Întrebare recomandată | moniii5 a întrebat:

Ce acte imi trebuie sa plec in Spania cu avionul impreuna cu sora mea si bunica? Eu am 15 ani iar sora mea 10, eu mai am nevoie de pasaport daca am buletin? Ne trebuie procura de la ambii parinti? CEL MAI BUN RASP. FUNDA!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform legii nr.248/2003, privind calatoria in strainatate, ambele aveti nevoie de o declaratie (nu procura) data de ambii parinti, in fata unui notar public, prin care isi dau acordul sa plecati in Spania si indica insotitor major pe bunica voastra.
Tu poti calatori cu cartea de identitate (cu buletin nu se poate si ce-oti fi avand toti pruncii cu buletinul!) iar sora ta are nevoie de pasaport. De asemenea bunica ta are nevoie de certificatul de cazier judiciar. Atentie, acesta este valabil doar 6 luni, asa ca sa-l ia cu cca 10 zile inainte de data plecarii.

8 răspunsuri:
| onasis1961 a răspuns:

Tu dacă ai carte de indentitate, bunica trebuie să aibă procură notarială de la ambi părinţi, sau dacă eşti în custodia definitivă a unuia dintre ei, trebuie decât de la respectivul.

| LeMousiqe a răspuns:

Da iti trebuie! Pentru ca si eu am fost in Germania, si mi-a spus femeia aia de acolo ca trebuie sa imi fac pasaport!

Sper ca te-am ajutat!kisskiss

| moniii5 explică:

Ce spuneti voi aici....nu am avut nevoie de pasaport, am trecut cu buletinul, doar sora mea si-a facut pasaport laughing)))

| Laviniargint96 a răspuns:

Buna,da iti trebuie procura si tie si sorei tale, iti trebuie procura dupa al cui nume sunteti trecute in certificat, daca ai tai sunt cununati si sunt impreuna trebuie sa iti faca amandoi va duceti la un notar si va face doua procuri happy apoi bunica trebuie sa isi scoata cazieru si gata. asa am facut si eu am 16 ani si am venit in Italia cu matusa mea.te pup

| LarisutzaMicutza a răspuns:

Da tu ai nevoie neaparat de pasaport pana la 18 ani.La fel si sora ta!

| Mirunikaa02 a răspuns:

Bunica ta trebuie sa aiba cazier si procura de la ambii parinti precum ca va incredinteaza bunicii.ca sa puteti trece la vama ..Si surorii tale ii trebuie pasaport.

| S1L3nT a răspuns:

Ai nevie de pasaport

| Ana_Plitan_1970 a răspuns:

Da trebuie procura si trebuie tu si sora ta sa va faceti neaparat pasaport. Fundita?