| LanguageMaster a întrebat:

Ce alte produse sunt accizabile în afară de țigări şi alcool?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform Codului fiscal, citez:
"ART. 335. Sfera de aplicare
  (1) Accizele armonizate sunt venituri datorate la bugetul statului şi care se colectează conform prevederilor prezentului capitol.
  (2) Accizele armonizate, denumite în continuare accize, sunt taxe speciale percepute direct sau indirect asupra consumului următoarelor produse:
  a) alcool şi băuturi alcoolice prevăzute la secţiunea a 4-a;
  b) tutun prelucrat prevăzut la secţiunea a 5-a;
  c) produse energetice şi energie electrică prevăzute la secţiunile a 6-a şi a 7-a."

1 răspuns:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Produse petroliere, carbunele, gazele, energia electrica.