| IItequillaII a întrebat:

Cat m-ar costa sa fac actele unui apartament de 45 metri patrati?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Costurile totale sunt de 3.149 lei(calculate la valoarea de 78.800 lei, cat fac astazi 18.000 euro), din care:
-vanzatorul va plati in total 1.616 lei, respectiv 40 lei extrasul CF pentru autentificare si 1.576 lei impozit pe transferul dreptului de proprietate (daca a detinut apartamentul peste 3 ani se calculeaza cu 2% din valoare).
-cumparatorul va plati in total 1.533 lei, din care 1.140 lei onorariul notarului public, 274 lei TVA la onorariu si 119 lei inscrierea dreptului de proprietate in CF.
De mentionat ca, daca vanzatorul a detinut apartamentul sub 3 ani, impozitul va fi de 2.364 lei (se calculeaza cu 3% din valoare).
De asemenea partile se pot intelege si altfel sa suporte cheltuielile. Sigur ca aceste costuri pot diferi cu cativa lei, in functie de cursul de referinta fata de euro din ziua incheierii contractului. Numai bine!

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu-ti pot da un raspuns precis in lipsa unor elemente esentiale: ce fel de acte si valoarea apartamentului, in functie de aceste doua elemente se calculeaza costurile. Valoarea difera foarte mult, in functie de localitatea si situarea apartamentului. Da cele doua elemente (vanzare ori donatie) si valoarea si o sa-ti dau un raspuns precis. Numai bine!

| IItequillaII explică (pentru Ioandelasal):

Apartamentul costa 18 mii de euro si trebuie sa i fac actele(de cumparare). Arges, Pitesti cartierul Razboieni.

| IItequillaII explică (pentru Ioandelasal):

Nu doresc, neaparat, un raspuns fix, as vrea unul aproximativ.

| Ioandelasal a răspuns (pentru IItequillaII):

Ti-am dat unul exact. Am uitat sa-ti spun ca poti face economie daca gasesti un notar tanar care nu este platitor de TVA.

| IItequillaII explică (pentru Ioandelasal):

Multumesc mult.

| Ioandelasal a răspuns (pentru IItequillaII):

Costurile totale sunt de 3.149 lei(calculate la valoarea de 78.800 lei, cat fac astazi 18.000 euro), din care:
-vanzatorul va plati in total 1.616 lei, respectiv 40 lei extrasul CF pentru autentificare si 1.576 lei impozit pe transferul dreptului de proprietate (daca a detinut apartamentul peste 3 ani se calculeaza cu 2% din valoare).
-cumparatorul va plati in total 1.533 lei, din care 1.140 lei onorariul notarului public, 274 lei TVA la onorariu si 119 lei inscrierea dreptului de proprietate in CF.
De mentionat ca, daca vanzatorul a detinut apartamentul sub 3 ani, impozitul va fi de 2.364 lei (se calculeaza cu 3% din valoare).
De asemenea partile se pot intelege si altfel sa suporte cheltuielile. Sigur ca aceste costuri pot diferi cu cativa lei, in functie de cursul de referinta fata de euro din ziua incheierii contractului. Numai bine!