| anonim_4396 a întrebat:

ce acte sunt necesare pentru o donatie?

1 răspuns:
Bula
| Bula a răspuns:

- Dovada proprietatii ce se va dona
- Actul de identitate a donatorului - in original
- Actul de identitate a beneficiarului - in original sau in copie, sau modul si locatia exacta pentru identificarea exacta a beneficiarului donatiei
Actul de donatie se face in fata notarului, sub forma autentica, cand se pot prevedea si eventuale conditii. Prezenta donatorului, personal, in fata notarului, este obligatoriu. Prezenta beneficiarului - doar daca sunt clauze ce trebuiesc luate la cunostinta de beneficiar.