| Ciobanica_Cristina_1961 a întrebat:

Ce acte ne trebuiesc noua ca bunici la nepotica de 3 ani pentru a putea merge cu noi in Italia in vizita la verișorii ei multumim

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Este nevoie de o declaratie notariala, data de ambii parinti, prin care isi dau acordul ca minora sa plece in Italia si indica pe unul dintre voi ca insotitor major. De asemenea este nevoie ca insotitorul major indicat sa aiba certificatul de cazier judiciar.

regis
| regis a răspuns:

Procura notariala de la ambii parinti, de la parintele care are custodia exclusiva sau de la tutorele legal, dupa caz.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Declaratie de la ambii parinti