| AndreeaDeeaDs a întrebat:

Care sunt șansele ca o persoana sa primească șomaj după 7 8 luni de munca? Menționez ca mătușa mea este învățătoare și ocupa un post rezervat CIC, adică titulara se va întoarce în aprilie sau mai. Ea a mai lucrat încă 2-3 luni, dar pe sezon în alta parte. Cam atât. Deci, ar putea sa ia șomaj dacă revine titulara înapoi?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pentru a primi indemnizatie de somaj este necesar sa aiba cel putin 1 an lucrat inainte de desfacerea contractului individual de munca din motive neimputabile.
Fata de aceasta conditie nu poate primi indemnizatie de somaj, avand in vedere L. nr.76/2002, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART. 34.(1)Şomerii prevăzuţi la art. 17 alin. (1) beneficiază de indemnizaţie de şomaj dacă îndeplinesc cumulativ următoarele condiţii:
a)au un stagiu de cotizare de minimum 12 luni în ultimele 24 de luni premergătoare datei înregistrării cererii;
b) nu realizează venituri sau realizează, din activităţi autorizate potrivit legii, venituri mai mici decât valoarea indicatorului social de referinţă, în vigoare;
c) nu îndeplinesc condiţiile de pensionare, conform legii;
d) sunt înregistraţi la agenţiile pentru ocuparea forţei de muncă în a căror rază teritorială îşi au domiciliul sau, după caz, reşedinţa, dacă au avut ultimul loc de muncă ori au realizat venituri în acea localitate."

| sierra1 a răspuns:

Nici vorbă, a ocupat postul pe perioadă strict determinată