| CravataAlbastra a întrebat:

Care sunt termenii si conditiile in care se face o declaratie la politie? As prefera anonima, in privinta unei tentative de furt.

2 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Declaratiile anonime se claseaza. Uite legea: http://bit.ly/2Pt2sBS
Cat despre pastrarea anonimitatii legea spune asa:
Legea 7/2004
art.7
(2) Funcţionarilor publici le este interzis:
d) să dezvăluie informaţiile la care au acces în exercitarea funcţiei publice, dacă această dezvăluire este de natură să atragă avantaje necuvenite ori să prejudicieze imaginea sau drepturile instituţiei ori ale unor funcţionari publici, precum şi ale persoanelor fizice sau juridice.
Poti sa faci referire in cuprinsul reclamatiei la acest articol. Adica sa scrii ceva de genul: Va rog ca in temeiul articolului 7 din Legea 7 pe 2004 sa pastrati confidentialitatea numelui meu. In caz contrar voi fi nevoit sa ma adresez forurilor dumneavoastra superioare si, in final, instantei.

| anonimg a răspuns:

Le spui dinainte ca doresti sa iti pastrezi anonimatul, si ei sunt obligati sa faca asta, si sa procedeze ca atare. Poti suna si la 112 pentru asta.