| anonim_4396 a întrebat:

Cat timp am la dispozitie de la data clasari dosarului intr-un proces penal pentru a angaja un executor judecatoresc in scopul incasari sumei de bani castigata in urma sentintei judecatoresti.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Termenul de prescriptie a executarii unei hotarari judecatoresti, ramasa definitiva si irevocabila, este de 3 ani de la data cand hotararea a fost pronuntata, conform art.6 si 7 din D.167/1958 privind prescriptia extinctiva, citez:
"ART.6. Dreptul de a cere executarea silitã în temeiul oricãrui titlu executor se prescrie prin împlinirea unui termen de 3 ani.
ART.7.Prescripţia începe sa curgã de la data când se naşte dreptul la acţiune sau dreptul de a cere executarea silitã." Numai bine!