| Dedu_Gabitzu_1995 a întrebat:

Catee clase imi trebuie pentru a lua permisul?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Legislatia rutiera actuala nu prevede o conditie de studii, important este sa stii citi si scrie. Cine spune altceva inseamna ca habar n-are de legislatie si se ia dupa diferite informatii false.

9 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Legea actuala nu are asemenea prevederi

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

0 îți trebuie

| 1Marinn1111 a răspuns:

10 clase

| suntserios a răspuns (pentru 1Marinn1111):

Cine zice?

| 1Marinn1111 a răspuns (pentru suntserios):

Conform Strategiei pentru siguranta rutiera 2016 – 2020, se va impune finalizarea invatamantului minim obligatoriu, care, conform legii educatiei, este de 10 clase. Strategia pentru siguranta rutiera nu a fost inca aprobata in Parlament, insa, odata cu aprobarea ei, raspunsul la intrebarea in legatura cu cate clase tebuie sa ai pentru scoala de soferi va fi clar: 10 clase! In viitorul apropiat, cei care nu vor avea 10 clase nu se vor putea inscrie la examenul auto.

| suntserios a răspuns (pentru 1Marinn1111):

Bun, deci nu e nicio lege votata. Tu citezi din niste proiecte care nici macar nu sunt intrate in parlament la vot, deci raspunsul tau este eronat

| SPECTOGRAFIE a răspuns:

Normal 10, dar inca nu s-a mai pus in practica aceasta lege. Cate clase ai cu atatea dai de permis.

| Dragumike a răspuns:

10, s-a schimbat legea, inainte trebuia 8

| suntserios a răspuns (pentru Dragumike):

Când s-a schimbat legea? Nu s-a schimbat nimic și nici înainte nu erau 8 clase. Nu mai dezinformați dacă nu știți despre ce e vorba