| alexandrul_3444 a întrebat:

Ce acte imi trebuie pentru a-mi face pasaport?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform HG nr.94/2006, cu modificarile ulterioare, citez:
"ART.5.(1) Cererile pentru eliberarea paşapoartelor simple se depun personal de cãtre solicitanţi, însoţite de urmãtoarele documente:
a) cartea de identitate, cartea de identitate provizorie sau, dupã caz, buletinul de identitate, aflate în termen de valabilitate, în original şi în fotocopie. Cartea de identitate provizorie trebuie însoţitã de certificatul de naştere, în original şi în fotocopie;
b) dovada achitãrii taxelor şi tarifelor de emitere a paşaportului, precum şi, dupã caz, a tarifului suplimentar pentru eliberarea paşaportului simplu în regim de urgenţã prevãzut de lege, completate pe numele titularului, în original;
c) paşaportul anterior, dacã acesta existã." Numai bine!

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Vezi aici, http://www.infotravelromania.ro/pasaport.html
Pa, pa.

| Bibuşca a răspuns:

Buna!
Citeste intrebarea + comentariile : http://www.craiovaforum.ro/altceva/acte-necesare-pasaport-370513.html.Sper ca te-ai lamurit.
Pa, pa!

| UnuSimplu a răspuns:

Du-te la CEC si intreaba acolo.cel mai bine.ca si eu am cautat pe net.si mai mult am fost indus in eroare.azi mi-am facut pasaport temporar(la urgenta =216 lei toate taxele.) pasaportul simplu care iese in 2 saptamani. am inteles ca e 1 mil. 1 mil si ceva.acte doar : copie buletin si certificat de nastere + taxele care le.ai platit la CEC.Te duci cu ele la Piata romana(Strada Nicolae Iorga-dai search pe google 'pasaport nicolae iorga' si gasesti)Succeshappy