| gemeni6226 a întrebat:

Cat costa acum la notar certificatul de mostenitor daca de la moartea defunctului au trecut 11 ani?
In fiecare an taxa se ridica?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Onorariul notarial este in functie de valoarea masei succesorale (totalitatea bunurilor foste proprietate a decedatului) iar taxa de inscriere in CF a dreptului de proprietate asupra bunurilor imobile este in functie de valoarea acestora.
Pe internet gasesti cotele de onorariu in functie de valoare.
Onorariul notarial nu a crescut in acesti ani, doar ca va trebui sa platesti in plus impozitul de 1% din valoarea bunurilor mostenirii, fiindca n-ai facut procedura succesorala in termen de cel mult 2 ani de la deces.
Conform Codului fiscal, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"(3) Pentru transmisiunea dreptului de proprietate şi a dezmembrămintelor acestuia cu titlul de moştenire nu se datorează impozitul prevăzut la alin. (1), dacă succesiunea este dezbătută şi finalizată în termen de 2 ani de la data decesului autorului succesiunii. În cazul nefinalizării procedurii succesorale în termenul prevăzut mai sus, moştenitorii datorează un impozit de 1% calculat la valoarea masei succesorale."

| gemeni6226 explică (pentru Ioandelasal):

Multumesc,nu am facut ca nu am avut bani, nici acum nu am pentru ca mereu intervine ceva de-a lungul timpului sau am pierdut serviciul de aceea iar acum imi fac dantura de aceea. Poate cand voi fi in pensie si voi stringe lunar o anumita suma pentru daca nu va interveni iar ceva.Da unu la suta dar in 10 ani s-a dublat nu ca unu la suta in loc de 1000 lei se cere 2000 lei.Dar sigur ca multumesc pentru raspuns.

| Ioandelasal a răspuns (pentru gemeni6226):

Este asa din 2 motive: au crescut preturile si deci si valoarea bunurilor si s-a adaugat si impozitul, trebuie sa stii ca tot notarii incaseaza si acest impozit si apoi il vireaza la buget, ei nu castiga nimic din impozit.

| gemeni6226 explică (pentru Ioandelasal):

Multumesc,inteleg.

5 răspunsuri:
| NunuNini a răspuns:

Taxa nu se ridica pentru ca nu ati facut succesiunea la timp. Nu conteaza cati ani au trecut. Tarifele notarilor cresc ca preturile din magazine.
Taxa de succesiune este in functie de grila notarului (unii mai scumpi, altii mai putin scumpi, niciunul ieftin) si de valoarea mostenirii. Una e o garsoniera si alta o ditamai vila cu 2 ha de curte si inca 5 ha de padure.

| gemeni6226 explică (pentru NunuNini):

Da,dar pentru aceeasi succesiune in 2010 m-i s-a cerut 1000 lei iar acum m-i se cere 2000 deci dublu la acelasi notar.