| andreea_1210 a întrebat:

Cat dureaza pana primesc acasa hotararea de divort? divortul a fost solutionat pe data de 27.05.2009 cu hotarare definitiva si nu s-a depus recurs

Răspuns Câştigător
miruna-apostol
| miruna-apostol a răspuns:

Termenul legal este de 30 de zile de la data pronuntarii hotararii. De obicei, acest termen nu este respectat (din pacate).
Recursul poate fi depus in termenul legal de 30 zile, care incepe sa curga de la data comunicarii hotararii.
Prin urmare, dupa ce primesti acasa hotararea, se socotesc cele 30 de zile. Abia apoi poti sa ceri investirea cu formula "definitiva si irevocabila prin nerecurare".
Exceptia de la aceasta regula o constituie hotararile de divort prin acordul ambelor parti. In acest caz hotararea devine definitiva la pronuntare.

2 răspunsuri:
| machupicchu a răspuns:

Intre 3 si 6 luni... depinde de sector... dar, pentru a afla cam cand, sau pentru a grabi situatia, mergi la grefierul dosarului si intreaba daca a fost editata de catre judecator. Dupa editare depinde de grefier cand o scrie... Si gata.

| Pupaza_Doina_1975 a răspuns:

Divotul a fost solutionat pe data de 16-05-2012 nu am primit hotararea de divort, cat dureaza