| xxx_3788 a întrebat:

Ce acte trebuie pentru schimbarea buletinului expirat?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Actele necesare la preschimbarea buletinului sunt:

-vechiul buletin
-acte de spatiu ( daca nu esti proprietar in acte trebuie sa vina si proprietarul cu tine )
-timbru fiscal sau platit la CEC 4 lei
-taxa la CEC 7 lei
-certificat de casatorie (daca este cazul)
-certificat de nastere
-cerere pentru preschimbare
-toate actele in copie si original.
In cazul persoanelor divortate mai trebuie hotarirea de divort.

Atentie la actele de spatiu! Daca sunt neclaritati, va trebui sa aduceti de la administratia fiscala certificat de rol. Este valabil 48 de ore.
Eventual si o declaratie pe proprie raspundere pentru spatiu!

| Radu_Daniel_1975 a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca am amenzi de circulatie sau nu e financiaru platit pot sa-mi schimb buletinu

10 răspunsuri:
| Marcian a răspuns:

Din moment ce a expirat deja cred ca iti trebuie doar buletinul actual. Daca te-ai fi dus inainte sa-ti expire ti-ar fi trebuit buletinele tuturor membrilor familiei(parinti, frati), actul de proprietate a casei, cerere pentru schimbarea buletinului, declaratie de le parinti si copiile tuturor acestora.Trebuie sa platesti si o taxa de 11 lei, taxa de buletin.Mai bine du-te intreaba ca sa fii sigur(a).

| Cσσкiє a răspuns:

- cererea pentru eliberarea actului de identitate;
- certificatul de nastere al solicitantului si ale copiilor cu varsta mai mica de 14 ani;
- documentul cu care se face dovada adresei de domiciliu;
- timbru fiscal in valoare de 1 leu (RON), valoare ce se poate actualiza prin hotarare de Guvern;
- chitanta reprezentand contravaloarea cartii de identitate, respectiv 7 lei (RON), aceasta suma fiind actualizata in functie de rata inflatiei, cu avizul Consiliului Concurentei. Mai multe găseşti pe http://www.masinidedama.ro/forum/index.php?showtopic=16.

| adryanb27 a răspuns:

Iti spun eu sigur c iti trebuie: ca in situatia ta sunt si eu, m/a cautat politia sa ma anunte ca mi/o expirat laughing: buletinul vechi, cartea de alegator si contractul d p locuinta d unde stai + 65 lei cel putin crying sallut [crying si am o poza faina crying]

| Banatanu_Cosmin_1984 a răspuns:

daca ai amenzi mai vechi neplatite
ma punesale plasc oare?

| Sorescu_Elisabeta_1979 a răspuns:

Va rog sa ma informati ce acte imi sint necesare pentru chimbarea buletinului expirat ....as doriii sa-l obtin cit mai repede, pentru ca timpul meu de a sta in Romania este limitat, va multumesc, foarte mult. elisabeta sorescu

| Tofalvi_Adi_Lili_1969 a răspuns:

Ce acte trebuie pentru schimbarea buletinului ( expirat ).

| Falub_Alexandru_1986 a răspuns:

Timpu de eliberare

| Duna_Dumitru_1959 a răspuns:

Ce acte trebuie pentru dchimbarea buletinului