| LanguageMaster a întrebat:

Care sunt efectele negative ale aderării României la U.E?

Răspuns Câştigător
| Bizon95 a răspuns:

- UE ne spune ce sa facem (englezii spun ca fac brexit d'aia)

- s-au marit preturile in draci, la nivel yuorpean, cu toate ca salariile, NU (inainte de UE veneau strainezi in rrrominica si cu banii in care acolo mancau odata la fast-food, aici mergeau la supermarket si cumparau de ziceai ca e Mos Craciun)

- ne-au plecat in draci specialisti si chiar zilieri (constructii) lucru care a produs o gaura enorma pe piata muncii, care nu poate fi acoperita pentru ca cei care au ramas sunt lenesi... cel putin

de notat aici este un lucru grav, au plecat in draci doctori si personal medical, asa ca daca pana la UE eram naspa, acum sunt critic rau, nu numai din cauza lipsei dar mai eles din cauza ca cei ramasi sunt incompetenti... CEL PUTIN (chiar mai rau, nu le pasa, si daca mori, d'aia nu mai ploua)

etc.

| RAY a răspuns (pentru Bizon95):

Si ce propui?

| Bizon95 a răspuns (pentru RAY):

Nu am nici cea mai vaga idee

cum se numesc o mie de avocati in lanturi pe fundul marii:
un inceput bun!
eu zic ca e un inceput mai bun cu o mie de politicieni in loc de avocati

16 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

- S-au scumpit excesiv bauturile si tigarile
- A plecat jumatate din forta de munca din tara, nu mai- sau greu gasesti specialisti
- etc.

| RAY a răspuns (pentru Bula):

S-au scumpit excesiv bauturile si tigarile

asta nu a fost din cauza UE si din cauza guvernului

- A plecat jumatate din forta de munca din tara, nu mai- sau greu gasesti specialisti

daca nu plecau ce faceau aici?

sa vedem si partea buna

| Bula a răspuns (pentru RAY):

Guvernul s-a luat dupa "directivele UE".
Industria a fost "privatizata" la fier vechi din cauza concurentei din UE.
Rezultatul este chiar partea buna: s-a anihilat o parte buna din concurenta, in multe domenii.

| RAY a răspuns (pentru Bula):

Consider aceste afirmati comuniste

| Bula a răspuns (pentru RAY):

E problema ta. Si al tarii. Ai tuturor.
Din intregul UE doar tara noastra si-a distrus astfel resursele industruake si economice. Altii le-au modernizat si dezvoltat.
Diferentele se vad cu ochii liberi (vezi, de exemplu, Cehia, Polonia etc.)

| RAY a răspuns (pentru Bula):

Din moment ce nu s-a putut adapta noilor tehnologi ele au fost distruse, nu e vorba de nici o consipratie, e vorba de competitie, concurenta, Romania era in urma si in Germana de est s-a intamplat la fel dupa reunificare, o marca din vest era ca doua din est, aia din vest au destramat totul si au venit cu ce au avut ei

| Bula a răspuns (pentru RAY):

Nu a fost vorba de "adaptarea noilor tehnologii", ci de interese.
Iugoslavia a fost despicata militar. Noi am fost executati economic.
A fost suficient sa se gaseasca cate un personaj-cheie care - pentru niste sume de bani si/sau alte avantaje - au dus la inchiderea industriei existente. Daca - in loc de acele manevre - se dorea ridicarea nivelului tehnologic si economic, atunci ar fi fost suficient sa se apeleze la specialistii din diferite domenii.
Nu s-a vrut, ba chiar s-au desfiintat si scolile profesionale, iar astfel se cresc noile generatii in sistem de analfabetism tehnic, adica forta de munca buna pentru munca de jos din vest.

| RAY a răspuns (pentru Bula):

Crezi ca Germania este de vina pentru tot raul?

| Bula a răspuns (pentru RAY):

Nu am nominalizat pe nimeni.
Sunt multe interese, multinationale...

| RAY a răspuns (pentru Bula):

De ce nu recunoasteti adevarul? mereu sunt alti de vina nu voi, hai sa va spun adevarul, Romania este o tara plina de hoti,tradatori,ipocriti, mincinosi, oameni de cea mai proasta calitate umana, nu ca sunt interese, va furati unul pe altul, dar mereu faceti pe victima cea nevinovata, sa spuneti mersy ca au venit aia ca de nu mureati de foame

| RAY a răspuns:

Nu exista asa ceva, fara UE ar fi saracie lucie, intrarea in UE a insemnat foarte multe si toate pozitive, negative sunt in mintea lui Dancila, Dragnea

| gabicoo a răspuns:

Fără UE eram niște rupți în fund!
Noi nu suntem în stare să cheltuim banii alocați de UE - ăsta e singurul lucru negativ dar aici e vina noastră și a celor care ne conduc indiferent de culoarea politică! Și ăia care au fost și ăștia care sunt și ăia care vor veni! Mama lor la toți!

| MagicOneT a răspuns:

Aderarea la o uniune, un grup, nu prezinta efecte negative daca toti membrii sunt priviti si tratati in mod egal, obiectiv, fapt pe care stim ca nu-l prea fac marile puteri din UE.
Cu toate astea, nu cred ca sunt efecte negative.

| RAY a răspuns (pentru MagicOneT):

Cum sa fi tu egal cu mine daca tu fara mine nu ai exista?