| SweetThings a întrebat:

Ce acte imi trebuie daca vreau sa plec in Italia la sora mea(parintii sunt in tara)? p.s:am buletin
iar daca merg cu autocarul n-am nevoie de insotitor, asa-i?
ofer funda

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform L.248/2005 ai nevoie de o declaratie a ambilor parinti, autentificata la un notar public, prin care isi dau acordul sa pleci in Italia si indica un insotitor major, care poate fi si soferul autocarului. Fara aceasta declaratie nu te lasa sa iesi din tara. Numai bine!

5 răspunsuri:
| alinutza92r a răspuns:

Buletinul iti trebuie...si da, nu-ti trebuie insotitor

Răspuns utilizator avertizat
| BiBiIntraInAjutorPtTPU a răspuns:

Cati ani ai?

| BiBiIntraInAjutorPtTPU a răspuns:

Daca nu esti majora (peste 18 ani) dar ai buletin iti trebuie procura cu semnatura ambilor parinti si insotitor adult, in schimb daca esti majora iti trebuie doar buletinul si poti pleca iar daca nu ai buletin iti trebuie pasaport si insotitor dar si procura ciao astept fundawinking

| ClaudefromGTA3 a răspuns:

Poi depinde cu ce te duci ai nevoie de buletin daca te duci cu autocarul nai nevoie de insotira dar daca te duci cu avionul trebuie ca parinti tai sa te dea in custodia unui insotitor... daca esti major nu ai nici o problema...