Întrebare recomandată | RaduZ20 a întrebat:

Cat platesc persoanele cu handicap impozitul auto?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Sunt scutite de plata impozitului auto persoanele cu handicap accentuat si grav, pentru o singura masina, conform Codului fiscal, citez:
"ART. 469.Scutiri
  (1) Nu se datorează impozitul pe mijloacele de transport pentru:
b) mijloacele de transport aflate în proprietatea sau coproprietatea persoanelor cu handicap grav sau accentuat şi a persoanelor încadrate în gradul I de invaliditate, respectiv a reprezentanţilor legali, pe perioada în care au în îngrijire, supraveghere şi întreţinere persoane cu handicap grav sau accentuat şi persoane încadrate în gradul I de invaliditate, pentru un singur mijloc de transport, la alegerea contribuabilului;"

2 răspunsuri:
| gabicoo a răspuns:

Sunt scutite de plata impozitului auto!

| costiceacristian200 a răspuns:

Sunt scutite de plata impozitului auto!