| calubalan a întrebat:

Cat de mult se aseamana bugetarul roman cu cel grec? Uite aici pe ce sporuri se duceau si inca se mai duc banii de la buget: http://gandeste.org/......-grec/9844

3 răspunsuri:
| Arthur a răspuns:

Acest lucru diferenţiză ţările performante de celelalte. Birocraţia omoară economia, asta este realitatea. O să-ţi dau un exemplu : în Munchen, la o reprezentanţă John Deere, înafară de muncitori mai sunt pe schemă un maistru, secretara şi directorul. Maistrul este ales dintre muncitorii cei mai performanţi şi munceşte cel mai mult. Secretara rezolvă toate problemele legate de documente, inclusiv relaţia cu banca şi stocul de materiale. Directorul ( o să râdeţi poate ) când este o urgenţă sau în timpul orelor peste program, se alătură echipei de muncitori şi ajută cât poate ( aduce piese din magazie, dă la mână etc ).
Spre contrast, la noi, o anumită fabrică de fire şi fibre artificilale, fiind în lichidare la doi ani încă mai avea pe schemă trei directori, personalul muncitor fiind dat în şomaj.

| laura64 a răspuns:

Coruptia la nivel inalt, birocratia excesiva, salariile nejustificat de mari ale unora, afacerile oneroase pe spinarea statului ( a nostru de fapt ), justitia care nu indrazneste sa ia deciziile necesare etc Diferenta este ca avem o tara un pic mai bogata si cum a zis tania77 ei au avut mai multa experienta la hotii.

| tania77 a răspuns:

Oo as avea multe de zis, locuiesc de 4 ani in grecia si urmaresc stirile si emisiunile in lb.greaca,se aseamana foarte mult, doar ca ai lor parca au furat"sub umbrela legilor"mult mai mult decat ai nostri, deh au mai multa experienta, si nici aici din cate stiu nici unul nu a fost bagat la puscarie pentru.salariile luate nejustificat, sau alte nereguli, sa va zic una tare: intr-o institutie erau angajati 40 de gradinari dar nu exista gradina, si se mai mira de ce au ajuns unde au ajuns.