| SilentRain a întrebat:

Cat de bolnavă este lume in care trăim, cum e posibil tu ca femeie sa zici că violul nu este o faptă atât de gravă mai ales când e realitatea crudă a unui copil?
De ce nu se dau pedepse mai mari pentru viol?

https://vm.tiktok.com/ZMdTPe8JV/

11 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In prezent pedeapsa pentru viol este destul de aspra, in functie de incadrare poate fi de la 5 ani la 10 ani pentru forma de baza si mergand pana la 18 ani pentru o forma agravanta.
Ca se dau pedepse mici depinde de instantele de judecata, acestea ar trebui sa fie mai aspre cu violatorii.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nimeni din lumea asta nu va simti ce inseamna un viol pana nu pateste pe pielea lui... nici macar femeile.
iar cand esti judecator asta nu implica ca ai neaparat un set de legi etice si morale care iti ofera empatia necesara pentru a intelege victima si urmarile actelor infractionale.

asa explic eu, incerc sa nu cred ca e rea vointa.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Este o fapta foarte urata, si te asigur ca exista in lume lucruri mai urate si macabre de care multa lume nici nu are idee.

De ce nu se dau pedepde mai mari pentru viol? Pentru ca legile nu sunt cele mai "morale".

| Dismally a răspuns:

In legislatie pedeapsa este intre 3 si 10 ani de inchisoare, cat primeste un violator tine doar de decizia judecatorului care face fix ce vrea muschiul lui pentru ca nu va pati nimic oricat de stram va judeca... De asta o sa vezi multi infractori periculosi lasati in liberatate, primind pedepse minime ori cu suspendare.

| BuLaNNNeL a răspuns:

Eu mi-aș dori ca pușcăria sa insemne minim 12h de munca zilnică, 7/7, fără sărbători, fără zile libere. Păziți cu arme de foc, sa vezi autostrăzi, spitale, agricultura ce am face cu ei. Iar tot ce înseamnă criminal, pedo, violator - executați.
Meniul deținutului sa fie compus din apă și pâine.
Citisem că bugetul alocat / cap de deținut e mai mare decât cel al elevilor. Daca treaba asta e reală, iar nimeni nu face nimic, suntem pierduți laughing.

| JOHNtheADVISOR a răspuns (pentru BuLaNNNeL):

Este o idee bună. Dacă celor din conducerea țării chiar le-ar păsa de viața și bunăstarea poporului și-ar pune mintea la contribuție și ar lua decizii cu adevărat folositoare,însă se vede foarte clar interesul lor,nu doar de acum cu "virusul" ci de când l-au exterminat pe Ceaușescu, nu fac altceva decât să arunce vina unii pe alții, să facă tot felul de acuze, de parcă unii politicieni trăiesc în România, iar alții în alte țări.Cum adică partid de stânga, de dreapta, de centru, de colț ce atâtea grupări și orientări, înseamnă că nu toți doresc binele țării.Cei de la conducerea țării ar trebui să fie ca într-o familie. Dacă într-o familie membrii s-ar comporta precum politicienii s-ar alege praful de tot.Adică soțul să facă ce vrea mușchiul lui,soția ce o taie pe ea capul,copiii la fel,să nu asculte nici de tata și nici de mama ci fiecare de capul lui.Ei trebuie să fie uniți,fiecare politician să vină cu o idee,în sprijinul întregii comunități și împreună să adopte cea mai bună decizie pentru popor. Însă ei dacă unul are o idee bună, nu o pun în aplicare pe motiv că el nu face parte din partidul lor și nu le aduce nimic bun în propriile buzunare.Ce chestie și cu cei din închisori.Fac scandal, cum că sunt condiții mizere în pușcării, dar ce vor frate să fie ca în Dubai și să mănânce icre negre și băuturi alese? Fii om bun, nu îți bate joc de nimenea și nu ai să ajungi în asemenea loc.

| JOHNtheADVISOR a răspuns:

Lumea o ia razna pe zi ce trece tot mai mult.Nu mă mai mir de nimic din ceea ce se întâmplă cu oamenii.Din moment ce se acceptă ca bărbatul să fie cu bărbat,femeia să fie cu femeie,este doar o chestiune de timp până când se va considera normal să îți dorești să devi violator, pedofil, criminal. Dacă nu o să ne trezim din "coșmarul" în care trăim, toate aceste decizii și aspecte pe care acum le considerăm ca fiind normale, or să aducă extincția speciei umane.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vioulul se pedepseste legal foarte grav la fel ca crima. Mai mult de atat ce vrei?
Faptul ca la proces in urma investigarii este incadrata sub alta infractionalitate si se dau pedepse mai mici este altceva
Fazele de pe mass media, TikTok sunt similare celor din SUA cu razboiul genurilor :Faci o afirmatie ca heterosexualitatea este buna ca a 2-a zi sa fii rastignit de o multime nervoasa

| Fabianaa a răspuns:

Pentru ca societatea în care trăim a normalizat violul, iar noi în loc sa ii pedepsim pe cei care comit fapta asta, învinovățim victima, dând vina pe haine. Sunt oameni care afirma ca și un copil "a vrut" sau ca, din moment ce nu a reacționat," i-a plăcut". Exista un articol despre asta. Sa nu uitam ca în România majoritatea populației considera ca violul poate fi justificat, deci la ce sa te mai aștepți?

| Angelicc a răspuns:

Unele femei consideră asta doar ca să se facă mai plăcute de bărbați, dar daca asta nu este cazul, inseamna ca au probleme serioase.
Și la a doua întrebare, nu am cu ce sa răspund, spre exemplu dealeri de droguri primesc sentințe mult mai mari (20+ de ani). Drogurile sunt căutate, violurile nu. Mersi

| Angelicc a răspuns (pentru Angelicc):

Plus după un viol, sunt mari sanse sa ramai cu o boală mintală (spre ex ptsd). Sunt mari sa se sa ramai cu boala asta pe viața daca spre ex nu ai bani de terapie.