| Chevalie12 a întrebat:

Cat costa act vanzare-cumparare pentru un apartament cu 2 camere?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Costul contractului, incheiat la un notar public, este in functie de valoarea apartamentului si se compune din:
-Costul extrasului de CF pentru autentificare - 40 de lei si impozitul pe venitul obtinut din transferul dreptului de proprietate, de 2% sau 3% din valoarea. Acestea se platesc, de regula, de catre vanzator, daca nu exista o intelegere altfel.
-Onorariul notarului public si TVA aferenta, calculat la pe transe valorice si tariful pentru inscrierea dreptului de proprietate in CF, de 0, 15% din valoare. Acestea se platesc de regula de catre cumparator, daca nu exista o intelegere altfel.
Spune valoarea apartamentului si de cati ani il detine vanzatorul si o sa-ti spun costul minim.