| GolopențaAdrian a întrebat:

Cat de puternic ar putea fi afectata Marea Britanie de Brexit(mai ales daca e fara acord)?

16 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Nu cred sa ii afecteze prea mult. Este o tara destul de puternica industrial. Sa nu crezi ca nu au analizat dinainte ce ar insemna pentru ei iesirea din UE. Nu sunt condusi de PSD.

| GolopențaAdrian explică (pentru darrio2007):

Da dar ar scadea mult de la ceea ce e acum

| darrio2007 a răspuns (pentru GolopențaAdrian):

In primă fază, da. Problema e alta. Deja se pare ca si alte tari vor dori sa iasa din UE. Si se cam dau treburile peste cap.

| GolopențaAdrian explică (pentru darrio2007):

Da asta e o alta problema

suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca e fara acord o sa fie groasa rau pentru UK.
importurile si exporturile, in primul rand de alimente probabil vor fi blocate o mare perioada de timp din cauza lipse unei reglementari.

transportatorii rutieri vor avea mari probeleme sa intre in spatiul European o perioada pentru ca nu vor avea licente potrivite.

se vorbeste chiar si de imposibilitatea avioanelor britanice comerciale de a survola spatiul ue

sa nu mai zicem cat vor pierde din turism, marea majoritatea a europenilor vor avea dificultati de a intra in regat sau chiar nu se vor mai duce deloc.

cate comnpanii care au angajati cetateni europeni vor avea probleme ii a ii mentine acolo.

sunt multe lucruri de luat in calcul in cazul iesirii fara acord si cred ca ii va ustura rau de tot

| GolopențaAdrian explică (pentru suntserios):

O sa fie probabil si criza sociala

| suntserios a răspuns (pentru GolopențaAdrian):

Se vorbea de legea martiala datorita revoltelor sociale. O mare dramatizare, insa probabil vor fi proteste

| GolopențaAdrian explică (pentru suntserios):

Da si sigur alte probleme ar fi de exemplu am citit ca mari companii si din alea mai mici isi vor muta sediile in germanai sau alte tari si astfel va pierde 800 miliarde de euro pana la sfarsitul lui martie

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu va fi fără acord.
În UE, UK avea facilitățile comerciale ale scutirilor de taxe vamale dintre statele componente.
Între țările UE din care face parte UK încă, tirurile cu mărfuri dar nu un tir, pe ferrryboat și prin tunelul subacvatic nevămuite, înainte și înapoi. Astfel ei mănăncă portocale sau prune din Spania la prețuri de parcă le-ar fi cules de la ei din livadă.
Diferența dintre bunurile vămuite și nevămuite, taxele vamale vor produce pierderi de miliarde de Euro pe an. Ar avea o piață de desfacere a producției lor mai mică cu toată populația UE. Ceea ce pierde statul financiar, se simte în buzunarul cetățeanului de rând, impozite mai mari, inflație mai mare, salarii mai mici sau care nu cresc în ritmul inflație. Emigranți care să muncească ieftin nu mai sunt lăsați să intre.

| GolopențaAdrian explică (pentru sadrian46):

Adica un fel de dezastru

| Dismally a răspuns:

La inceput va fi foarte afectata, moneda se va prabusi, preturile vor creste, multe firme mari vor pleca. In timp cred ca isi va reveni, vor face acorduri comerciale cu alte tari, cu care nu au putut face pana acum deoarece erau in UE si nu aveau voie. E greu de estimat cum va fi, sigur este un singur lucrur - la inceput va fi rau, mult mai rau pentru Marea Britanie decat pentru Uniunea Europeana.

| GolopențaAdrian explică (pentru Dismally):

Sigur pentru Marea Britanie va fi mai rau

| Mayar a răspuns:

Pai iti dai seama ca mare parte din alimente sunt importate din UE. Daca iese din UE, taxele vor fi prea mari si toti vor ramane fara bani, printre altele.

| GolopențaAdrian explică (pentru Mayar):

Pai asta nu poate fi evitat numa cu un acord in care tara sa se poata obisnui incet incet fara UE

| Mayar a răspuns (pentru GolopențaAdrian):

Pai faza e ca vor sa iasa din UE fara sa accepte nicio conditie si atunci asta va una ditnre probleme. Exista taxe intre tarile ce nu sunt in UE daca faci export/import.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Părerea mea:
-ori e cu acord, ori nu e deloc.