| Pricope_Marius_1997 a întrebat:

Cati tigani sunt in Romania? Eu stiam dintr-un articol pe care l-am citit cu 3 ani in urma ca populatia se numara la 6654000 de romi.

7 răspunsuri:
| Pricope_Marius_1997 explică:

Imi e cam greu de crezut dar avand in vedere cate acidente si nenorociri se intampla in ziua de azi plus mortalitatea mare si natalitatea scazuta la romani plus emigratia in masa care are loc e foarte clara situatia.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Numarul corect este practic imposibil de stabilit, deoarece multi (majoritatea) nu se declara de etnie roma, + sunt multi "corcituri" proveniti din familii mixe. 600k este foarte putin.
Cred ca daca s-ar aduna toti romii si mixurile de romi(ex 1 bunic/a era rom), s-ar ajunge la 25% din populatia tarii.
Nu te poti lua dupa culoare, deoarece cunosc romi care sunt albi (daca nu i-as cunoaste parintii n-as banui ca-s de etnie)+multi sunt instariti si nu numa din furturi )

| Pricope_Marius_1997 explică (pentru anonim_4396):

Oricum in 2050 Romania isi va schimba numele in Rromania s-au tiganimea si romanii for fi un popor pe cale de disparitie.

| AlexDarius3 a răspuns:

Nu stiu cati sunt in Romania, dar in Urziceni sunt cam peste tot. Nimeni nu ii mai poate numara, asta e clar.

| AlecuAlex a răspuns:

Mai multi decat trebuie( adica deloc)

| Ge04rge a răspuns:

Destui cat sa te ciordeasca.

| AniQueen23 a răspuns:

Sunt aproximativ 10941753 de romi in acest moment de fata