Întrebare recomandată | mgtow a întrebat:

Cat ma costa sa imi schimb buletinul prin consulatul roman din Spania si ce acte sant necesare pentru acest demers? Precizez ca va intra noul regulament in iunie-iulie si buletinele vor fi de mici dimensiuni cu chip.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

1.Intreaba la Ambasada ori Consulat.
2.Sunt necesare aceleasi acte ca la CI anterioara, in plus 2 fotografii, citez:
"ART. 44
(1) Actul de identitate se elibereazã, în condiţiile legii, de cãtre serviciul public comunitar local de evidenţã a persoanelor de la locul de domiciliu sau reşedinţã al persoanei fizice, în baza cererii pentru eliberarea actului de identitate, depusã personal, şi a documentelor cu care, potrivit legii, se face dovada:
a) numelui de familie şi a prenumelui;
b) datei de naştere;
c) stãrii civile;
d) cetãţeniei române;
e) adresei de domiciliu;
f) adresei de reşedinţã;
g) achitãrii contravalorii actului de identitate;
h) achitãrii taxei extrajudiciare de timbru."

1 răspuns:
| bozoglud a răspuns:

Du-te la ambasada si informeaza-te