| anonim_4396 a întrebat:

Care sunt tarile comuniste la momentul actual?

33 răspunsuri:
| Ben. a răspuns:

China, Coreea de Nord si Cuba. Asta daca te referi la tarile cu regim totalitar comunist.

| eliade a răspuns:

Tarile care au ramas comuniste, in intelesul in care era si Romania pana in 1990, sunt: China, Coreea de Nord, Vietnam si Cuba.In primul rand, in aceste tari nu exista decat un singur partid, cel comunist, iar alegerile sunt niste mascarade la care se voteaza 99, 9% cu candidatii desemnati de comunisti.In acest fel, aceste tari sunt de tip partid-stat[puterea de partid se identifica cu cea de stat, iar politica partidului unic devine politica de stat]. In America de Sud si in Asia, mai sunt tari "simpatizante" ale regimurilor comuniste, fara ca ele-insele sa fie state de tip comunist.

| Silvia a răspuns:

Cred ca mai e si China...si Rep. Moldova parcathinking
Oricum mai suntbig grin

| cLaudYu a răspuns:

China si mai sunt si alte tari din Asia...

| 1968 a răspuns:

Cuba, Corea de Nord comuniste pana la moarte! Si mai sunt altele cu ideologii comuniste prin America Latina

| cristi27 a răspuns:

Eu stiu cateva tari; Coreea de nord, Coreea de sud, China, Cuba, Belarus, Georgia, astea imi vin acum in minte

| daddy a răspuns:

Cuba si Republica dominicana, daca nu ma insel sunt singurele thinking

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cuba, China si Moldova, mai mult sau mai putin happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Rusia, Cuba, China

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cuba, Laos, Vietnam, Coreea de N, China.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

E clar Coreea de Nord si China si Japonia partial, dar economia japoniei e libera, a da si Cuba face parte din tarile COMUNISTE

Alte răspunsuri
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

China.cuba.vietnam.rusia.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cuba, korea de nord, rep moldova, china, vietnam, iar unele tari africane au un fel de regim comunist

Alte răspunsuri
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cuba republica dominicana china

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nicaragua, Tibet, Palestina

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

China

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cuba Republica dominicana si correa de sud

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

In primul rand, Coreea de Sud este capitalista, uita-te pe wikipedia daca nu crezi, iar Rep Dominicana este si ea la randul ei capitalista. In tarile astea nu a fost comunism niciodata.Cineva a spus ca este si Japonia partial - este fals, Japonia este in totalitate capitalista si este o tara foarte bogata.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cuba corea de nord vietnam de nord china rep moldova

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cuba, china, repede coreana, vietnam si laos

Alte răspunsuri
| Cotzi a răspuns:

Libia, Vietnam, Coreea de nord, Cuba, China, Laos

| Lacramioara_6794 a răspuns:

China, Coreea de nord, Iran, Cuba, Republica Moldova, astea cred.

| MaRiA_1012 a răspuns:

Tarile comuniste sunt china in principiu coreea de nord vietnam si cuba nu stiu ce sp voi acolo de alte tarii rep moldova nu are nici o trebuie eu am fost in asia si stiu care e trebuiewinking

| Duluman2002 a răspuns:

Tările comuniste sunt:Rusia,China,Cuba,Vietnam,Coreea de Nord,Laos,Libia,Cetatea Vaticanului, Swaziland, Qatar, Oman, Arabia Saudită

| Sigur123 a răspuns (pentru Duluman2002):

De unde ai scos lista asta? Arabia Saudita este condusa de o monarhie ca si majoritatea celorlalte tari arabe. Swaziland este o monarhie dominata de democratie. Cetatea Vaticanului este centrul Bisericii Catolice care NU ARE nicio legatura cu comunismul. Iar Rusia este condusa de o semi-democratie.

Alte răspunsuri