| anonim_4396 a întrebat:

Care sunt legile astea pe care nu le cunosc eu prin care nu ai voie a fotografia în apropierea unei unități militare? Acum aproximativ două săptămâni am fost într-o drumeție cu bicicleta și am trecut pe lângă o unitate militara. Eu am văzut pe gard "ca fotografiatul interzis", însă am crezut că în incinta unității militare. Eu am început să fac poze, țin să mentionez faptul că eram pe drum public asfaltat, drum Județean, iar UM are gard lângă. Eu am făcut câteva fotografii cu drumul, nici pe departe cu unitatea militară și nu m-am cățărat nici pe gard să fotografiez peste. Bine, m-a văzut unul dintre cei care păzeau (au vedere de sus, nu știu cum să mă exprim) și s-a luat de mine că de ce fac poze, că nu am voie ȘAMD. I-am zis ca am făcut poze cu strada care este și domeniu public și nu din interiorul Unității Militare, dar văzând că nu prea mă înțeleg cu el m-am urcat pe bicicletă și văzut de drum.

1 km mai departe am dat de intarea principală și parcă toți din UM se adunaseră acolo să mă aștepte pe mine. Era și Politia Militară. Mi-au cerut buletinul, m-au întrebat care e motivul pentru care trec prin zonă, cu ce motive realizez fotografii, m-au întrebat dacă sunt jurnalist și nu s-au lăsat până nu am șters acele două fotografii din telefon în care apărea o "parte din gardul unității militare".

Ce atâta gargară pentru două fotografii? Lămuriți-mă și pe mine. Eram pe domeniu public și am fotografiat tot DOMENIUL PUBLIC.

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Http://www.orniss.ro/ro/585cap5.html

13 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform Standardelor naţionale de protectie a informatiilor clasificate în România, aprobate prin HG nr.585/2002, citez:
"ART. 185.Fotografierea, filmarea, cartografierea sau executarea de lucrări de arte plastice în zonele de securitate şi administrative ale unităţilor deţinătoare de secrete de stat este permisă numai cu aprobarea scrisă a împuterniciţilor abilitaţi să atribuie niveluri de secretizare conform art. 19 din Legea 182/2002, potrivit competenţelor materiale.
  ART. 188. Obiectivele, zonele şi locurile în care fotografierea, filmarea, cartografierea sau executarea de lucrări de arte plastice se efectuează numai cu autorizare vor fi marcate cu indicatoare de interdicţie în acest sens, care vor fi instalate prin grija instituţiilor cărora le aparţin, cu avizul de specialitate al organelor administraţiei publice locale."

| darrio2007 a răspuns:

Bine ca ai facut asta acum. Daca o faceai inainte de 89 te cautau parintii prin beciurile Securitatii. Nu ai voie sa fotografiezi in zona unei unitati militare.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ai fotografiat un obiectiv militar unde era special specificat ca nu ai voie. Chiar e nevoie sa te intrebi?

| GabiDumitrescu a răspuns:

Aia e regula breh. Nu ai voie IN ZONA UNITATII MILITARE. De aia sunt puse indicatoarele AFARA, nu inauntru. Daca nu aveai voie sa pozezi inauntru, asta era acolo specificat, nu era nevoie de indicatoare PE AFARA.

| Bondarel99 a răspuns:

Omul a intrebat de ce nu ai voie sa fotografiezi. Niciunul dintre voi nu i-ati raspuns de ce. Ok, aia e regula, dar ce semnificatie are acea regula?

| LPCTSTR a răspuns:

Îi imaginezi că te-au crezut spion... N-ai ce face, unii turci sunt români și restul sunt turci.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

(2) Inițiatorul sau solicitantul fotografierii/filmării trebuie să precizeze oficial, în motivarea inițiativei sau solicitării, scopul fotografierii/filmării, aparatura utilizată, destinația produselor rezultate și consimțirea la obligația de a respecta indicațiile însoțitorilor, în scopul prevenirii accesului neautorizat la informații clasificate.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Scuze, nu copiasem bine:

Ordinul ministrului apărării naţionale nr. M.76/2016,
Art. 43. -
(1) Filmarea și fotografierea în obiective aparținând MApN se execută numai cu aprobarea comandanților/șefilor acestora, cu respectarea reglementărilor în vigoare privind protecția informațiilor clasificate, în următoarele situații:

a) în interesul MApN, în scopul informării publice și al promovării imaginii armatei în mediile interne și externe;

b) la solicitarea unor instituții publice și a unor persoane fizice sau juridice române ori străine din afara armatei;

c) la solicitarea partenerilor militari străini în cadrul activităților comune.

(2) Inițiatorul sau solicitantul fotografierii/filmării trebuie să precizeze oficial, în motivarea inițiativei sau solicitării, scopul fotografierii/filmării, aparatura utilizată, destinația produselor rezultate și consimțirea la obligația de a respecta indicațiile însoțitorilor, în scopul prevenirii accesului neautorizat la informații clasificate.

| CiupercuțulCrăcănat a răspuns:

Unitatile militare se supun unor legi stricte. Nu ai voie sa fotografiezi in ele, de pe langa ele si tot asa. Uite de aia ar fi bine sa faceti armata, ati mai invata cate ceva, v-ati mai disciplina, nu ati mai crede ca sunteti peste tot acasa si faceti ce vreti...

| anonim_4396 explică (pentru CiupercuțulCrăcănat):

Dacă ești bun de dat sfaturi altora, atunci de ce nu mergi tu în armată sa fii sclavul smecherilor? Și sa mănânci ce îți dau ei. Sau mai rău, să mergi în armată, în caz de război să mergi carne de tun în prima linie, iar copiii de parlamentar sau senator sa se plimbe pe plaje exotice. Oricum, alta a fost întrebarea. Nu cine să facă armata și cine nu. Sa lăsăm armata pentru cei care sunt făcuți pentru astfel de domenii. Și nu armata te face sa înțelegi anumite chestii. Oricum, să mergi în armata ca să te antrenezi pe cozi de mătură și făraș? Nu degeaba ca interzice fotografiatul și filmatul... Sa nu vadă alții rahatul în care se scaldă unitățile militare. Romania are noroc cu NATO, în rest sunt vai de noi.

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Ce inseamna sa mananci rahat in necunostinta de cauza. Armata fie ea americana, romana sau etiopiana te invata niste lucruri de disciplina in primul rand. Cat despre instrat in razboia, am o supriza pentru tine. Daca esti barbat apt fizic si tu ai sa fii carne de tun, vrei nu vrei. Diferenta e ca tu probabil ai sa te împuști singur din greseala ca nu stii sa folosesti o arma spre deosebire de scalvii aia.

| anonim_4396 explică (pentru suntserios):

Tu du-te și vorbește într-o pungă pentru că te ascult mai târziu. Și nu era vorba despre mine, era despre armata din ziua de azi. Du-te și tine teoria chibritului în alta parte pentru ca deja mă plictisesti. Dacă încep sa îți zic verde în față, te simți ofensat ca Ioneasca1001 și umbli cu nasul în batista sa te plângi la Cristina ( adminul) si apoi ma trezesc cu comentarii șterse. Sau poate ma blochezi cum m-a blocat și Ray și Ioneasca1001. Nu ți-am cerut ție părerea, am cerut sa imi fie spus cum este permis fotografiatul. Ce are una cu alta? Nu mai veni aici cu comentarii off-topic.

Tu ești doar un hater plictisit, la orice rahat găsești argument.

| shu7e a răspuns:

Banuiesc ca ai panala 20-25 de ani (posibil sa ma insel n-are importanta). Dar hai sa facem un exercitiu de imaginatie.
Inchipuieti ca esti la casa ta (casa si nu apartament), ai strans o oarecare avere (undeva peste medie) si ca orice om care vrea sa se protejeze ai si tu niste sisteme de alarma, camere video, un seif... Si ca orice om ai si o familie si copii Acum, stand intr-o zi pe peluza si bucurandu-te de viata observi cum un oaspete venit in vizita la copilul tau (sau la o petrecere care o dai) incepe sa faca poze la intrari, sisteme tale de securitate, amplasarea camerelor, cablurilor etc. Sau poate ca nu e pe teritoriul proprietatii tale dar fotografiaza toate astea de pe domeniul public, din drum. Ce ai crede si ce ai face?
Cam aceeasi treaba e si cu securitatea nationala doar ca la o scala mult mai mare si mai complexa.
Nu toate legile/ regulile sunt "tampite" si ele trebuiesc respectate. Si legea spune ca necunoasterea legii nu te absolva de vina. Dar tu ai vazut semnele alea si ai decis sa le ignori. Nu in toate tarile ai fi scapat asa usor.
Take care.