| StefanDrg a întrebat:

Cate zile de concediu de odihna se acorda pe an la norma intreaga 8 ore pe zi 5 zile pe saptamana? Eu stiam ca 21. M-am angajat de o saptamana recent la o firma si am semnat contractul in care scrie 20 zile de concediu. Este legal asa ceva?

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Conform Codul Muncii:
"Art. 145. [durata concediului de odihna]
(1) Durata minima a concediului de odihna anual este de 20 de zile lucratoare. "
https://www.codulmuncii.ro/titlul_3/capitolul_3/sectiunea_1_1.html

7 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Depinde, daca e vorba de zile calendaristice sau de lucru.

| StefanDrg explică (pentru Bula):

In contract scrie 20 zile lucratoare

| StefanDrg explică (pentru Bula):

Deci e legal nu? 20 tresa fie? 20 scrie in contract

| Bula a răspuns (pentru StefanDrg):

Da.
Citeste legea (vezi link-ul trimis de mine).

| Bula a răspuns (pentru StefanDrg):

Conform Codul Muncii:
"Art. 145. [durata concediului de odihna]
(1) Durata minima a concediului de odihna anual este de 20 de zile lucratoare. "
https://www.codulmuncii.ro/titlul_3/capitolul_3/sectiunea_1_1.html

| Violleta2022 a răspuns:

20 de zile lucratoare!

| Frank51 a răspuns:

De regula 2 zile pe lună, înmulțit cu numărul de luni, 24 ar fi.

| meli120 a răspuns:

E legal.
Majoritatea au 21 din cauza contractului colectiv de munca, la un moment dat s-a negociat acele zile.