| Mariushgv a întrebat:

Cat dureaza ca sa devii subofiter in armata romana?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Scolile de subofiteri au o durata de 1-2 ani, conform Ordinului M.Ap.N. nr.122/2016, citez:
"ART. 5
  (1) Durata programelor de studii postliceale organizate în şcolile militare de maiştri militari şi subofiţeri este de 1-2 ani, în funcţie de complexitatea calificărilor profesionale şi a programelor acreditate sau autorizate, în acord cu standardele de performanţă specifice funcţiilor pentru care se asigură pregătirea, precum şi cu cerinţele MApN."

1 răspuns:
| codrut12 a răspuns:

Singura cale e sa faci școală de subofiteri care tine un an! Mai este o cale, dar puțin mai grea! Trebuie sa mergi în misiune și acolo sa faci ceva eroi și după te va face subofițer! laughing)