| Laur195 a întrebat:

Ce acte trebuie sa fac ca sa iau un minor cu mine in alta tara (cateva zile, o mica vacanta) parintii lui nu sunt divortati, sunt de accord sa mearga cu mine

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ambii parinti trebuie sa dea o declaratie notariala prin care isi dau acordul ca minorul sa plece in strainatate si te indica pe tine ca insotitor major.
Minorul trebuie sa aiba carte de identitate (pentru tarile UE si alte cateva) sau pasaport (pentru toate tarile) si tu trebuie sa ai un certificat de cazier judiciar.

| darrio2007 a răspuns:

Procura notariala semnata de ambii parinti precum ca sunt de acord sa poti iesi cu el din tara. Data plecarii si data revenirii in tara.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Fac o declaratie la notar prin care isi exprima accordul cu iesirea din tara si gata