai elocvent exemplu este laptele
- nu poti cumpara multe produse naturale doar pentru ca acestea nu indeplinesc anumite standarde, care nici macar nu au legatura cu calitatea (de exemplu rosiile comercializate trebuie sa aiba anumite dimensiuni, castravetii o anumita forma samd)
- chiar daca ai dreptul de a circula (relativ) liber in alte state europene, in multe nu ai dreptul de a munci, astfel incat ti se limiteaza automat dreptul de a locui acolo
- ca si contribuabil trebuie sa finantezi nu doar administratia tarii tale, ci si pe cea europeana, care inghite fonduri uriase
- ca locuitor al unei tari mult mai slab dezvoltate, trebuie sa te aliniezi unor standarde foarte ridicate, practic trebuie sa faci in doi trei ani pasi pe care aceste tari le-au facut in 50 de ani. Un exemplu ar fi energiile alternative - in curand vom plati penalitati pentru ca nu producem suficienta energie din surse alternative, regenerabile, desi noi avem inca sate neconectate la o retea de electricitate. Si ca sa raman in domeniu, nu mai putem cumpara becuri de 100W, fiind fortati sa utilizam becuri economice care costa de 25 de ori mai mult, ba mai sunt si incompatibile cu intrerupatoarele cu potentiometru sau cu senzor de miscare.
- la nivel macroeconomic s-au pierdut unele parghii de sprijinire a producatorilor interni si implicit niste surse importante de venit la bugetul de stat, prin eliminarea taxelor vamale si accizelor la import
Bineinteles ca exemplele ar putea continua. Insa sunt si avantaje, ba mai mult, conjunctura internationala lasa foarte des posibilitatea de a alege, cu atat mai mult cu cat esti o economie slaba, cu vecini puternici la rasarit.

| Andrei_Grigoraș_1995 a răspuns:

Si eu caut asta