| AlexDorinel a întrebat:

Care sunt motivele pentru care a devenit o moda ca, copiii sa nască copii? Prea mult acces la internet și informare fara cenzura?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Din contra, prea multa cenzura.
Prea putina educatie sexuala in scoli si familie.
Prea putina informare.
Prea multi parinti delasatori carora nu le pasa de copiii lor, nu ii invata nimic si ii lasa de capul lor crezand ca ei,, stiu asta deja" ori,, sunt prea mici" ori,, sexul e rau si e pacat sa le spun"

25 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Ha, ha, ha, intai discuta de strabunicile si stra-strabunicile tale si pe urma vorbim.

| halogen001 a răspuns:

Lipsa de educatie pe care o au atat copiii cat si parintii lor conduc la asemenea situatii. Si in trecut se intampla acelasi lucru.

| Alverto a răspuns:

Dorinele, internetul e ca un cuțit: poți face cele mai bune mâncăruri, sau poți să ucizi cu el. Deci el în sine nu e rău sau bun, diferă doar modul de utilizare.

Răspuns utilizator avertizat
| Anonimhqhqhhsjsa a răspuns:

Esti cel mai prost comunist de pe site-ul asta, de aia.

| doctorandus a răspuns (pentru AlexDorinel):

La urma urmelor, ma intereseaza faptele constatate statistic si mai putin gargara despre cauze si motive.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru AlexDorinel):

Nu vorbesc de cenzura in mediul online. Ci de cenzura provocata de patriarhie si de indoctrinarile conservatoare ale generatiilor trecute cum ca nu trebuie sa vorbim cu copiii nostri despre sex, iar sexul e rau.
Cu cat tii un secret mai mult unui copil, cu atat va vrea mai mult sa il afle.
Daca pur si simplu ii spui tot ce vrea si tot ce are nevoie sa stie, va sti sa se fereasca de violatori pe internet, va sti sa filtreze continutul, va sti ce consecinte are sexul si pur si simplu nu va mai fi parte dintr-o generatie tabuu.
Nu internetul e de vina, ci indoctrinarile conservative si lipsa educatiei sexuale.

Copiii trebuie invatati despre sex, nu feriti! Daca ii inveti, se vor feri singuri.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru AlexDorinel):

Pai tocmai asta e problema, ca incearca pentru ca nu stiu ce e si vor sa afle!
Cu cat ascunzi mai tare ceva unei persoane, cu atat va vrea mai tare sa afle.
Educatia sexuala ar scuti Romania de sarcini nedorite si boli venerice.
Insa romanul crede ca sexul e rau si decat sa ii invatam noi, hai mai bine sa lasam copiii sa afle intre ei

| Angelicc a răspuns:

E din cauza cenzurii, copii află de la alți copii și rămân cu traume, în unele cazuri asa apare și Hypersexuality. Multi nici nu sunt indrumati, de-asta sunt cazuri nefericite cu copii care nasc alți copii.

Răspuns utilizator avertizat
| An0nim0000 a răspuns:

Nu e o moda, e o greșeală pe care o fac adulții. Cand un copil încearcă sa vorbească despre educația sexuala cu un adult (parintii) ei evita intrebarile si zic "sa nu se ajungă acolo!". Dar nu poți tu sa deci viitorul draga parinte si când o sa vina momentul fata ta o sa fie insarcinata ca nu ai știut tu sa ii zici din "experienta ta de părinte" ce esti cum sa te protejezi sau cum sa iei pastila de a doua zi.

| darrio2007 a răspuns:

Tocmai ca daca s-ar informa mai bine de pe internet nu ar mai ajunge sa faca copii. Ar face doar sex si atat.
Si cica lumea era mai proasta inainte.

| Bluestar15 a răspuns:

Spui ca a "devenit o moda" - dimpotriva, fata de acum 50 sau 100 de ani mult mai putine minore au copii. Din minorele care au copii, majoritatea sunt de etnie rroma, iar la ei asa e traditia (nu spun ca e in regula, spun ca asta e explicatia). Apoi, sa nu uitam ca in occident mult mai multe minore raman gravide decat in Romania, doar ca la ei ucid copilul in chinuri prin procedura numita "avort" si de asta nu intra in statistici. Mai spun unii pe aici ca educatia sexuala ar fi solutia - cat se poate de fals. In UK a crescut nivelul de sarcini la minore dupa ce au bagat educatia sexuala in scoli si a crescut de 7 ori si rata de violuri. Asa-zisa educatie sexuala e doar un cal troian menit sa sexualizeze precoce copiii (imagineaza-ti cat de nociv e sa inveti copiii de 3 ani ce e masturbarea sau sexul oral sau sa ii inveti ca isi pot "schimba sexul" - adica sa le ataci conceptul de identitate de sine).

| tudorvolcano a răspuns:

Depinde prin ce definești ca fiind copil.
18 ani nu e vârsta la care devii adult. Unii devin mai devreme, alții mai târziu.

Pe vremuri, băieții se căsătoreau la 15 ani și fetele la 12, li se dădea zestre, își făceau casa lor, făceau copii și îi lăsa cât erau mici la socrii mici (sistemul avunculatului, tradiție de origine proto-indo-europeană), iar când creșteau, încetul cu încetul, erau crescuți și de socrii mari.
Un copil la acea vreme devenea adult încă din perioada pubertății.

Acum, în ziua de azi, din cauza a foarte mulți ani de școală (care ar putea fi reduși) care se încep cam târziu (7 ani), plus a anilor de facultate + master, un tânăr își câștigă pâinea abia pe la 24 de ani, și după are alte surse de stres: nu are prorpia casă, ci stă încă fie la părinți, fie cu chirie, salariul de început nu-i permite încă să facă un împrumut ca să cumpere o locuință, toate acestea înafara problemelor emoționale.

| Vântulalb a răspuns:

Libertinajul interpretat ca libertate!
Si TPU care ii invata cum sa nu asculte de parinti si sa-i fenteze.

| Vântulalb a răspuns (pentru doctorandus):

Vorbesti de anii 1800 cand se casatoreau la 16 ani?

| Vântulalb a răspuns (pentru halogen001):

"In trecut" erau putine cazuri. Mai mult, fetele trebuiau sa fie virgine la casatorie. Asa ca...

| Zuzu1991 a răspuns:

"a devenit o moda ca, copiii sa nască copii"
MODA?!?
asta e cea mai tare chestie pe care am auzit-o azi, esti tare, deja imi e prea lene sa iti explic, care e faza, pentru ca e PREA EVIDENTA tongue

Răspuns utilizator avertizat
| yooshi a răspuns:

Prea putina educatie sexuala. Adica deloc lol
Cu cat ai o educatie mai mare cu atat o sa scada si rata mamelor minore si rata avorturilor.
Parintii habar nu au cum sa le explice copiilor ce e ala sex, cum sa se protejeze, ce sa faca ca sa fie o experienta placuta, in 2021 inca le este rusine de parca nu este un lucru natural si omenesc.Si sa nu mai vorbim de oamenii care aduc biblia si pe Dumnezeu is discutia asta.

| nicunicu3 a răspuns (pentru anonim_4396):

Parintii aia care au fost atunci si sunt acum nu au fost invatati de nimeni deci sunt testui inteligenti din astea care habar nu au sa educe un copil in sensul asta.Si daca zice e prea mic dar de ce nu te pupi cu partenerul pe gura arata dragoste de genu sa invete ala mic apoi cand e mai mare sa il inveti despre sex cum sa abordeze si etc, dar multi nu au fost invatati si nu invata nici copilul

| Mosotti a răspuns:

Nu, necunoasterea metodelor contraceptive, lipsa de educatie sexuala in scoli si societate, astea sunt motivele.

Ca si la familiile defavorizate fara scoala care nu ar avea acces la educatia sexuala din scoli, sa li se dea de la primarie instructiuni, sa fie chemati pentru niste sedinte de informare.
Si de catre primarie sa fie puse la dispozitie mijloacele respective, ca de aia platim taxe si impozite sa fie bani la buget.

| doctorandus a răspuns (pentru Vântulalb):

Ideea e: societatile occidentale trec de la o moralitate bazata pe frica si coerciune la o moralitate bazata pe libertate si consimtamant informat.