| AlexDorinel a întrebat:

Care varianta ar fi cea mai buna pentru refacerea guvernului?

Eu cred ca ar trebui Cioloș premier, dar ii trebuie susținere de la PNL-UDMR, chiar a guvernat bine în 2015-2016, dar sa se îndepărteze de oamenii lui Orban și Barna.

14 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Dati afara toti care au fost pana acum, retras cetatenia, fara drept de intrare in tara. Inclusiv cei de la USR, ca nu se poate epurare fara victime colaterale, apoi ales aleator niste cetateni de pe strada si format un guvern. Cu mult mai rau ca pana acum nu poate sa fie, ca daca exista macar putina bunavointa... P.S. La fel de procedat si peste tot in administratie.

| relian a răspuns:

Cea mai buna varainta a RO ar fi ca oamenii sa iasa in strada toti,sai alunge pe toti astia de la conducere,apoi sa,nu stiu sa ceara ca RO sa faca parte dintr-o alta tara laughingmai exact din SUA,asa au facut tari din america centrala,doar ca america n-a fost de acord,ce sa mai faca si cu aia laughing

Bine probabil nu ar accepta americanii sa ia unia cum is romanii,dar vorbesc asa teoretic,daca am fi la aia,ar aduce aia oameni deai lor in functii,cel putin o generatie,pana dispar talaharii laughing

Alta teorie ar fi sa apara unu,sa le gfaca astora jocu,apoi sa aiba miliarde,sa atraga de partea lui marea masa a populatiei si sa elimine toate formele de guvernamant si sa bage dictatura democartica sau cum ii mai zice.
Sai lege pe toti astia ce au guvernant pana acum, sa le confiste averile la toti care nu pot sa demonstreze cum au facut banii aia si ce mai au.
As face puscarii pe langa marile orase si as baga pe toti la puscarie laughing pe aia care au furat care fac rau etc, dar nu sa stea pe spatele celorlanti, nu, i-as pune la munca, as converti anii de puscarie in bani laughing
Deci ai de facut 1 an, cam cata paguba ai facut? Sa zicem 10 mii de lei,ok muncesti sa scoti banii aia,dar cum muncesti? Te scot la munca,gunoaie is balamuc, curatat ape, rauri, sapat spatii verszi, plantat copaci si asa mai departe.

Iesi azi la munca, sa zicem castigi 100 de lei, dar nu toti banii astia se pun, iti opresc de acolo chiria la puscarie laughing ca no sa stai moca si mancarea, se scad deci in loc de 100 ai facut azi 50 laughing si sa vezi dupa daca nu se fac romanii femei toti laughing
Care refuza sa iasa la munca tinut acolo fara mancare fara apa pana crapa laughing asa mai eliminam si din deastia handicapati, eliminam pe toti aia talharii care au condus romanii, pfff pe aia i-as muncii de dracu iar lua.

Cam asta este singura modalitate ca RO sa o duca altfel.Cu cei care is astazi si cu vorba buna nu se face nimic, poti sa pui si pe tacsu lu ciolos, ca ciolos este un papagal, toti oamenii polititi habar nu au pe ce lume sunt, toti cei care au avut functii si nau profesat habar nu au de nimic pe lumea asta.

| Lukasssz a răspuns:

Si cu guvern si fara guvern Romanica e ca un vas care treptat treptat se scufunda.

| MariaEElena0505 a răspuns:

După ce a făcut USR…nu mersi. Cum sa se alieze cu aur? Ideea e ca n-au experienta, iar acest lucru se vede din aceste jocuri politice pe care le fac.
Nu stiu. Pana acum Țineam cu PNL, dar ma dezamăgesc politicienii romani. Probabil ar fi bun cineva corect, moral, care-și iubește țara. Dar deocamdată nu văd pe niciunul care gândește astfel. Toți se gandesc doar la ei. Sau cel puțin asta arată.

| suntserios a răspuns (pentru MariaEElena0505):

A vota ceva in parlament nu inseamna alianță politica

| MariaEElena0505 a răspuns (pentru suntserios):

Nu stiu măi, n-am de gand sa ma cert pe chestiuni politice. Asta este părerea mea. Nu mai tin cu ei.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru MariaEElena0505):

Mariuca draga, daca noi doi mergem pe strada pe o fundatura si catre noi vine un crocodil iar eu am un ciocan si tu o bita si lovim amindoi crocodilul pana se retrage si ne lasa in pace, asta inseamna ca ne-am aliat si sintem impreuna pe vecie, sau ca am avut un interes comun intr-o anume circumstanta? Daca ai impresia ca usr s-a aliat cu haur, poate ca nu era cazul sa votezi cu ei din prima faza, deoarece nu intelegi absolut nimic din ce se intampla...

| MariaEElena0505 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Da. Dar nimeni nu credea ca cele doua partide ar fi găsit ceva in comun. Și ce a făcut USR sa dea jos guvernul, a fost cea mai mare prostie. După ce ca oamenii mor in spitale, acum suntem și in criza politica. De exemplu, nu au cum sa mai faca legi. Deci in loc sa fim cât de cât stabili, ia uite cum suntem in acest stadiu. Multimim USR-ului si celorlalte partide!

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru MariaEElena0505):

Tu ai incercat macar sa observi in ce hal le-au dat la picioare peneleii? Nu ai cum sa fii stabil cand incerci sa faci ceva si aliatul te lucreaza pe la spate cu inamicul - care ca sa fim sinceri, daca ar fi avut macar un pic de obraz si respect pentru omul de rind, ar fi lucrat cu majoritarii pentru a trece mai usor peste hopurile astea. Ce au facut mizerabilii de pesedei? Au injurat de pe margine, asta au facut!

| MariaEElena0505 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Adică cu PSD? Hai ca da. ‘))

| minrest a răspuns (pentru suntserios):

Corect. Asta e mecanismul de functionare al Parlamentului. Asta se face acolo, se voteaza; se convine cu altii, punctual, pe diferite chestiuni.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru MariaEElena0505):

Psd e teoretic inamicul, dar de facto lucreaza mina in mina cu peneleul la greu, per total. Peneleul e salvat de oameni de exceptie ca Bolojan sau Boc, care au realizari stelare fata de cam orice omolog pesedist. Pesedeii au avut primarul din Ciugud, ala de-a dat mina cu Ciolos... si ce au facut? L-au dat afara, cel mai probabil pentru ca se constituia intr-un precedent periculos - in loc sa dea pomeni si sa fure cit se poate, ala chiar facea treaba!

| MariaEElena0505 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Ok. Deja nu mai fac fata la consoiratiile legat de covid, iar tu-mi vi cu prostia asta. ‘)))
Bine. Sa fie ca tine. N-am nici energia, nici timpul necesar sa ma cert cu un strain pe TPU.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru MariaEElena0505):

Ce prostie? Am mentionat fapte. Hai, zi de covid. Bill, cipuri, satana?