| numesiprenume0 a întrebat:

Cautam drepturile persoanelor cu dizabilitati pentru angajare si am dat de acest paragraf:
Persoanele cu dizabilitati au dreptul la o indemnizatie lunara la care se adauga salariul lunar si nu pierd indemnizatia pentru handicap si nici indemnizatia de insotitor odata cu semnarea unui contract de munca.
Doresc sa stiu daca este adevarat sau daca am inteles eu bine... o persoana cu dizabilitati primeste pe langa indemnizatia conform gradului de handicap, salariu si impozit pe venit, inca o indemnizatie ca angajat? De cat este aceasta?
Ofer funda!

Răspuns Câştigător
| sonya a răspuns:

Buna,

Se pare ca nici unul din cei de mai sus nu ti-au raspuns exact.

In functie de gradul de handicap in care esti incadrat poti avea dreptul la insotitor sau nu. Insotitor poti fi chiar tu.

Asadar, ai indemnizatia de handicap, ai salariul daca esti angajat conform contractului de munca si ai acea indemnizatie de insotitor doar daca este acest lucru specificat in certificatul tau de handicap.

Daca esti angajat nu pierzi nici indemnizatia normala si nici pe cea de insotitor.

Succes

2 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Ai inteles gresit.
Persoana cu handicap (gr.3) primeste indemnizatia de handicap + are dreptul sa fie angajat cu "jumat de norma". Salarul pe care il va primi este supus legislatiei fiscale (din salarul brut se vor scadea impozitul, CAS si CASS, dupa caz).
Ca handicapat, sunt unele facilitati, dar detalii se pot afla doar cu mai multe detalii, chiar la ITM.

| oz_1736 a răspuns:

Se refera la faptul ca nu pierde indemnizatia de handicap daca te angajezi. Daca ti s-a pus o restrictie de program trebuie sa ai contract pe cate ore ai dreptul. Daca nu ai restrictie te poti angaja cu program de 8 ore. Eu stiu ca restrictia este data pensionarilor de boala nu persoanelor cu handicap care au gradul II sau III. http://www.euroavocatura.ro/......u_handicap