| Ingognito a întrebat:

Ce acte imi trebuie sa fac pentru buletinul de 18 ani, si ma pot duce inainte sa fac 18 ani sa il fac?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

La preschimbarea cartii de identitate (buletine nu se mai fac de peste 20 de ani) sunt necesare exact aceleasi acte ca la prima carte de identitate, in plus predai vechea CI, respectiv: certificat de nastere, dovada domiciliului si taxa pentru CI.
Se poate preschimba cu pana la 180 de zile inainte de expirarea actualei CI.

2 răspunsuri:
| aXy99 a răspuns:

Eu mi l-am facut cu cateva luni inainte sa implinesc 18 ani, deoarece in perioada aia trebuia sa plec din tara. Daca ai un motiv, il poti face mult mai devreme.
Legat de acte, nu mai stiu exact, copie dupa certificat de nastere, buletinul vechi + niste bani pentru taxa. (posibil sa mai fie, poti intreba la primarie)

| Alexul99 a răspuns:

Depinde cand expira buletinul tau de 14 ani, daca l-ai facut fix la 14 expira cand ai 18 ani, daca l-ai facut la 15 expira la 19. (vezi ca scrie pe el)
Si din cate stiu buletinul poti sa il reinoiesti cu maxim 6 luni inainte sa expire.