| sebastian1331 a întrebat:

Cat de repede se pot scoate numere provizorii?
Vreau sa cumpar o masina de la cineva si as vrea sa si plec cu ea direct, dar nu este inmatriculata. Deci?
Si atunci cand scot numere provizorii trebuie sa am si contractul de vanzare-cumparare dintre proprietarul care mi-o vinde si vechiul proprietar? (a avut pana acum 2 proprietari)

Răspuns Câştigător
regis
| regis a răspuns:

Daca ai tot dosarul in regula si masina nu a avut scoase trei seturi de numere rosii, cat este maximul legal, numerele le obtii pe loc. Politistul doar verifica setul de documente si daca este totul in regula iti printeaza autorizatia si ti-o inmaneaza impreuna cu placutele.
Setul de documente cuprinde chitanta cu care ai achitat taxa la directia venituri a primariei, chitanta cu care ai platit taxa la CEC (in total 21 lei), CIV-ul in original, documentul de achizitie (contractul dintre tine si ultimul proprietar), o copie RCA cu valabilitate minim 30 de zile (de preferat sa o faci pe 6 luni, o vei folosi tot pe aceea si la inmatricularea definitiva), dovada radierii de pe cevhiul proprietar.
ATENTIE: in cazul in care masina este inmatriculata in circulatie pe vechiul proprietar, nu poti scoate numere rosii, ci vei pleca cu numerele negre, avand obligatia de a inmatricula masina in 30 de zile de la data cumpararii, pe care proprietarul trebuie sa o completeze pe spatele talonului. Verifica sa ai RCA si ITP valabil!

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Autorizarea provizorie si numere rosii le obtii in cca 3 zile. Trebuie sa ai actele masinii si contractul de vanzare-cumparare incheiat cu vanzatorul de la care ai cumparat-o.

| RzV28 a răspuns:

Iti trebuie doar contractul de vanzare de la ultimul proprietar.

| sebastian1331 explică (pentru RzV28):

Si cat de repede se rezolva treaba?