| LanguageMaster a întrebat:

Cătălin Predoiu a afirmat că dacă recursul compensatoriu va fi abrogat peste noapte va fi pusă în pericol populația.
Cum adică va fi pusă în pericol populația?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

N-am vazut aceasta afirmatie, poti da un link spre aceasta stire?
In schimb Romania risca multe condamnari la CEDO, din cauza conditiilor necorespunzatoare cerintelor UE din unele inchisori.

| Ioandelasal a răspuns (pentru LanguageMaster):

Nu vad nici un pericol pentru populatie, de altfel nici ministrul nu a indicat vreun pericol.

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

România a fost condamnată la CEDO să ofere măsuri compensatorii pentru toată perioada iulie 2012 și până la eliberarea închisorilor, a vrut să zică că dacă va fi abrogată o să trebuiască să le dea bani. Și în plus, fiind lege penală mai favorabilă, în cea mai mare parte, tot se va aplica.