| AlexDorinel a întrebat:

Ce a fost golaniada din aprilie-mai 1990?

57 răspunsuri:
| Mosotti a răspuns:

Iti zic eu ce a fost, eu care am trait atunci:

Iliescu care era de stanga a fost ales cu 87 %, asa ca la liberali si taranisti adica celor de dreapta nu le-a convenit, si au vrut sa dea jos un presedinte legitim ales, asa ca au organizat golaniada aia.
A fost ales cu 87 pentru ca oamenii mai in varsta stiau ce inseamna liberalismul si taranismul ca mai traise asta, si stia ca nu e deloc pentru omu de rand si ca nu are cum sa fie bine cu ei.

Politia nu mai facea fata la golani, asa ca minerii au venit sa apere ce au votat si ce a fost ales legitim, deci era normal sa vina.
Ca au actionat nasol, este corect, puteau rezolva linistit treaba, dar si golanii aia o dadeau in violente primii, asa ca aia e.

Si a ramas iliescu care a fost ales okey, pana si SUA si occidentul au validat alegerile, nu putea fi frauda, ca alegerile au fost supravegheate si de ei, altfel nu recunosteau noul presedinte daca era frauda.

Cam asta a fost.

Dar majoritatea nu stiu astea, se ia dupa propaganda liberala ca iliescu era tampit, ca a chemat minerii sa faca abuz, ca altele minciuni.
Iliescu nu era tampit, am enumerat ce a facut bun cat a fost el, si se poate verifica.
Ceilalti ce au facut? Nimic! Au anulat tot ce facuse bun iliescu.

| relian a răspuns (pentru Mosotti):

Ai dreptate dar nu in totalitate laughing chestia aia cu aia batranii lau ales pe Iliesc ca stia aia cum era cu taranistii si liberalii,aia las-o ca macane laughing cati batranii erau si stiau de liberali si taranisti? Eu ce am intrebat pe aia pe vremuri mai toti erau cu taranistii,ori liberali ori cu regele laughing,deci nu lau ales aia ce au trait pe vremurile alea,lau ales aia ce au trait pe vremea asazisilor comunisti si care aveau case date de comunisti,ca aveau loc de munca,deci cei care erau cumva legati mental de acel sistem,aia lau ales nu cei care au trait pe vremea dinainte de razboi, ca aia pe vremea aia nu aveau comunisti, ba de aveau erau majoritatea impotriva lor.
Iliescu n-a facut bun nimic, a fost cel mai idiot conducator dupa evenimentele alea, a lasat pe toti sa fure care cum incotro laughing pai asta e presedite? A mers tot pe vechiul sistem sa ne furam unu pe altul sa putem trai, asa cum ziceau aia pe vremea aia.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Mosotti):

Legitim ales my ass, fiindca Romania a fost facuta din monarhie republica absolut ILEGAL si NECONSTITUTIONAL, deci dupa lovilutia din 1989, daca era sa o luam pe aia corecta, trebuia sa il aduca pe Regele Mihai inapoi la putere. A fost ales cu 87 pentru ca feseneul controla tembeliziunea si presa, de aia.
P.S. Iliescu nu era timpit, dar tu, acum, no offense, esti FOARTE TIMPIT! Sa le zici "a chemat minerii sa faca abuz, ca altele minciuni" celor care au pierdut membri ai familiei sau au fost schiloditi cu ocazia mineriadei. "Morți 6 (oficial: patru morți prin împușcare, un decedat în urma unui infarct și o persoană înjunghiată)
Răniți 746 (oficial)" >> absolut corect si calm

| suntserios a răspuns (pentru Mosotti):

Cate mizerii ai scris. De aia România e cu 50 ani in urma. Ca in 90 s-a votat asa cum gandesti tu.

Răspuns utilizator avertizat
| Mosotti a răspuns (pentru relian):

Pai erau cu taranistii si liberalii aia care habar nu aveau pe ce lume traiau, sau aia cu bani carora le era bine.
Pai bunica mea in 1990 avea 60 ani, traise pe vremea de dinainte lui 48 si stia cum se traia cu liberalii.
Si multi altii.
Ca doar nu l-au votat pe iliescu aia care erau cu taranistii si liberalii in anii 40.

O parte si astia, dar o parte si aia de care zici tu, si mi se parea f okey sa ai casa la pret decent sa ti-o permiti, munca si restul, invatamant bun gratuit si asa mai departe, spre deosebire de liberali unde nu aveai nimic, munceai ca prostu 14 ore pe zi pentru un sal de mizerie, asta era cu liberalii, taranisti si regele, nu stiu cum poate fi cineva care e om de rand fara avere, cu liberalii si regele, doar sa fie beat.

Iti zic si tie ce a facut iliescu bun, ca am mai zis la alt topic:

1 - Nu a dat retrocedari la cei ai caror parinti au facut averi pe asuprirea omului de rand, se stie cum era in anii 30 cand munceai 14 ore pe zi pe sal de mizerie. Nici ungurii nu au dat, le-a dat 10000 euro despagubiri si adios, n-au vrut sa dea tara iar la bogatasi.

2 - Nu a dat regelui pensie cat casa si palatele nemuncite inapoi.

3 - Nu a dat voie sa se vanda tara, ca strain nu aveai voie sa iei teren aici.

4 - Apartamentele unde stateau la stat cu chirie oamenii, le-a dat la preturi f mici lor, ca sa aiba unde sta.

Asa ca aia e, si astea-s fapte, chiar noi am luat garsoniera bunicii asa! Nu te mai lua dupa ce se zice, normal ca la aialalti nu le convenea si au dat cu noroi in el si voi credeti.

Astialalti ce au facut? Zi tu un lucru bun care au facut, macar la ala ti-am zis 4 puncte bune, chiar daca nivelul de trai era jos si erau si chestii proaste.

Astia n-au facut nimic, au vandut tara cu tot cu pamant si resurse, i-a dat regelui bani si palate nemuncite aiurea inapoi, a dat tara la bogati retrocedari (pana si ungurii is mai destepti ca noi si n-au dat, si acolo nu e iliescu), numa nenorociri.
Scoala devine incet incet ca in anii 30 pe bani, sanatatea pe bani grei, cam asta au facut ei.

Si astia au mers pe acelasi sistem de neseriozitate furt caciula unuia altuia si tot, dar nici ceva bun n-au facut macar.

| Mosotti a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

De ce sa-l aduca pe rege inapoi? Ca sa fie iar nasol ca in anii 30? Ce a facut regele pentru oameni? NIMIC, trageau pe oameni munceai in prostie pe nimic, stateai 5 intr-o camera de paianta si asa mai departe.
Bine ca a fost facuta republica, era si cazul, nu sa vina iar un tampit sa traiasca in lux pe banii oamenilor si el sa nu faca nimic pentru om.

Cu minerii ai dreptate, eu nu am zis ca n-au facut rau, am si zis ca au cam gresit-o, au facut mult rahat inutil, sigur ca au fost oameni mutilati, etc.
Insa liberalii si taranistii de ce au iscat diversiunea asta ca sa il dea jos pe iliescu? De ce nu l-a lasat asa daca a fost ales in majoritate?

Asta e! Si prostii s-au luat dupa ei si au sarit ua ua ua iliescu fara sa stie despre ce e vorba de fapt.

Si daca strainatatea nu supraveghea alegerile poate credeam ca era fals, dar a fost pe bune, chiar daca nu 87 %, si 70 daca era, si tot era ales legitim si nu aveai de ce sa faci zarva. Si 55 daca era, are peste 50? Gata, e legitim, liniste.
Ua ua, acu stai mutilat daca esti prost si te iei dupa liberali sa faci violente acolo, ce sa zic?

Daca victime au fost doar protestatari care dadea cu ua ua si faceai dezastru, nu mi-e mila de ei, ca si-o merita.
Imi pare rau de victimele colaterale si atat.

Ei habar nu aveau de doctrina liberala, taranista, habar nu aveau ca la astia le era frica sa nu vina iliescu sa nu ii lase pe ei sa fure tara, sa o vanda si restul.
Apartamentele alea de ce sa nu le ia ei si apoi sa le vanda scump si sa le inchirieze pe bani multi, de ce sa le dea iliescu f ieftin la oamenii care au stat cu chirie in ele ca sa aiba unde sta?! Normal ca nu convenea.
Dar si altele.

Pai de ce a venit Ratiu si Campeanu sa faca politica? Nu ca sa se imbogateasca? Avea campeanu cam 4 milioane de dolari in Franta acolo de unde venise, dar nu-i ajungea. Ratiu venise din SUA cu aceleasi intentii.

Si atunci au vrut golaniada, prostii au pus botu si au facut golaniada, riscu meseriei, ce sa zic.
Ce ma uimeste pe mine cum lumea mereu se lasa prostita de propaganda liberala fara sa cunoasca mai nimic ce e si cum e.

| Mosotti a răspuns (pentru suntserios):

Eu am zis o realitate, fapte care au fost, nu vorbe, am trait atunci, asa ca aia e.
I-am zis lui relian acum ce bun a facut Iliescu, spre deosebire de ceilalti care n-au facut nimic.
Chestii bune de care am beneficiat si eu, deci pe traite.

Daca nu se vota asa in 90 era asa:

1 - Din prima vindeau resursele si tot la straini ca sa ia ei spagi grase.
2 - Din prima dadeau retrocedari la aia adica averile nemuncite luate pe muncit pe prosti 14 ore pe zi, si averi facute din impozite puse la taranii care traiau vai de mama lor la tara desi de taxele alea ei nu beneficiau deloc. Filmul Morometii zice f clar ce si cum cu impozitele puse taranilor pentru nimic de fapt.
3 - Nu mai dadeau casele ieftin la oamenii care stateau cu chirie in ele.
4 - Din prima dadea regelui pensie mare de pomana si palatele inapoi pe care nu le-a muncit el.

In rest era la fel ca acum in mare. Deci ce s-a intamplat din 96 in colo, s-ar fi intamplat cu 6 ani mai devreme, asta era diferenta.

Ia zi tu ce putea fi mai bun acum fara iliescu?

Daca tie ti se pare normal sa faci golaniada doar ca nu iti convine un presedinte legitim ales, eu ce sa zic de liberali? Adica tu vroiai sa votam cu astia care din start au dovedit un abuz.

| Mosotti a răspuns (pentru AlexDorinel):

Da, a fost bun ILiescu si i-am zis lui relian si de ce azi, am zis si 4 chestii bune pe care iliescu le-a facut si pe care le-am trait eu, spre deosebire de ceilalti care n-au facut nici macar pe alea.
Nu am zis ca, cu iliescu a fost bine, se traia rau pe vremea lui ca nivel de trai, asa cum s-a trait si dupa de fapt din 96 in colo cand nu mai era el, eu am zis ce a facut bun.

Iti mai zic si tie ca sa-ti fie mai usor sa citesti, adica sa apara tie in mesaj sa nu mai cauti pe pagina:

1 - Nu a dat retrocedari la cei ai caror parinti au facut averi pe asuprirea omului de rand, se stie cum era in anii 30 cand munceai 14 ore pe zi pe sal de mizerie. Nici ungurii nu au dat, le-a dat 10000 euro despagubiri si adios, n-au vrut sa dea tara iar la bogatasi.

2 - Nu a dat regelui pensie cat casa si palatele nemuncite inapoi.

3 - Nu a dat voie sa se vanda tara, ca strain nu aveai voie sa iei teren aici. Nici vorba sa vanda gazele, petrolul cum au facut astialalti, ce e strategic NU se vinde, nici o tara sanatoasa la cap n-a facut asta, deci nu e vb de iliescu aici.

4 - Apartamentele unde stateau la stat cu chirie oamenii, le-a dat la preturi f mici lor, ca sa aiba unde sta.

Da, cu PSD am votat, si as putea la o adica sa explic si de ce, nu am fotat aiurea.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Mosotti):

Nu sunt monarhist, eu ziceam pur si simplu cum e legal. Daca voiau sa fie corect, trebuia sa revenim la ultima forma de organizare statala LEGALA, iar aia era monarhia. Dupa aia se putea aduna lumea sa ceara un referendum pentru a trece la republica, la orice. Regele nu era tiran, ci era MONARHIE CONSTITUTIONALA, remember?
Again, fara intentia de a te jigni, dar esti idiot. Ratiu si Cimpeanu au stat in strainatate niste zeci de ani, dar niciodata nu au incetat a fi roman. Ia si baga ochiul aici si mai discutam dupa aia - https://www.libertatea.ro/......iu-2586120
P.S. Apropos de vindutul la straini, vezi ce s-a intimplat cu ARO si vezi ce s-a intimplat cu Dacia...

| Mosotti a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Aaa, cum e legal ai dreptate, era monarhie constitutionala.
Stiu ca regele nu era tiran, insa ce facea el bun?
Era monarhie constitutionala cu parlament liberal, si? Ti-am zis cum traia lumea, si am mai zis dar nu acum, ca in 1907 au omorat tarani ca vroiau trai mai bun, in 33 au omorat muncitori ca vroiau trai mai bun, asta era monarhia constitutionala.

Ce scrie acolo nu conteaza, adevarul e altul, doar nu vrei sa ti-l zica pe sleau.

S-a facut republica si pe langa lege ca altfel era nasol sa schimbi, mai ales ca multa lume inconstienta tinea cu monarhia fara sa stie ce e de fapt, deci tare posibil sa nu se fi trecut la republica asa, si una peste alta era mai rau.

Ai ma omule, asa naiv esti? Tu crezi ca aia au venit in tara din patriotism? Tu te iei dupa ce scrie si se zice? Ce naiba.
Au venit sa dea tunuri.

N-am cum sa-ti arat cum era daca venea campeanu sau ratiu. Sa vezi ca toate alea patru puncte bune facute de iliescu, astia nu le faceau.

Pai si doar cunoscand ideologia liberala sau taranista, stii ca nu avea cum sa fie bine cu aia, deci din start asta e.

Cu Dacia si Aro ai dreptate, nu am zis ca era bine, am zis doar ca era putin mai bine pana in 96 cu ce am zis, atata tot, in rest era rau, mai rau ca acum pe nivel de trai, era foarte rau chiar.
Insa si dupa 96 era si mai rau pe trai pana prin 2004-2005 cand a urcat traiul, dar asta ca urma sa intram in UE, ca aveam caspunarii care trimiteau masiv bani aici, ca se mai vindea ce se mai putea vinde de pe aici, nu ca produceam noi si aveam economie, iar UE avea interes sa ne pregateasca a fi piata de desfacere.

E una sa se desfiinteze fabrici si alta e sa vinzi tara pamanturi si resurse strategice.
Erau si pana in 96 smecheri nesimtiti, nu conducea doar iliescu, erau si multi contra lui, normal ca s-au dus fabrici si altele pentru interese negre ale unora.

Răspuns utilizator avertizat
| Mosotti a răspuns (pentru AlexDorinel):

De ce? Pe ce baza spui asta? Explica te rog. Ce am zis eu ti-am zis din fapte traite si verificabile oricand.
Sa aud de la tine de ce a fost cel mai mare criminal din istoria romaniei? Cine ti-a zis asta?

Ai trait tu atunci sa stii adevaru? Sau te iei dupa ce scriu sau zic unii?

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Mosotti):

Daca cineva a facut bani cinstiti afara, e asa de incredibil pentru tine ca ar putea sa vrea sa faca niste bani cinstiti aici si sa ajute societatea sa se miste inainte?
"Insa si dupa 96 era si mai rau pe trai pana prin 2004-2005 cand a urcat traiul, dar asta ca urma sa intram in UE, ca aveam caspunarii care trimiteau masiv bani aici, ca se mai vindea ce se mai putea vinde de pe aici, nu ca produceam noi si aveam economie, iar UE avea interes sa ne pregateasca a fi piata de desfacere." Capsunarii aia de ce au plecat? I-a gonit Iliescu sau Ratiu si Cimpeanu?

| Mosotti a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

E incredibil pentru ca nu asta doreau sa faca adica bine. Sa fure poate, ca asa doar din salariu de politician nu faceau mare lucru.
Capsunarii au plecat pentru ca nici iliescu, nici ceilalti nu s-au ocupat de nivelul de trai, nu au facut nimic pentru asta, adica nici stanga, nici dreapta.

Pai cum am zis, tocmai prin ideologie nu avea cum sa faca sa fie bine pentru oamenii de rand, deci stiai dinainte ca nu va face bine.
Nu s-ar fi ocupat de tara sa dezvolte, sa facem investitii, sa progresam, sa producem competitiv, sa avem bani, sa urce traiul pentru om, asa cum nu s-au ocupat dreapta care a venit asa cum asa cum am zis, nici stanga nu s-a ocupat.

Pe ei i-a interesat sa fure cat mai mult, sa se imbogateasca cat mai mult, sa vanda tara si resursele pentru bani si asa mai departe.
Am avut 13 guverne stanga si 17de dreapta cam, nici unu n-a facut nimic.
A venit Base 10 ani si a vandut tot, si nu era de stanga, s-a ales prafu mai tare de tara.

Oricum daca golaniada avea succes, era cam tot aia cum am zis, doar ca putin mai devreme.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Mosotti):

E chiar asa de greu de conceput ca unii care au facut bani si au tot ce le trebuie vor sa mai si dea inapoi societatii, in special ca si know-how? Pentru mine nu, in special ca se intampla sa cunosc altfel de oameni si din Romania dar si din strainatate.
P.S. La noi nu prea exista stinga si dreapta. Vezi ce de-a masuri socialiste de doi lei a luat guvernul actual...

| Mosotti a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Daca tu asa vrei sa crezi ca aia vroiau sa faca ceva bun in 90, ma uimesti, pe bune! Dar daca asa crez, ce sa zic.
Eu ma refer la sefi de stat, ministru care fac ceva pentru oamenii de rand, nu altii care au facut ceva in alt sens, dar nu-s sus la butoane.

Adica sa-mi arati un guvern liberal si conducatorii lui care au facut bine pentru om, care au avut si masuri socialiste, nu cum e in SUA ca e totu pro companii, corporatii, banci, etc si atat.
Cum e posibil ma sa nu ai concediu de odihna platit?!
Cum e posibil sa nu ai concediu de maternitate?

Pai guvernu actual nu a luat nici o masura socialista, ca nu e deloc socialist.
Si mda, nu prea exista stanga si dreapta la noi, toti sunt cam de dreapta de fapt, si PSD era social democrat dar mai catre liberali 95 %.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Mosotti):

Guvernul actual nu a luat masuri socialiste? Tu nu ai habar cum arunca cu bani de doi ani incoace...

| Mosotti a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Pai arunca cu bani unde? Ce masuri socialiste a luat? Eu chiar nu stiu. Zi-mi cateva daca vrei.

| relian a răspuns (pentru Mosotti):

Nici unu din pctele ce ai spus tu nu-s reale, povesti.Na dat Iliescu nimic nimanui,a falimentata toata tara,asta a facut ilici lenin laughing a pus toate companiile pe butuci,a stricat relatiile comerciale ce le avea RO cu cine le avea cu arabi cu rusi cu turci,nu conteaza de unde vin bani,na stiut ce sa faca,pur si simplu s-a trezit peste noapte cu puterea in mana si doara a stat acolo ca decor,iar restul gastii lui a furat tot ce se putea fura,fara sa se atinga de oameni,asta pentru ca aveau ce fura.

Na facut bun nimic,a fost egal cu zero,la cata experienta se lauda ca avea,experienta la ce? Tot gandirea aia ce o avea ceusescu o aveau aia toti impreuna cu el.
A venit sa zica, ia frate sa vedem ce companii merg, care aduc bani tarii.
Hai sa facem ceva sa le ajutam sa, intram in rand cu lumea, sa le modernizam etc, da tiai si gasit.Au privatizat tot,asta pentru ca sa bage malaiul in buzunare,aia au facut.
Dupa ce na mai fost nimic de muls,adica de furat,sau apucat sa jumule oamenii saraci,asa cum o fac si acum.
Nu conteaza ce partid este,tot oamenii aia is,tot urmasii alora is,in partide nu merg oameni cinstitit,merg majoritatea lenesi,aia care vor doara sa dea din gura si sa ia bani,adica gargaragii, zero experienta, zero inteligenta, deci toti astia de azi, is urmasii alora de pe vremea lui Iliescu tau, asa sa stii.In partidul lor,sau ce partide mai erau atunci nu intrai daca erai cinstit,sau de intrai si voiai sa spui ceva erai marginalizat,apoi plecai singur de acolo.
Eu nu spun ca astia fac,n-a facut nimeni nimic in RO de la Cuza pana astazi,toti care sau perindat au furat si au plecat.
Pt mine Cuza este the best king cea avut ro vreodata sau tarile astea.
Daca te uiti inm istoria tarilor romane o sa vezi ca au mers bine,atunci cand au avut rege local si din asta mai dinspre est, pentru ca cei din vest erau cu maghiarii sau care mai erau, mulgeau pentru aia, aia din sud se furau unu pe altul si cand cu turcii cand cu ungurii si asa mai departe.
Daca nu ma insel pana si Burebista ar fi fost tot dinspre este laughing nu de la rusi, ma refer estul romaniei, partea aia.

| Meme10Meme a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Foarte bine ca regele a fost dat jos. Chiar a fost bine ca a fost dat jos. La câte a făcut el și tacsu, meritau sa fie împușcați. În mod normal, după WW2 ar fi trebuit sa fie dat jos în favoarea unei republici democratice.

| Meme10Meme a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Sau cu datoriile ori cu fabricile vândute pe nimic. Astfel muncitorii și au pierdut locurile de munca și au plecat la supt pl în străinătate. Constituționala? Căcatul de Cacarol II a fost extrem de constituțional.

| Meme10Meme a răspuns (pentru Mosotti):

Au desființat ori vândut fabrici pe nimic. Astfel muncitorii n au mai avut ce sa muncească și au fost alungați peste hotare la supt pooola

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Mosotti):

Granturile guvernamentale cu ocazia Covid, date complet de-alandala si pe niste criterii heirupiste de te doare capul. Trebuia sa imi dea decizia finala de la sf lui 2020, inca o bat in cap cu contestatii poate-poate iau si eu aia 2000 EUR nenorociti. Marirea salariilor medicilor/asistentelor care tratau cazuri Covid. Wtf, e o boala nenorocita, aia s-au angajat la spital de infectioase ca sa trateze gripa si guturai?

| Mosotti a răspuns (pentru relian):

Cum sunt povesti daca noi am luat garsoniera bunicii cu pret f mic in oct 1992?! Hai ca esti culmea.
Am si actele.
Am dat pe garsoniera echivalentul a 200 dolari, ea valora cam 5-6000 pretul pietei.

Statea bunica cu chirie la stat inainte de 90 acolo aici in Bucuresti, si dupa aia iliescu i-a dat posib sa o cumpere la pret derizoriu.
Daca veneau liberalii sau taranistii, ti-o lua si ori ti-o vindea la pretul pretul pietii, ori mai convenabil era sa ti-o inchirieze la chiria de la valoarea pietii. CIne avea bani bine, cine nu duca-se.
Si gandeste-te ca, chiria la o garsoniera medie era 80-100 dolari adica un salariu pe o luna in anii 90, deci dupa revolutie!

Pe vremea lui ceausescu platea chiria la aceiasi garsoniera 130 lei la un sal de 2000, deci fa si tu comparatia cum era chiria inainte si dupa 90, asa ca idee doar.

Aia cu regele iar e reala, i-a refuzat Iliescu intrarea in tara, intereseaza-te ca asta se stie, si evident se stie pentru ca au avut astia interesul sa se stie, cica vaaaai ce neom a fost ca nu l-a lasat pe imputitul ala sa vina aici si sa incerce sa ia averi si pensie nemuncita. Nu l-a lasat ca stia ce intentii are.

Aia cu retrocedarile intereseaza-te ca a inceput dupa 96 in colo cand au venit taranistii.

Cu resursele la fel, intereseaza-te cand ai inceput ca strain sa ai voie sa cumperi teren aici, si cand s-a inceput vanzarea resurselor tarii, atentie, NU desfiintare si falimentari fabrici, ca aia era altceva, ci sa-ti vinzi petrolu, gaze si alte resurse strategice.

Aia e. Nu te mai lua dupa manipularea liberala, ca eu ce am zis, nu ti-am zis din citite, auzite ci traite, mai ales aia cu casa unde am avut personal de a face cu asta.

| Mosotti a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Aaa da, asta cu covidul ai dreptate adica cu granturile guvernamentale, a dat ampulea.
Pai sa iei, de ce sa nu iei 2000 aia de euro, sa-ti dea decizia si aia e.

Dar cu ce ocazie ai dreptul la 2000 de euro?

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Mosotti):

SRL-uri/PFA-uri. Trebuia sa indeplinesc niste conditii, depuneam dosarul, primeam 85% de la ei, mai puneam 15% de la mine, si aveam vreo 11.000 RON cu care sa fac... chestii, inclusiv platit datorii sau diverse achizitii. Buba e ca au schimbat regulile jocului intre timp. Ca idee, ca sa detaliez - printre conditii era ca in anii fiscali 2018 sau 2019 compania sa fi avut profit. Am avut profit in 2019. Ei, ei au zis ca refuza fiindca profitul pe 2019 se anula cu pierderile pe 2018 si 2017. However, in momentul depunerii dosarului nu avea inca 3 ani de activitate, deci au mincat cacao cu cisterna, ca tot prin polologhia lor legislativa era specificat ca la companiile sub 3 ani de activitate nu se ia in calcul pierderea/profitul pe intreaga durata de activitate. Un mare spanac. Am depus contestatie luna asta, dar acum baietii is ocupati cu datul de pomeni jegosilor din Horeca. Te duci sa te cazezi la noi pe litoral, te costa un weekend cit o saptamana la turci...

| Mosotti a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Niste hoti, ca sa nu-ti mai dea.
Exact! Niste preturi in horeca de mori, total nejustificate.
De ce sa-i ajute? Nu vad de ce.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Mosotti):

De ce sa-i ajute? Pentru ca pomeni, de aia. Cum ziceam, eu prefer sa nu ma ajute cu nimic, sa nu mai dea nici macar alocatii pentru copii, dar SA STIMULEZE MUNCA si sa reduca naibii taxele pentru cei care muncesc legal, inclusiv pentru angajatori.

| Mosotti a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Pai trebuie sa dea si alocatii ca na, trebuie si la parinti un ajutor pentru copii, ca, copiii nu muncesc.
Daca reduci si mai mult taxele, nu mai ai bani la buget, de unde bani de politie, spitale, sanatate, invatamant si altele?!

Zic ca principiu, nu punem ca la noi nu se prea face ceva de banii aia si se fura, zic ca principiu taxele si impozitele.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Mosotti):

Alocatiile sunt o mizerie care stimuleaza nemunca. Sa faca ca la francezi - pentru fiecare copil in plus, primesti o scutire sanatoasa la impozit. Ai 3 copii, nu mai platesti nici un impozit. Parca altfel ai chef de munca atunci, nu? P.S. Majoritatea taxelor vin din accize pe carburant, alcool, alte alea. Daca s-ar vrea cu adevarat eliminarea evaziunii, sau macar reducerea ei la jumate', nu ar fi problema ca nu s-ar mai impozita deloc salariile sub... sa zicem, 5000 RON.

| Mosotti a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Corect, si asta este adevarat, sa scuteasca impozit si sa ai mai mult exact cat alocatia, buna idee, si mda, ai chef de munca mai mult atunci, esti motivat.
Mda, dar nu se doreste deloc reducerea evaziunii, se fura ca in codru din pacate.

Daca ar ajunge accizele pe carburant si alcool pentru tot ce trebuie, ar fi bine, dar uite ca la nemti aparent nu ajunge, au un sistem extrem de bun, invatamant gratuit de calitate, sanatate ok sistem f bun accesibil oricui, sistem social bun, strazi, curatenie, tot.
Dar au impozit progresiv procentual.

Ca poate si fura din ei, e corect, si ca poate n-ar fi nevoie de asa ceva.
De ex cum zici tu, sal sub 5000 lei sa nu se impoziteaza.
La nemti doar pana in 400 euro nu se impoziteaza din pacate.

Acolo ca sa o duci decent si sa-ti mai si ramana ceva, sub 1200 Euro net n-ar trebui sa aiba nimeni, iar situatia nu sta deloc asa din pacate.
Venise una la TV care avea 600 E pensie ca avea sal 1000 net, si aduna sticle sa le vanda ca sa completeze ca nu-i ajungeau banii, si Merkel in emisiune a raspuns aberatii.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Mosotti):

Pai da, impozit progresiv, dar pana la o limita impozitul ala e minim sau deloc. La noi e de nu stiu cand ideea usr de eliminare a impozitului pe salariul minim si acum Nasui face o mare laba cu da, acusi introducem, dar doar pentru o ramura-doua. O mare mizerie.

| Mosotti a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Normal ca e o mizerie, de nu stiu cand ziceau ca elimina impozitul pe sal min, dar nu l-a eliminat.

| Emma30555 a răspuns (pentru Mosotti):

Cei mai mulți care s au luptat cu sistemul de atunci, erau intelectuali nu golani, minerii chemați de Iliescu au făcut crime, abuzuri, au lovit oameni nevinovați, apoi ce au făcut ei, adica sistemul de atunci s-a văzut...

| Mosotti a răspuns (pentru Emma30555):

Intelectuali prosti care nu judecau ca au facut jocul liberalilor si taranistilor sa incerce sa dea jos un presedinte ales cu majoritate legitim.
Pai si daca-s intelectuali nu inseamna ca nu pot fi golani, au dat foc la masini de politie, au facut si aia nenorociri ca am vazut personal atunci la universitate.

Au fost si multi neintelectuali.
Era o vorba tampita "daca esti intelectual esti liberal", adica tradus "daca esti intelectual esti inuman".
Ca liberalismul inseamna inumanitate, nepasare pentru omul de rand, doar banu si profitul e singura valoare, in rest nimic.

Corect, minerii au si abuzat, nu zic nu, au facut si prostii si nu a fost deloc bine, insa strict ca l-au sustinut pe iliescu, a fost ceva normal. Crime nu au facut, dar au facut si destul rau inutil.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Mosotti):

Asta e marea problema a guvernarii in aliante/coalitii/mm. Plus mizeria asta de criza. Pesedeii puteau sa faca chestia asta fara probleme premergator crizei. Era proiectul usereului, facut cu cap, cu studii de impact, cu tot ce trebuie. Era fix pentru oameni, pentru bunastarea celor care o duceau prost. Sa nu uitam ca jegurile pesediste nu au marit alocatiile copiilor ani intregi cand puteau sa o faca fara probleme, timp in care erau prea ocupati sa isi scape penalii de puscarie...

| Mosotti a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Era pentru oameni, dar se pare ca nu se pune in aplicare, poate USR a zis asa la vrajeala, nu stiu ce sa zic, sau poate ca a zis pe bune dar nu poate de PNL, nu stiu.

Mda, psd nu a marit alocatiile desi puteau, ca sal la medici care si asa erau full de spagi, le-au marit.
Si dupa ce ai sarit sal, au sarit si spagile, au facut rau.
Pe de alta parte altii zic ca a fost bine, ca altfel plecau mai toti medici din tara si nu mai aveai medici, eu nu cred asta totusi.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Mosotti):

Eu le-as fi facut salariile la medici de 10 ori mai mari, insa modificam legea ca in caz de spaga sa fie judecati in regim de urgenta - maxim 72 de ore - si singura pedeapsa existenta sa fie plutonul de executie + confiscarea completa a averii.

| Mosotti a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Pai asa da, dar nu s-a facut asa, s-a incurajat mai mult spagile, cel putin asa am auzit, ca s-au marit si spagile, dar nu stiu daca chiar e asa.

| Emma30555 a răspuns (pentru Mosotti):

Judecata unui intelectual unui om educat e mai presus cumva decât judecata unui primitiv care vine și da cu bata ca ieși la un protest. Sistemul de atunci nu a făcut nimic bun pentru poporul naiv de atunci. Ti se pare ca Iliescu a fost o alegere buna? pana acum istoria a dovedit ca nu. După părerea mea trebuia sa fie condamnat pentru abuzurile de atunci, pentru mineriade. https://ro.wikipedia.org/wiki/Mineriada_din_iunie_1990

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Emma30555):

Material serios de studiu pentru cine chiar vrea sa afle ce si cum dintr-o sursa serioasa. https://we.tl/t-yvzAkDMBai

| Mosotti a răspuns (pentru Emma30555):

A fost o alegere buna Iliescu si am zis si de ce, am zis ce a facut bun, tu cunosti? Ai trait atunci sa stii? Pe ce baza spui ca n-a fost o alegere buna? Explica putin, ca eu pot sa-ti explic de ce a fost o alegere buna, citeste pe pagina unu mesajul m eu dat lui relian ca am enumerat patru chestii f importante bune facute de Iliescu, printre care de punctul cu casa, am fost implicat eu, familia mea personal.

E al doilea mesaj de al meu de sus in jos pe pag 1. Eu zic din traite tu zici dintr-o istorie care o sti de la cine? Si cine a facut aceasta istorie?! Te-ai gandit? Cine a vrut ca tu sa stii asa?
Si ce zic eu se poate verifica.

Nu mai ai ce sa condamni acu la 91 ani.

Nu uita ca protestatarii primii au fost violenti, au dat foc la masini de politie si altele, stiai?
Nu vroiau sa plece de la universitate, stateau cu corturile acolo, era o neigiena de nu te vedeai, nespalati, isi faceau nevoile pe unde apucau, li s-a zis sa plece, degeaba.
Nu au dat minerii cu bata primii.
Ca pana sa vina minerii a incercat politia sa faca ordine si NU a reusit, manca bataie politia, etc, ca de acolo si vine golaniada, ca daca era un protest pasnic nu se mai numea golaniada.

Ca minerii au mai si abuzat, este corect si am zis, dar nu asta e esenta.

Si pe ceilalti de ce sa nu-i condamnam ca au vandut si distrus tara?! De ex Base.

Asa ca acum doresc sa spui de ce iliescu nu a fost o alegere buna, afara de chestia cu minerii.
Si de ce ceilalti au fost o alegere buna. Si daca ceilalti au fost o alegere buna, sa-mi zici si mie ce au facut ei bun pentru om, spre deosebire de celalalt care patru chestii le-a facut.

Pai hai sa o luam pe adevaruri, sa vedem.

Răspuns utilizator avertizat
| Mosotti a răspuns (pentru AlexDorinel):

De unde stii? Ai trait atunci? Pe ce baza spui asta? Ce oameni a omorat Iliescu? Spune daca poti.
Daca nu poti argumenta, ce zici tu nu e adevarat.

| Emma30555 a răspuns (pentru Mosotti):

Iliescu a vândut tara pe nimic, mediul în care s-a format corupția de acolo a pornit. Un comunist care a trădat comuniștii. Dar poate nu se putea altfel, poate nu avea alta soluție, asta e singura scuza pe care o consider plauzibila. I a fost frica de regele Mihai, nu i-a permis sa vina în tara lui deși avea dreptul iar o parte din oameni îl așteptau. Ce putea sa facă regele în anii 90? Nu i ar fi luat puterea, trebuia sa permită acelui om sa vina în tara lui.

| Mosotti a răspuns (pentru Emma30555):

Pai au fost si alti smecheri care nu aveau legatura cu Iliescu, aia au falimentat toate fabricile, ca doar asta s-a intamplat atunci ca si asa zis vandut.

Dar nu s-a vandut teren si resurse, incepand cu 96 cand au venit taranistii s-a inceput sa se vanda astea.
Care tara normala la cap vinde ce e strategic? Doar noi puteam face asa ceva.

Si dupa aia cand au venit astialalti de ce n-au facut nimic? Am avut 13 guverne de stanga cum ar veni si 17 de dreapta, cei de dreapta ce au facut bun? Nimic.
Base a fost 10 ani, ce a facut bun? Nimic. Nici macar ce facu iliescu ce ti-am enumerat n-a facut, doar a vandut ce e strategic la straini, si a taiat pensii si salarii.

A taiat bani desi bani de pensii speciale avea, si de salarii uriase date total nejustificat, curte constitutionala, armata, politie, magistrati, politicieni, etc.
Ca daca eradicai astea, daca mai eradicai din evaziunea fiscala, daca puneai impozit progresiv procentual ca in toata UE, daca dezvoltai tara, faceai investitii, aveai bani pentru salarii si pensii.

Pai uite ce a facut regele cand a venit, nu ca lua puterea, si-a luat pensie grasa pe nemeritate si palatele inapoi tot pe nemeritate, ca doar nu a muncit el pe ele sau parintii lui.
Oamenii mureau in razboi in 40-43 si regele statea in atelieru de masini si mesterea acolo, ca era pasiunea lui.
A trait in lux pe spatele oamenilor si el si fam lui, ca ei nu munceau ca oamenii de rand care munceau 14 ore din greu pentru nimic. Cand a plecat fortat fiind, si-a luat vagoane de avere si dus a fost. Eu nu i-as fi dat nimic, sa se duca in afara sa munceasca, sa se intretina. ca orice om.

Si daca nu l-a lasat sa vina, nu vad o mare problema, nu asta era problema tarii, dar macar multi oameni s-au facut cu niste case ieftine sa aiba unde sta, ca sa ai o casa, e mare lucru!

| Emma30555 a răspuns (pentru Mosotti):

Tu vorbești ca oamenii în vârstă, ai niște concepții ale tale din care e greu sa mai vezi lucrurile reale. Nu cred ca ai văzut tu cu ochii tai vagoanele cu care a plecat regele, comuniștii le au confiscat și bunicilor mei pământurile și aurul și tot ce aveau, obligându-i sa munceasca la cooperativa. Erau simplii țărani, dacă pe ei nu i-a lăsat cu nimic nu cred ca l lăsau pe rege sa plece cu ceva. Dacă tu ai o moștenire nu cred ca ți ar conveni ca cineva sa hotărască ca nu mai ai nici un drept la ea.

| Mosotti a răspuns (pentru Emma30555):

Aia cu colectivizarea a fost prostie, e corect, ca lua statul majoritatea recoltei, trebuia sa-i lase sa isi ia ei recolta toata.
Dar o colectivizare ca lumea facuta era benefica daca-si luau taranii ei recolta toata, ca bagai utilaje si era productivitatea ca lumea, ca individual nu aveai posib sa ai masini.
Dar n-a fost asa, ii asuprea statul.

Cu regele lasa-l ma ca avea avere prea mare, mostenire, dar nu pe spatele prostilor sa ai! Nu facuta prin asuprirea oamenilor de rand.
Nu au muncit parintii averea aia si ti-a lasat-o, ca aia e altceva.
Hotaram noi ce facem cu mostenirea ta, ca noi ti-am facut-o de fapt. Bunicii, strabunicii au muncit sa tina pe regele care era.
Lua pielea de pe tarani lundu-le taxe pe recolta si nu beneficiau deloc din taxele alea, ca sa o duca aia bine.

N-am zis ca, comunistii au fost 100 % buni. Nu s-a aplicat bine ideologia socialista, asta e adevarat, si a dat-o in dictatura dupa 1977, dar ideologia in sine e buna pentru om, spre deosebire de ideologia de dreapta care e proasta din start pentru omu de rand.
Pana in 77 era bine la noi sa stii. Aveai munca, preturi decente, sal decente, se gaseau de toate, aveai utilitati fara oprire.

Aveai invatamant gratuit, manuale gratuite, apartamente la preturi decente. Nu ca in SUA si la noi in anii 30 ca daca nu ai bani grei, nu inveti, sau nu poti avea o casa, ca, costa de te sparge.
Ca dupa aia a dat-o in dictatura infecta, este cu totul altceva.

| Emma30555 a răspuns (pentru Mosotti):

Mie toate regimurile mi se par nasoale, doar ca bieții oameni s au adaptat mereu și au luat o de la 0. Ca spui tu ca era bine pentru om, ca ideologia era bună, uite ca într un final nu a fost, s-a ajuns la dictatura, și țăranii au avut de suferit fiindcă unul avea poate mai mult unul mau puțin dar statul i-a redus la 0 pe toți atunci și nimănui nu i-a convenit dar s au adaptat și fiecare s-a descurcat cum a putut. Ca pana în 77 aveau de toate spui tu, și acum avem de toate, aia care se descurcau atunci se descurca și acum, doar ca acum vrem 7 televizoare, vrem 5 mașini vrem de toate dar nu ne ajung banii, ca nu cred ca atunci erau oamenii de rand mai bogați decât oamenii de rand de acum. Școala și sănătatea și acum sunt gratis, mulți pleacă din tara și se dezvolta în alte tari, oamenii se adaptează. Nici un regim nu a fost bun dar dintre toate asta asa cum este pare sa funcționeze cât de cât, ca spui tu ca unii se îmbogățesc, pe mine nu ma interesează măcar sa fie locuri de munca și investiții în tara, doar ca probabil nu se vrea din afara sa fim si noi în rândul tarilor unde nivelul de trai este crescut. În tari ca Norvegia, Irlanda, Danemarca nu cred ca se plâng oamenii de stres și sărăcie, deci se poate sa fie și altfel

| Mosotti a răspuns (pentru Emma30555):

Pai in Ungaria, ceshoslovacia, Bulgaria, iugoslavia era binisor sa stii, aveai cam de toate, la noi da, s-a transformat in dictatura, dar nu aia e ideolgia normala socialista, a fost aplicata prost doar. Eu ma refer la doctrina in sine, nu la cum a fost aplicata la noi.

Oamenii pana in 77 se descurcau mai bine ca acum, aveau posib sa-si ia o casa la pret decent si rate decente.
Si cum o casa e mare lucru, consider o mare chestia asta, o chestie buna majora.

Uite:

In 1975 un ap cu trei camere nou ca lumea era 230000 lei la un venit de 3000 lei, acum la 3000 lei net costa 500000 lei acelasi ap si vechi de 44 ani. Bine, era 115000 lei la venit de cam 1500 ca atata era, dar eu am pus proportional la 3000 ca sa fie ca acum venitul net.
Atunci dadeai o rata de 10-12 % din venit, in cazu de mai sus dadeai un 350 lunar, acum dai un 1000-1200 din 3000.

Pe langa ca erau facute mult mai bine, nu ca acum ca sunt si scumpe si proaste, ca scopu e doar profitul, si-ti mai pune si bloc la 3 m de alt bloc, unde era inainte asa?

Iar un ap nou cu 3 camere acum e in jur de 600-700000 lei in loc de 230000.

Cu taranii au gresit-o e adevarat.

Insa ideologia de dreapta niciodata nu a fost pentru omul de rand, uite in SUA, ca acolo e dreapta aplicata corect, doar companiile, bancile, fabricile, patronii, bogatii conteaza, nu ai concediu de materinitate, nu ai concediu platit de odihna, daca nu ai bani nu inveti, nu te tratezi, o nebunie.

In UE mai e socialism ca asa a fost interesul ca sa concureze cu, comunistii din est sa nu vrea si astia comunismul cand vedeau ca la aia se fac multe pentru om. Daca comunismu era asa rau, nu le-ar mai fi fost la astia teama ca se extinde.

Normal ca nu se vrea din afara sa fim bine ca sa nu concuram economic cu ei.

| minrest a răspuns:

A fost o manifestatie ce a durat aproape doua luni, nonviolenta, care cerea: 1. Ca fostii inalti activisti de partid, cam la nivelul primilor secretari pe judet, si fostii coloaboratori ai Securitatii sa nu poata candida la functii publice timp de cinci ani (Punctul 8 din Proclamatia de la Timisoara) 2. Iesirea Televiziunii (exista o singura televiziune) de sub autoritatea Presedintelui, adica de sun control politic (Abrogarea decretului 473 din 1977). Cerinte moderate, de bun simt, nicidecum caderi de guvern si alte nebunii; astea se stabilesc prin alegeri, nu prin manifestatii.

| VerginicăVacăGrasă a răspuns:

Intalnirea golaniilor. Noaptea golanii, nu fac nani nani, ei fac combinatii cand sforaie altii, scot masinile, bat cluburilele le le le leee

| aumih16 a răspuns:

Era si o melodie! mai bine golan decat comunist asa se numea!

| aumih16 a răspuns:

Oricum din anii 90 si pana astazi s-a tot furat stati linistiti!

| tudorvolcano a răspuns:

Ai putea să te pui să citești câteva cărți în legătură cu subiectul.
Deși Wikipedia nu este un site fiabil pentru informații, de aici poți găsi referințe de unde să începi să citești.
Ai de exemplu:
Romulus Cristea - Piața Universității 1990, Editura Foc Filocalia & Karta Graphic 2007

De pe pagina din limba engleză:
Alin Rus (2007). Mineriadele: Între manipulare politică și solidaritate muncitorească. Curtea Veche. ISBN 978-973-669-361-8.

Ulterior, poți prelua diversele publicații jurnalistice, și mărturii ale oamenilor.

Nu știu dacă ai învățat ceva la istorie (nu mă refer la informații), ca să știi să distingi documentele:
0) documente pertinente vs impertinente, adică dacă au sau nu legătură cu subiectul cercetării, de asemenea cu perioada și locul cercetării
1) va trebui să știi să distingi sursele în funcție de perioada redactării:
-urme din trecut vs opere posterioare
2)în funcție de fiabilitate, vei pune următoarele elemente în balanță:
- tipul de document (caricatură, articol jurnalistic, film, videoclip, înregistrare radio, articol științific etc.)
- naționalitatea autorului
- apartenența politică a autorului
- sursele de finanțare
- persoanele cu care era asociat
- preconcepte personale
- dorința de a fi neutru sau nu a autorului
- educația autorului, cum a fost instruit
- religia autorului
etc.

După aceia, trebuie să știi să creezi problematica, să identifici timpul, locul, și subiectul cercetării.
Vei sintetiza toate informațiile pentru a-ți face o structură logică, cu introducere, corp argumentativ, și cu o concluzie pe baza argumentelor rezultate din cercetare.

Dacă ți-aș explica eu ce e mineriada, ți-aș imprima opiniile mele, când e mult mai util pentru tine să îți formezi tu propriile idei pe baza informațiilor disponibile.

| DavidIron a răspuns:

Mai iei o pauza de la întrebări repetate? Sau ești de pe alta planeta și vrei sa afli mai multe detalii